REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki kredyt samochodowy wybrać?

Marcin Cieszyński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zastanawiasz się nad kupnem samochodu, ale nie masz odpowiednio grubego portfela? Tutaj dowiesz się, na co powinieneś zwrócić uwagę wybierając kredyt samochodowy i jakie są aktualne oferty banków w tej kwestii.

Obecnie na naszym rynku istnieje kilka instytucji skoncentrowanych głównie na udzielaniu kredytów na zakup auta, tzw. motobanków (min. Fiat Bank, GMAC Bank, FCE Bank) oraz grupa banków, które w swojej ofercie zawierają taką propozycję dla swoich klientów (min. Santander Consumer Bank, GE Money – teraz bank BPH, Lukas Bank, Getin Bank). Problem zaczyna się w chwili, kiedy musimy wybrać jedną z nich.

REKLAMA

Na Nowy Rok – nowy samochód

Przede wszystkim istotną kwestią jest fakt, że na początku Nowego Roku następuje prawdziwy wysyp promocji kredytów samochodowych. Na przykład Fiat Bank oferuje promocyjny kredyt na wszystkie marki samochodów, nowych i używanych - oprocentowanie nominalne od 3,99% (12 miesięcy) do 8,99% (do 96 miesięcy okresu kredytowania).

Zobacz również: Rejestracja samochodu

Z kolei Lukas Bank oferuje kredyt z prowizją niższą nawet o 50% (dla osób, które posiadają lub założą konto w Lukas Banku) i zawierający zniżkę rabatową na zakup paliwa o 5% na 3 lata (do kredytu może być wydana dodatkowo karta kredytowa Furora). W Santander Consumer Bank aktualna promocja to 50% rabat na pierwsze 4 raty.

Nowy czy używany?

REKLAMA

To zasadnicze pytanie pojawia się zawsze zaraz po podjęciu decyzji o kupnie nowego samochodu przy pomocy zaciągniętego kredytu. Przede wszystkim należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Kredyt na samochody używane jest zwykle wyżej oprocentowany (zależy to m.in. od wieku pojazdu i okres kredytowania).

Więc choć będziemy potrzebować mniejszej kwoty kredytu, może być on dla nas dość drogi. Inaczej sprawa ma się z kredytem na auto nowe. Oprocentowanie jest wówczas znacznie niższe, nawet o kilka procent w stosunku do samochodów używanych. Koszt kredytu spada również w sytuacji, gdy bierzemy kredyt na krótki okres czasu (12-24 miesięcy). Tutaj różnica również sięga kilku procent.

Czego potrzebuję do wzięcia kredytu?

Zazwyczaj wymagane jest zaświadczenie z firmy o wysokości dochodów, chyba, że posiadamy wkład własny i jeśli będzie powyżej np. 30% wartości kredytu to wtedy jest możliwość skorzystania z tzw. uproszczonej procedury i wystarczy przedstawić oświadczenie o dochodach (z takiego rozwiązania można skorzystać min. w Getin Banku i Santander Consumer Bank).

Bank może dodatkowo wymagać odpisu o braku wpisu zastawu (w rejestrze zastawów) na kupowanym pojeździe, a także faktury pro-forma – występuje to w przypadku samochodów używanych kupionych z komisu lub od dealera. Jeśli chodzi o rodzaj zabezpieczenia kredytu samochodowego to najczęściej spotykanymi są: zastaw rejestrowy na kupowanym samochodzie, przewłaszczenie auta na rzecz banku, cesja polisy ubezpieczeniowej kupowanego samochodu na rzecz banku czy depozyt karty pojazdu.

Bądź ostrożny!

Kiedy podejmiesz ostateczną decyzję co do wyboru oferty, niezależnie od tego czy będzie to kredyt samochodowy, czy pożyczka w banku, koniecznie przyjrzyj się wszelkim dodatkowym warunkom, którymi są obwarowane. Jest to kwestia bardzo istotna, ponieważ często okazuje się, że kredyt jest np. dużo wyżej oprocentowany, kiedy przekroczy dany limit lub jest skierowany jedynie do danego typu pojazdu.

Zobacz również: Tłumaczenia dokumentów samochodowych

Warto również zastanowić się nad ubezpieczeniem kredytu np. od utraty pracy. Dowiedz się również, jaka jest wymagana wysokość wpłaty własnej – w niektórych ofertach może to być nawet 50% wartości pojazdu. Dobrze przemyśl również możliwość spłaty części lub całości kredytu przed końcem okresu kredytowania bez odsetek. Nigdy nie wiadomo czy okoliczności w niedalekiej przyszłości na to nie pozwolą. Przyjrzyj się także metodom zabezpieczenia kredytu stosowanym przez banki: często jest tak, że wymagają one zastawu rejestrowego lub przewłaszczenia na wypadek np. kradzieży auta. Tym samym bank staje się współwłaścicielem samochodu do czasu spłaty kredytu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Xelion
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    REKLAMA

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

    Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

    REKLAMA

    Samochody autonomiczne. Kiedy pojawią się na drogach? Częściowo są już dziś

    W XXI wieku przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Zmiany te napędzają wymogi prawne, wyścigi producentów, ale też wymogi klientów. A to prowadzi do jednego wniosku. Innowacje stopniowo wprowadzają wizję aut autonomicznych do naszego codziennego życia.

    Typy ładowarek samochodowych. Moc ważniejsza od liczby punktów! Przynajmniej dla ciężarówek

    Elektryfikacja oznacza konieczność rozbudowy sieci stacji ładowania. Dziś jednak coraz jaśniejsze staje się to, że do tej pory Europa szła w złym kierunku. Bo na mapie nie liczy się wcale ilość punktów, a oferowania przez nie moc.

    REKLAMA