REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki kredyt samochodowy wybrać?

Marcin Cieszyński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zastanawiasz się nad kupnem samochodu, ale nie masz odpowiednio grubego portfela? Tutaj dowiesz się, na co powinieneś zwrócić uwagę wybierając kredyt samochodowy i jakie są aktualne oferty banków w tej kwestii.

Obecnie na naszym rynku istnieje kilka instytucji skoncentrowanych głównie na udzielaniu kredytów na zakup auta, tzw. motobanków (min. Fiat Bank, GMAC Bank, FCE Bank) oraz grupa banków, które w swojej ofercie zawierają taką propozycję dla swoich klientów (min. Santander Consumer Bank, GE Money – teraz bank BPH, Lukas Bank, Getin Bank). Problem zaczyna się w chwili, kiedy musimy wybrać jedną z nich.

REKLAMA

Na Nowy Rok – nowy samochód

Przede wszystkim istotną kwestią jest fakt, że na początku Nowego Roku następuje prawdziwy wysyp promocji kredytów samochodowych. Na przykład Fiat Bank oferuje promocyjny kredyt na wszystkie marki samochodów, nowych i używanych - oprocentowanie nominalne od 3,99% (12 miesięcy) do 8,99% (do 96 miesięcy okresu kredytowania).

Zobacz również: Rejestracja samochodu

Z kolei Lukas Bank oferuje kredyt z prowizją niższą nawet o 50% (dla osób, które posiadają lub założą konto w Lukas Banku) i zawierający zniżkę rabatową na zakup paliwa o 5% na 3 lata (do kredytu może być wydana dodatkowo karta kredytowa Furora). W Santander Consumer Bank aktualna promocja to 50% rabat na pierwsze 4 raty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowy czy używany?

REKLAMA

To zasadnicze pytanie pojawia się zawsze zaraz po podjęciu decyzji o kupnie nowego samochodu przy pomocy zaciągniętego kredytu. Przede wszystkim należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Kredyt na samochody używane jest zwykle wyżej oprocentowany (zależy to m.in. od wieku pojazdu i okres kredytowania).

Więc choć będziemy potrzebować mniejszej kwoty kredytu, może być on dla nas dość drogi. Inaczej sprawa ma się z kredytem na auto nowe. Oprocentowanie jest wówczas znacznie niższe, nawet o kilka procent w stosunku do samochodów używanych. Koszt kredytu spada również w sytuacji, gdy bierzemy kredyt na krótki okres czasu (12-24 miesięcy). Tutaj różnica również sięga kilku procent.

Czego potrzebuję do wzięcia kredytu?

Zazwyczaj wymagane jest zaświadczenie z firmy o wysokości dochodów, chyba, że posiadamy wkład własny i jeśli będzie powyżej np. 30% wartości kredytu to wtedy jest możliwość skorzystania z tzw. uproszczonej procedury i wystarczy przedstawić oświadczenie o dochodach (z takiego rozwiązania można skorzystać min. w Getin Banku i Santander Consumer Bank).

Bank może dodatkowo wymagać odpisu o braku wpisu zastawu (w rejestrze zastawów) na kupowanym pojeździe, a także faktury pro-forma – występuje to w przypadku samochodów używanych kupionych z komisu lub od dealera. Jeśli chodzi o rodzaj zabezpieczenia kredytu samochodowego to najczęściej spotykanymi są: zastaw rejestrowy na kupowanym samochodzie, przewłaszczenie auta na rzecz banku, cesja polisy ubezpieczeniowej kupowanego samochodu na rzecz banku czy depozyt karty pojazdu.

Bądź ostrożny!

Kiedy podejmiesz ostateczną decyzję co do wyboru oferty, niezależnie od tego czy będzie to kredyt samochodowy, czy pożyczka w banku, koniecznie przyjrzyj się wszelkim dodatkowym warunkom, którymi są obwarowane. Jest to kwestia bardzo istotna, ponieważ często okazuje się, że kredyt jest np. dużo wyżej oprocentowany, kiedy przekroczy dany limit lub jest skierowany jedynie do danego typu pojazdu.

Zobacz również: Tłumaczenia dokumentów samochodowych

Warto również zastanowić się nad ubezpieczeniem kredytu np. od utraty pracy. Dowiedz się również, jaka jest wymagana wysokość wpłaty własnej – w niektórych ofertach może to być nawet 50% wartości pojazdu. Dobrze przemyśl również możliwość spłaty części lub całości kredytu przed końcem okresu kredytowania bez odsetek. Nigdy nie wiadomo czy okoliczności w niedalekiej przyszłości na to nie pozwolą. Przyjrzyj się także metodom zabezpieczenia kredytu stosowanym przez banki: często jest tak, że wymagają one zastawu rejestrowego lub przewłaszczenia na wypadek np. kradzieży auta. Tym samym bank staje się współwłaścicielem samochodu do czasu spłaty kredytu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Xelion

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA