REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak jechać drogą nieutwardzoną?

Nieraz, aby dojechać do zaplanowanego celu, trzeba opuścić asfaltową lub betonową szosę i zjechać na drogę gruntową. fot. Newspress
Nieraz, aby dojechać do zaplanowanego celu, trzeba opuścić asfaltową lub betonową szosę i zjechać na drogę gruntową. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Nieraz, aby dojechać do zaplanowanego celu, trzeba opuścić asfaltową lub betonową szosę i zjechać na drogę gruntową. Takie drogi, odpowiednie dla pojazdów konnych, nie są przyjazne samochodom.

Na gruntowej drodze czeka wiele niespodzianek. Są to różnej wielkości i głębokości wyboje i koleiny, są to korzenie drzew i pieńki po wyciętych drzewach, są także kryjące się w trawie kamienie, są leżące luźno gałęzie i grubsze polana i kije, które po najechaniu na nie kołem mogą uszkodzić karoserię, przerwać lub pogiąć biegnące pod nią przewody hamulcowe, urwać cały układ wydechowy… Z tych powodów nie powinno się wjeżdżać samochodem na drogi leśne, a nie tylko dlatego, ze jest to zakazane odpowiednimi przepisami prawa.

REKLAMA

Zobacz również: Jak pozbyć się śladów po owadach?

Jazda taką drogą powinna być nacechowana nadzwyczajną ostrożnością, a kierowca powinien cały czas mieć napiętą uwagę, bacząc aby nie najechać na żaden ruchomy przedmiot, nie dopuścić aby koło wpadło w jakiś głębszy dołek czy ugrzęzło pomiędzy wystającymi z ziemi korzeniami drzew. Prędkość jazdy powinna być ograniczona do niezbędnego minimum, aby nie tylko nie uszkodzić zawieszenia i podwozia na nierównościach, ale także aby móc w każdej chwili zatrzymać auto przed zauważoną przeszkodą lub po to, aby po nabraniu podejrzeń wysiąść i naocznie przekonać się, czy dalsza jazda jest możliwa.

Zobacz również: Jak jeździć po nierównościach i dziurawych drogach?

REKLAMA

Polna droga, którą jeżdżą tylko wozy konne i samochody terenowe lub dostawcze o wysokim zawieszeniu, może mieć tak głębokie koleiny, że samochód osobowy w pewnym momencie oprze się podwoziem na rozdzielającym je pasie. Dlatego trzeba, o ile to możliwe, jechać tak, aby mieć jedną z kolein między kołami. Na wąskich drogach prowadzących miedzy żywopłotami lub obsadzonych krzewami dla ochrony zimą przed zaspami, taka jazda może skończyć się porysowaniem lakieru i urwaniem bocznych lusterek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy więc nie powinno się jeździć polnymi i nieutwardzonymi drogami? Ależ nie! Można jeździć, ale jazda nimi powinna być ostrożna i rozważna, jak jazda wszystkimi drogami. Trzeba na nich brać pod uwagę zupełnie inne zagrożenia, niż istniejące na drogach publicznych, utwardzonych, dobrze oznakowanych i pozbawionych dziur i wyrw w jezdni.

 Według przepisów, wprowadzonych we wrześniu 2010 roku, prowadzenie pojazdów wszystkimi bez wyjątku drogami, także prywatnymi, pozostając pod wpływem alkoholu jest karane i może grozić utratą prawa jazdy na zawsze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

REKLAMA

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA