REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Naprawa auta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wymieniać żarówki?

Wymiana żarówek w starszych modelach samochodów jest jedną z najprostszych czynności obsługowych. Choć w niektórych najnowszych samochodach wymiana żarówek jest to czynność bardziej skomplikowana.

Jak usunąć trudne zabrudzenia i naklejki z nadwozia?

Smoła, soki z drzew, robactwo i ślady obecności ptaków w naszej okolicy często bywają trudne do usunięcia z nadwozia. Podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić.

Jak wyregulować hamulec ręczny?

Prawidłowa regulacja hamulców, w tym pomocniczego (nazywanego ręcznym) ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jak samodzielnie odpowietrzyć hamulce?

Po każdej pracy przy hamulcach, nawet takiej jak wymiana klocków hamulcowych, warto sprawdzić, czy do układu nie przedostało się powietrze. Podpowiadamy, jak to zrobić.

REKLAMA

Jak zmieniać pasek klinowy w starszych typach samochodów?

Wymiana paska klinowego nie należy do najprostszych czynności, zwłaszcza w przypadku, gdy silnik jest w trudno dostępnym miejscu. Podpowiadamy, jak zrobić to właściwie.

Jak usunąć przyczyny niewłaściwej temperatury pracy silnika?

Jazda z niedogrzanym silnikiem powoduje zwiększone zużycie paliwa, a w skrajnym wypadku może doprowadzić do jego awarii. Podobne skutki ma jazda z silnikiem przegrzanym.

Jak usunąć nieszczelności pomiędzy gaźnikiem i kolektorem ssącym?

Nieszczelność ta powstaje z powodu uszkodzenia uszczelki, albo w wyniku zbyt słabego dokręcenia gaźnika do kolektora ssącego lub wykrzywienia się kołnierza służącego do mocowania gaźnika do kolektora.

Jak oczyścić gaźnik?

Gaźnik jest jednym z najczulszych na zanieczyszczenia elementów w silniku. Przed kurzem zassanym z powietrza chroni go filtr powietrza, przed brudem pochodzącym z paliwa – odpowiednie filtry i odstojniki. Podpowiadamy, jak go oczyścić?

REKLAMA

Jak znaleźć niepracujący cylinder i przyczynę tej usterki?

Odszukanie niepracującego cylindra w starszych typach samochodów z silnikami benzynowymi nie jest trudne. Wystarczy po kolei zdejmować przewody zapłonowe ze świec podczas pracy na wolnych obrotach.

Co zrobić, gdy silnik nie osiąga pełnej mocy?

Przyczyny obniżenia się mocy silnika objawiającej się mniejszą dynamiką, gorszymi przyspieszeniami, problemami z osiągnięciem prędkości maksymalnej, zwiększonego zużycia paliwa itp. Poniżej opisaliśmy sposoby radzenia sobie w sytuacji, gdy silnik nie osiąga pełnej mocy.

Jak naprawić uszkodzony zbiornik paliwa?

Niewielkie uszkodzenia zbiornika paliwa można usunąć we własnym zakresie. Jednak pamiętajmy, że trwałość naprawy może nie być długa.

Jak wymontować uszkodzony zbiornik paliwa?

Wszelkiego rodzaju prace naprawcze przy zbiorniku paliwa przeważnie wymagają jego demontażu. Radzimy jak zrobić to krok po kroku.

Jakie są podstawowe zasady BHP przy naprawach samochodów?

Nie wszystkie prace przy samochodzie są bezpieczne. Można przypadkowo wywołać pożar, łatwo o skaleczenia i zadrapania, można podczas prac pod samochodem stracić zdrowie lub życie.

Jak usunąć kamień kotłowy z układu chłodzenia?

Całoroczne płyny do chłodnic wyeliminowały zjawisko kamienia kotłowego. Jednak niektórzy kierowcy dolewają wody do układu chłodzenia, co może skutkować odłożeniem się kamienia kotłowego w układzie.

Jak odkręcać zardzewiałe śruby i wkręty, gdy polewanie coca-colą nie pomaga?

Istnieje przekonanie, że coca-cola pomaga w odkręceniu zardzewiałych lub zapieczonych śrub. Napój ten jest roztworem wodnym, a woda jak wiadomo nie zwilża tłustych powierzchni.

Jak przygotować się do prac przy samochodzie?

Prace przy samochodzie, nawet te najprostsze, nie należą do czystych. Dlatego należy liczyć się nie tylko z zabrudzeniem rąk, ale także z przypadkowym pobrudzeniem odzieży.

Co zrobić, gdy zapali się kontrolka braku ładowania akumulatora?

Z uwagi na to, że w samochodzie występuje spore zużycie energii elektrycznej, zwłaszcza podczas jazdy z włączonymi światłami, nie wolno lekceważyć objawów braku ładowania akumulatora. Podpowiadamy, co należy zrobić, jeśli zapali się kontrolka braku ładowania akumulatora.

Jak usunąć zakłócenia elektromagnetyczne, słyszalne w odbiornikach radiowych na zakresach AM?

Są trzy zasadnicze źródła zakłóceń odbioru radiowego w samochodzie w przypadku silników benzynowych i dwa w przypadku wysokoprężnych.

Co zrobić, gdy drzwi się ciężko zamykają?

Przyczyn utrudnionego zamykania drzwi w samochodzie może być kilka. Oto opis kilku z nich oraz porada, jak samemu pozbyć się tego problemu.

Jak zamontować tempomat w Corsie C


Tempomat to bardzo pożyteczny gadżet. W salonie samochodowym może kosztować nawet 1000 złotych. Na przykładzie Corsy C pokażemy, jak można zamontować go samemu.

Jak wymienić płyn chłodniczy?

Wymiana płynu chłodniczego to kolejna łatwa czynność, którą możemy wykonać samemu oszczędzając pieniądze. Oto jak szybko i sprawnie ją przeprowadzić.

Jak zdemontować boczną poduszkę powietrzną?


Wymontowanie airbagu jest czynnością z którą poradzą sobie nawet niedoświadczeni majsterkowicze. Jednak nieuważne obchodzenie się z poduszką powietrzną może być niebezpieczne.

Jak usunąć terkotanie linki licznika?


Stały, monotonny terkot linki licznika, który czasem pojawia się nawet w drogich samochodach, można dość łatwo usunąć. Problem ten najczęściej pojawia się w zimie.

Przetarta kierownica i gałka zmiany biegów: naprawa krok po kroku


Przetarta kierownica i gałka zmiany biegów psują wygląd wnętrza. Naprawa tych elementów nie jest jednak trudna, a samodzielny demontaż zmniejszy koszt ich renowacji.

Dlaczego silnik ma za wysoką temperaturę i jak to naprawić?

Nagły wzrost temperatury silnika ponad normę może być spowodowany wieloma czynnikami. Przedstawiamy poniżej kilka najczęściej występujących usterek układu chłodzenia oraz sposoby na ich naprawę.

Jak zlokalizować i usunąć podejrzane stuki w komorze silnika?

Jest sporo przyczyn stuków, które wydobywają się spod maski podczas pracy silnika. Nie zawsze świadczą o usterce silnika, ale wszystkie podejrzane stuki w komorze silnika należy traktować poważnie.

Wymiana świec zapłonowych: jak to zrobić?

Warto zadbać o wymianę świec zapłonowych. Jest to istotny element dla prawidłowego działania silnika. Awaria świecy zapłonowej może mieć zły wpływ na dalszą eksploatację jednostki napędowej.

Auto nie odpala. Jak usunąć usterkę?

Wiele usterek unieruchamiających pojazd często wynika z drobnych problemów. Nie zawsze, gdy nasze auto zatrzyma się na poboczu, musimy od razu dzwonić po pomoc.

Co zrobić, gdy spod maski wydobywa się dym?

Bywa, że czasem spod maski zacznie wydobywać się dym. Może to być oznaką pożaru, ale nie musi. W każdym przypadku należy jednak zachować ostrożność. Można łatwo rozpoznać rodzaj dymu wydobywającego się spod maski i odpowiednio zareagować. Jak to zrobić?

Zepsuty zamek, co robić?

Jeżeli w naszym aucie z jakiegoś powodu zniszczy się zamek w drzwiach, możemy dorobić mechanizm na podstawie klucza. Jest to sposób tańszy i równie skuteczny, co wymiana zamka na nowy.

Pęknięty zderzak. Jak go naprawić?

Nieświadomi możliwości naprawy pękniętego zderzaka udajemy się do warsztatu, by kupić nowy element. Koszt nowego zderzaka wraz z lakierowaniem znacznie przewyższa cenę jego regeneracji.

Co zrobić z pękniętą szybą - wymienić czy naprawić?

Widok pęknięcia na szybie auta może wywołać dreszcze na myśl o kosztach, jakie nas czekają przy wymianie. Jak tego uniknąć?

Wymiana żarówek - jakie wybrać i jak zainstalować?

Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się produkcją żarówek. Duża liczba producentów żarówek spowodowała, że pojawiły się na rynku również podróbki. Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do naszego auta?

Jak naprawić ruszającą się lampę?

Ruszająca się lampa to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy. Przesunięty strumień światła nie oświetla właściwie drogi i oślepia innych uczestników ruchu. Na szczęście naprawa ruszającej się lapmy jest prosta.

Jak przywrócić blask reflektorom?

Matowe i zniszczone reflektory to problem wielu aut. Istnieją jednak sposoby, by przywrócić przejrzystość reflektorom. Polerowanie reflektorów jest coraz częstszą praktyką wśród kierowców.

Jak pozbyć się rdzy?

Walka z rdzą, która opanowała nasze auto, jest zwykle kosztowna i czasochłonna, jednak istnieją metody, które rozwiążą problem rdzy przy niewielkim nakładzie pieniężnym. W poniższym poradniku przedstawiamy, jak pozbyć się rdzy.

Jak zregenerować zużyte gumki wycieraczek?

Wycieraczki ulegają dość szybkiemu zużyciu. Gdy parcieją i przestają pełnić swoją funkcję, należy je wymienić. Kiedy nie ma takiej możliwości, można je zregenerować.

Jak samemu naprawić odprysk na lakierze?

Odpryski, powstałe na skutek uderzeń kamieni szpecą karoserię aut. Poniżej opis jak samodzielnie pozbyć się różnego rodzaju drobnych uszkodzeń powłoki lakierniczej naszego auta.

Jak tanim sposobem zredukować luzy w mechanizmach wycieraczek w starszych modelach samochodów?

Przedstawiony sposób na eliminację usterki wymaga trochę sprawności manualnych i jest dedykowany dla właścicieli bardzo leciwych samochodów, którzy nie mają pieniędzy na naprawę w warsztacie. Pozostaje jednak skuteczny.

Jak naprawić cieknące uszczelki szyb i szyberdachu?

Przeciekający szyberdach, czy podciekające szyby w drzwiach, to prawdziwa zmora zarówno kierowców, jak i pasażerów. Oto jak sobie poradzić z podobnymi problemami.

Jak polerować lakier?

Zaniedbany lakier na karoserii staje się matowy i podatny na korozję. Aby temu zaradzić, należy wykonać polerowanie lakieru. Radzimy jak zrobić to w prawidłowy sposób.

Jak wykonać naprawy blacharsko – lakiernicze we własnym zakresie?

Wykonywanie napraw blacharsko-lakierniczych wbrew pozorom nie jest trudne. Poradnik ten służy eliminacji wszelkich wgnieceń, zadrapań oraz innych uszkodzeń lakieru lub blachy.

Jak wymienić płyn hamulcowy?

Wymiana płynu hamulcowego jest czynnością, o której wielu kierowców kompletnie zapomina, a która jest konieczna ze względu na łatwość wchłaniania wody przez płyn.

Jak wymienić szczęki hamulcowe?

Wymiana szczęk hamulcowych nie jest trudna. Przed przystąpieniem do tej czynności ustawiamy samochód na płaskiej powierzchni, unosimy auto oraz odkręcamy koła. Wrzucamy dowolny bieg.

Jak wymienić klocki hamulcowe?

Wymiana klocków hamulcowych nie jest skomplikowaną czynnością. Może ją przeprowadzić nawet niedoświadczony użytkownik auta. Poniżej opis, jak wymienić klocki hamulcowe krok po kroku.

Wymiana bezpiecznika

Gdy w naszym samochodzie jakieś urządzenie zasilane prądem nie działa, może to oznaczać, że bezpiecznik jest przepalony. Podpowiadamy, jak zdiagnozować taką usterkę i jak powinna wyglądać wymiana bezpiecznika.

Rozrusznik zbyt wolno obraca wałem silnika – co zrobić?

Awaria rozrusznika jest kłopotliwa, ale naprawa nie jest ani skomplikowana, ani zbytnio kosztowna. Każdy, kto ma odrobinę chęci może wykonać ją we własnym zakresie.

Jak naprawiać połączenia elektryczne?

Naprawa połączenia elektrycznego nie powinna sprawić większości kierowców kłopotów. Radzimy, jak w prosty sposób naprawić połączenie elektryczne?

Gdy auto nie chce odpalić…

W okresie zimowym akumulator, świece zapłonowe i żarowe, rozrusznik i wiele innych podzespołów auta są poddane ciężkiej próbie. Podpowiadamy, jak poradzić sobie w momencie, gdy pojawią się problemy z uruchomieniem silnika.

Co robić, gdy rozpadnie się przegub napędowy w aucie z przednim napędem?

Rozsypanie się przegubu napędowego jest poważną awarią, której usunięcie w trasie jest prawie niemożliwe bez zapasowych części, specjalistycznych narzędzi i talentu mechanika.

REKLAMA