REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić, gdy spod maski wydobywa się dym?

Jakubowski Ryszard
Co zrobić, gdy spod maski wydobywa się dym? fot. Newspress
Co zrobić, gdy spod maski wydobywa się dym? fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Bywa, że czasem spod maski zacznie wydobywać się dym. Może to być oznaką pożaru, ale nie musi. W każdym przypadku należy jednak zachować ostrożność. Można łatwo rozpoznać rodzaj dymu wydobywającego się spod maski i odpowiednio zareagować. Jak to zrobić?

Oto najczęstsze przyczyny dymienia pod maską:

REKLAMA

1. To nie dym, ale para wodna powstająca albo po przegrzaniu silnika, albo w wyniku poważnego uszkodzenia jakiegoś elementu układu chłodzenia lub uszczelki pod głowicą silnika.
2. Podczas ostatniego sprawdzania poziomu oleju nie włożono prawidłowo bagnetu i wypadł.
3. Po dolaniu oleju nie zakręcono korka wlewu.
4. Podczas dolewania oleju pochlapano kolektor wydechowy.

Zobacz również: Dlaczego silnik ma za wysoką temperaturę i jak to naprawić?

Inną częstą przyczyną pojawienia się dymu jest poważna usterka instalacji elektrycznej, zwłaszcza jej elementów niechronionych bezpiecznikami. Są to:

1. Alternator lub prądnica z przewodem łączącym z akumulatorem (w przypadku alternatora) albo regulatorem napięcia (w przypadku prądnicy).
2. Przewody doprowadzające napięcie od regulatora do szczotek prądnicy lub alternatora.
3. Przewody zasilające układ zapłonowy.
4. Przewód, zwykle bardzo gruby lub taśma, łączący korpus silnika z karoserią samochodu. W niektórych typach samochodów, gdy zostanie zerwany, cięgło ssania pali się płomieniem.
5. Główne przewody zasilające akumulator i przewód łączący akumulator ze skrzynką bezpiecznikową lub stacyjką.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak naprawić połączenia elektryczne?

Po zauważeniu dymu wydobywającego się spod maski należy natychmiast przerwać jazdę, zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne i, na wszelki wypadek z gaśnicą w ręku, spróbować określić przyczynę dymienia. Warto zdawać sobie sprawę, że para wodna z układu chłodzenia nie pachnie spalenizną! Przypalony olej ma zapach podobny do spalonych frytek. Płonąca na przewodach izolacja ma zapach bardzo ostry, a dym najczęściej jest biały lub jasno szary. Po upewnieniu się, że to nie para wodna, lecz dym, jedną ręką otwieramy maskę, drugą trzymamy gaśnicę, gotową do uruchomienia. Zwykle szybko można zauważyć źródło dymu. Nie warto gasić oleju przypalającego się na kolektorze czy jego oparów unoszących się przez otwarty korek wlewu. Ale widząc nawet ślady płomienia, trzeba w tym kierunku skierować dyszę gaśnicy i rozpocząć gaszenie. Jeśli jesteśmy pewni, że pod maską coś się pali, starajmy się  jak najmniej uchylić maskę, na tyle tylko aby wsunąć dyszę gaśnicy, aby ograniczyć dopływ tlenu.

Podczas otwierania maski może spod niej buchnąć płomień. Z tego względu należy stanąć tak, aby w każdej chwili móc odskoczyć! Nie wolno też szybko i w pełni jej otwierać.

Gaśnice samochodowe są zbyt małe, aby ugasić poważniejszy pożar, dlatego warto wozić ze sobą dwie lub jedną większą (2-3 kg środka gaśniczego). Bezwzględnie należy poznać instrukcję ich użytkowania i zalecane sposoby gaszenia. Pilnujmy również, aby nie miała przekroczonej daty ważności. Przeterminowaną, zamiast wymieniać, możemy zawieźć do specjalnego punktu, gdzie zostanie poddana badaniu i jej termin przydatności do użycia będzie przedłużony.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA