REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić, gdy spod maski wydobywa się dym?

Jakubowski Ryszard
Co zrobić, gdy spod maski wydobywa się dym? fot. Newspress
Co zrobić, gdy spod maski wydobywa się dym? fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Bywa, że czasem spod maski zacznie wydobywać się dym. Może to być oznaką pożaru, ale nie musi. W każdym przypadku należy jednak zachować ostrożność. Można łatwo rozpoznać rodzaj dymu wydobywającego się spod maski i odpowiednio zareagować. Jak to zrobić?

Oto najczęstsze przyczyny dymienia pod maską:

REKLAMA

1. To nie dym, ale para wodna powstająca albo po przegrzaniu silnika, albo w wyniku poważnego uszkodzenia jakiegoś elementu układu chłodzenia lub uszczelki pod głowicą silnika.
2. Podczas ostatniego sprawdzania poziomu oleju nie włożono prawidłowo bagnetu i wypadł.
3. Po dolaniu oleju nie zakręcono korka wlewu.
4. Podczas dolewania oleju pochlapano kolektor wydechowy.

Zobacz również: Dlaczego silnik ma za wysoką temperaturę i jak to naprawić?

Inną częstą przyczyną pojawienia się dymu jest poważna usterka instalacji elektrycznej, zwłaszcza jej elementów niechronionych bezpiecznikami. Są to:

1. Alternator lub prądnica z przewodem łączącym z akumulatorem (w przypadku alternatora) albo regulatorem napięcia (w przypadku prądnicy).
2. Przewody doprowadzające napięcie od regulatora do szczotek prądnicy lub alternatora.
3. Przewody zasilające układ zapłonowy.
4. Przewód, zwykle bardzo gruby lub taśma, łączący korpus silnika z karoserią samochodu. W niektórych typach samochodów, gdy zostanie zerwany, cięgło ssania pali się płomieniem.
5. Główne przewody zasilające akumulator i przewód łączący akumulator ze skrzynką bezpiecznikową lub stacyjką.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak naprawić połączenia elektryczne?

Po zauważeniu dymu wydobywającego się spod maski należy natychmiast przerwać jazdę, zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne i, na wszelki wypadek z gaśnicą w ręku, spróbować określić przyczynę dymienia. Warto zdawać sobie sprawę, że para wodna z układu chłodzenia nie pachnie spalenizną! Przypalony olej ma zapach podobny do spalonych frytek. Płonąca na przewodach izolacja ma zapach bardzo ostry, a dym najczęściej jest biały lub jasno szary. Po upewnieniu się, że to nie para wodna, lecz dym, jedną ręką otwieramy maskę, drugą trzymamy gaśnicę, gotową do uruchomienia. Zwykle szybko można zauważyć źródło dymu. Nie warto gasić oleju przypalającego się na kolektorze czy jego oparów unoszących się przez otwarty korek wlewu. Ale widząc nawet ślady płomienia, trzeba w tym kierunku skierować dyszę gaśnicy i rozpocząć gaszenie. Jeśli jesteśmy pewni, że pod maską coś się pali, starajmy się  jak najmniej uchylić maskę, na tyle tylko aby wsunąć dyszę gaśnicy, aby ograniczyć dopływ tlenu.

Podczas otwierania maski może spod niej buchnąć płomień. Z tego względu należy stanąć tak, aby w każdej chwili móc odskoczyć! Nie wolno też szybko i w pełni jej otwierać.

Gaśnice samochodowe są zbyt małe, aby ugasić poważniejszy pożar, dlatego warto wozić ze sobą dwie lub jedną większą (2-3 kg środka gaśniczego). Bezwzględnie należy poznać instrukcję ich użytkowania i zalecane sposoby gaszenia. Pilnujmy również, aby nie miała przekroczonej daty ważności. Przeterminowaną, zamiast wymieniać, możemy zawieźć do specjalnego punktu, gdzie zostanie poddana badaniu i jej termin przydatności do użycia będzie przedłużony.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA