REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wymienić szczęki hamulcowe?

Robert Kuśpiel

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana szczęk hamulcowych nie jest trudna. Przed przystąpieniem do tej czynności ustawiamy samochód na płaskiej powierzchni, unosimy auto oraz odkręcamy koła. Wrzucamy dowolny bieg.

Po ściągnięciu koła zdejmujemy dekiel. Wyciągamy zawleczkę przy użyciu kombinerek. Wykręcamy nakrętkę piasty. Po odkręceniu śrub podejmujemy próbę zdjęcia bębna. Zazwyczaj się to nie udaje, ponieważ na powierzchni bębna tworzy się rant uniemożliwiający jego zdjęcie. Dlatego warto mocniej postukać młotkiem i zaaplikować odrdzewiacz na połączenie bębna z piastą. Gdy bęben został zdjęty odpinamy zaciski sprężyste. Następnie podważamy śrubokrętem dolną szczękę, aby wyszła z zaczepu, to samo robimy z drugą szczęką. Za pomocą zacisku stolarskiego zabezpieczamy cylinderek, aby nie wyskoczyły tłoczki.

REKLAMA

Zobacz również: Jak przedłużyć żywotność hamulców?

Warto przemyć wnętrze hamulca benzyną i wyczyścić je z rdzy.

Następnie odpinamy dźwignię hamulca ręcznego od linki. Za pomocą śrubokręta odkręcamy następujące sprężyny: dolną sprężynę powrotną, górną sprężynę powrotną oraz sprężynę między szczęką, a samoregulatorem. Po zdemontowaniu starego układu szczęk hamulcowych możemy przystąpić do montażu nowego zestawu. Wciskamy sprężynę na lince hamulca ręcznego i zakładamy ramię szczęki. Kolejnym krokiem jest włożenie sprężynki do samoregulotra. Najpierw doczepiamy ją do szczęki, a na końcu do samoregulatora. Wstawiamy szczękę przeciwbieżną (po prawej stronie) na swoje miejsce i mocujemy ją zaciskiem sprężystym. 

Zobacz również: Jak wymieniać płyn hamulcowy?

Następnie wstawiamy szczękę współbieżną (po lewej stronie) i również mocujemy ją zaciskiem sprężystym. Przy montażu lewej szczęki należy zwrócić uwagę, aby wycięcia szczęki weszły w odpowiednie szczęki samoregulatora. Zakładamy bęben hamulcowy, przykręcamy śruby mocujące piastę. Następnie kilkakrotnie naciskamy hamulec nożny i zaciągamy ręczny, aby układ hamulcowy się wyregulował.

Zanim podniesiemy samochód na podnośniku zabezpieczmy koła np. klinami przed zsunięciem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA

    Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

    Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

    Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

    Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

    Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami

    Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami - wynika z badania zrealizowanego na potrzeby raportu „E-rewolucja w świecie motoryzacji”.

    Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

    Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce? Teoretycznie tak. Teoretycznie, bo przed przystąpieniem do kursu i egzaminu, musi spełnić kilka wymogów dodatkowych. O wszystkich koniecznych formalnościach opowiem w tym materiale.

    REKLAMA

    Wybory 2023: Ile będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych?

    40 mln zł będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych. Suma po części wynika ze skali przejazdów, a po części faktu, że ministerstwo... nie opracowało stawek, na podstawie których można byłoby taki transport realizować. Oto szczegóły programu "taksówka+".

    Obwodnica Pułtuska. Jest ZRID, zaraz startują prace

    Pułtusk jest pięknym miastem o mocnym akcencie historycznym. Nie ma się zatem co dziwić, że rząd postanowił zainwestować w nie 442 mln zł. A właściwie to nie tyle w nie, co w jego okolice. Bo powstanie obwodnica Pułtuska. Trasa otrzymała właśnie ZRID.

    REKLAMA