Jak samodzielnie odpowietrzyć hamulce?
REKLAMA
REKLAMA
Niewielka bańka gazu w przewodzie hamulcowym może spowodować nierównomierne działanie hamulców w parze kół, a tym samym „ściągania” samochodu podczas hamowania. W skrajnym przypadku może mieć to tragiczne konsekwencje.
REKLAMA
Zobacz też: Jak wymienić cylinderki hamulcowe?
Kontrola i odpowietrzanie hamulców nie są czynnościami skomplikowanymi, ale wymagają zarówno wiedzy, jak i wprawy, oraz odpowiednich narzędzi. Najważniejszym jest klucz do odkręcania odpowietrzników. Producenci aut dbają o to, aby sześciokąt, który umożliwia ich odkręcenie, miał inny rozmiar, niż nakrętki i łby pozostałych śrub, użytych w samochodzie. Zwykle jest to 9 albo 11 mm. Przed przystąpieniem do prac przy hamulcach należy to sprawdzić i zakupić odpowiedni klucz. Musi to być klucz oczkowy!
Układ hamulcowy nie wymaga odpowietrzenia, jeżeli podczas wciskania pedału hamulca przy niepracującym silniku natrafia się na twardy opór (pedał nie jest „gumowy”).
Odpowietrznik
Znalezienie odpowietrznika ułatwi instrukcja naprawy (serwisowa) danego samochodu. Odpowietrznik ma kształt walca z sześciokątną częścią przy podstawie oraz zgrubieniem przy wierzchołku, umożliwiającym nałożenie węża plastikowego o średnicy wewnętrznej 5 do 8 mm. Zwykle jest ono zabezpieczone plastikowym kołpakiem. Przy każdym kole jest jeden odpowietrznik, ale w niektórych układach hamulcowych, gdzie są dwa cylinderki, każdy z nich ma osobny odpowietrznik.
Zobacz również: Jak uzupełniać płyn hamulcowy?
REKLAMA
Dla wygody odpowietrzanie należy przeprowadzić przy zdjętym kole, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Kolejno odpowietrza się hamulce w prawym, potem w lewym tylnym kole, następnie w prawym i na końcu lewym przednim kole. W niektórych typach samochodów (w starszych modelach) odpowietrza się także, jako ostatni element, pompę hamulcową.
Do szybkiego odpowietrzania hamulców potrzebne są dwie osoby. Zadaniem jednej jest siedzenie na miejscu kierowcy, mocne, wielokrotne naciskanie pedału hamulca na komendę osoby odpowietrzającej oraz przytrzymanie wciśniętego pedału i dolewanie płynu hamulcowego do zbiorniczka. Druga osoba odkręca odpowietrzniki i kontroluje sposób, w jaki wypływa z nich płyn hamulcowy. Płyn ten dla oszczędności można gromadzić w butelce, odprowadzając go do niej za pomocą plastikowej rurki założonej na odpowietrznik. Choć nie zawsze jest to konieczne.
Zobacz też: Jak hamować na śliskiej nawierzchni?
REKLAMA
Odpowietrzniki hamulców w samochodach kilkuletnich, które nie miały dawno odpowietrzanych hamulców, mogą być bardzo trudne do odkręcenia. Należy postępować z nimi ostrożnie, aby ich nie ułamać, gdyż wówczas odpowietrzenie hamulców w warunkach domowych nie będzie możliwe.
Kiedy osoba odpowietrzająca lekko zluzuje odpowietrznik, podaje komendę „Pompuj”. Siedząca na miejscu kierowcy wciska energicznie i dość szybko pedał hamulca co najmniej kilka razy, następnie wciska go do oporu i przytrzymuje w tym położeniu, informując o tym okrzykiem „Trzymam”. W tym momencie odpowietrzający luzuje odpowietrznik tak, aby zaczął z niego szybko wypływać płyn hamulcowy. Jeżeli płyn wypływa spokojnie równym strumieniem, w tej części układu hamulcowego nie ma powietrza! Z chwilą, gdy płyn przestanie wypływać, należy odpowietrznik mocno dokręcić i dopiero wówczas osoba za kierownicą może zwolnić pedał hamulca, który opadł aż do podłogi. Opisane czynności można powtórzyć 2 – 3 razy dla pewności, że w przewodzie hamulcowym nie ma śladu powietrza.
Nie wolno dopuścić, aby płyn hamulcowy dostał się do oczu i na skórę. W tym celu należy stosować okulary ochronne i gumowe rękawice – płyn może powodować alergie!
Jeżeli po „napompowaniu” hamulców i odkręceniu odpowietrznika płyn wydobywa się „wybuchowo”, świadczy to obecności powietrza w układzie. Opisane wyżej czynności trzeba wówczas przeprowadzać tyle razy, aż płyn zacznie wypływać spokojnym, równym strumieniem.
Zobacz również: Jak przedłużyć żywotność hamulców?
Po zakończeniu odpowietrzania hamulców w jednym kole należy przejść do kolejnego, zakładając i dokręcając zdjęte wcześniej koło. Pamiętajmy przy tym o poradach widniejących w artykule Jak bezpiecznie wykonywać prace pod spodem karoserii? Trzeba też ostrożnie obchodzić się z odpowietrznikami. Gdy któryś nie daje się odkręcić, warto poprosić o pomoc zaprzyjaźnionego mechanika lub udać się do stacji serwisowej. Nie wolno zapomnieć o dolewaniu płynu hamulcowego do zbiorniczka po zakończeniu odpowietrzania hamulców w każdym kole lub w miarę potrzeby częściej.
Odpowietrzenie układu hamulcowego po nabraniu wprawy nie zajmuje więcej niż pół godziny!
REKLAMA
REKLAMA