REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ruszać pod górkę bez użycia hamulca ręcznego?

Jakubowski Ryszard
Fot. Volvo
Fot. Volvo

REKLAMA

REKLAMA

Bywa czasem, na szczęście rzadko, że trzeba ruszyć pod górę, a skorzystanie z pomocy hamulca ręcznego jest niemożliwe. Taka sytuacja ma miejsce w samochodach, w których hamulec postojowy zaciąga się naciskając lewą nogą specjalny pedał, zaś zwalnia przez pociągnięcie za odpowiednie cięgło.

Tak jest, między innymi, w wielu modelach samochodów mercedes. Bywa także, że hamulec ręczny nie jest sprawny, bo np. kilka minut wcześniej pękła jego linka. Czy można ruszyć pod górkę, nie używając do pomocy hamulca ręcznego?

REKLAMA

Zobacz również: Jak wyregulować hamulec ręczny?

Co zrobić, gdy nie można użyć hamulca ręcznego?

Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Gdy nie można użyć hamulca ręcznego, aby pomóc sobie przy ruszaniu pod górkę, należy zastąpić go hamulcem zasadniczym i sprytnym posługiwaniem się pozostałymi pedałami. Przed ruszaniem należy pamiętać, cały czas trzymając pedał hamulca wciśnięty, o włączeniu najniższego biegu. Wymaga to wciśnięcia pedału sprzęgła. W momencie ruszania trzeba ustawić prawą stopę tak, aby śródstopiem naciskać na pedał hamulca, zaś jej palcami sięgać do pedału przyspieszenia. Podczas ruszania przesuwać wolno tę stopę w kierunku pedału gazu, naciskając go coraz mocniej, jednocześnie zwalniając powoli pedał hamulca, który powinien znaleźć się pod piętą (pod obcasem). Jednocześnie należy uważnie zwalniać pedał sprzęgła, aby, gdy hamulec przestanie działać, sprzęgło „ciągnęło” na tyle, że samochód zacznie jechać pod górę. Dodać wówczas gazu i puścić całkowicie całkiem pedał sprzęgła.

Zobacz również: Jak pokonywać długie podjazdy na górskich drogach?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Aby móc w ten sposób ruszyć, trzeba potrenować ruchy prawej stopy. Należy zacząć od płaskiego, poziomego miejsca, gdzie nie grozi cofnięcie się samochodu, gdyby coś się nie udało. Następne próby przeprowadzać na coraz bardziej stromych podjazdach, w miejscach, gdzie nieudany manewr nikomu nie wyrządzi krzywdy. Do wprawy dochodzi się często już po kilku próbach na pochyłości.

Aby płynnie ruszyć pod górkę nie używając hamulca ręcznego, trzeba przejechać kilka lub więcej metrów na tzw. połsprzęgle, co bardzo przyspiesza zużycie tarczy sprzęgłowej. Dlatego takie ruszanie można stosować wyjątkowo, nie traktując go jako stały element jazdy. Nie próbować ruszania pod górkę na ulicach i drogach z jadącymi po nich innymi pojazdami. W przypadku niepowodzenia cofające auto może uszkodzić stojące za nim pojazdy.

Ruszanie pod górkę bez ręcznego hamulca z butami o podwyższonym lub wysokim obcasie (kowbojki, damskie pantofle na wysokich obcasach itd.) jest w praktyce niemożliwe, jeżeli kierowca nie potrafi błyskawicznie przenieść prawej nogi z hamulca na pedał gazu przy równoczesnym wolnym puszczaniu pedału sprzęgła. To bardzo trudna do opanowania sztuka.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA