REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak bezpiecznie odbyć podróż samochodem?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zuzanna Gawor-Kotkowska
Gdy wybieramy się w podróż, chcielibyśmy czuć się bezpiecznie. Często taka wyprawa to wyjazd w nieznane. fot. Automapa
Gdy wybieramy się w podróż, chcielibyśmy czuć się bezpiecznie. Często taka wyprawa to wyjazd w nieznane. fot. Automapa

REKLAMA

REKLAMA

Gdy wybieramy się w podróż, chcielibyśmy czuć się bezpiecznie. Często taka wyprawa to wyjazd w nieznane. Radzimy jak możemy zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa w takiej sytuacji.

Przed wyruszeniem w podróż warto dobrze zaplanować trasę przejazdu i czas. Zawsze załóżmy, że na drodze mogą być utrudnienia i podróż może się przedłużyć. Nie będziemy wtedy chcieli się spieszyć. Ponadto uważne przestudiowanie mapy przed wyjazdem uchroni nas przed uczuciem zagubienia i niepewności, które za kierownicą mogą obniżyć naszą koncentrację na drodze.

REKLAMA

Zdecydowanie łatwiej podróżuje się w niedzielę w dzień, bo właśnie wtedy zakaz jazdy obowiązuje TIR’y. W porze nocnej warto tak zaplanować trasę, aby nie było konieczności zatrzymywania się. Unikniemy wtedy niebezpieczeństw ze strony przestępców. Jeśli już musimy się zatrzymać, wybierzmy jasno oświetlony uczęszczany parking, np. na stacji benzynowej lub przy restauracji.

Zobacz też: Couchsurfing - sposób na tanie podróżowanie

Dokumenty

Upewnijmy się, że mamy przy sobie wszystkie dokumenty, takie jak dowód osobisty, dowód rejestracyjny samochodu, prawo jazdy i dokument potwierdzający aktualne ubezpieczenie OC pojazdu. Gdybyśmy któregoś zapomnieli, w przypadku kontroli policyjnej moglibyśmy mieć poważne problemy. Nasze auto mogłoby nawet zostać odholowane na parking, co łączyłoby się z dodatkowymi kosztami. Jeśli wyjeżdżamy zagranicę pożyczonym autem, miejmy przy sobie dokument potwierdzający użyczenie (nawet jeśli jest to auto członka rodziny) w języku angielskim.

Stan techniczny samochodu

Przed wyjazdem warto dokonać choćby podstawowej inspekcji stanu technicznego samochodu. Powinniśmy sprawdzić poziom płynów, ciśnienie w oponach i wyposażenie. Skontrolujmy datę ważności na gaśnicy samochodowej – wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeździ z przeterminowaną gaśnicą, która w krytycznym momencie może zawieść. Nie każda przeterminowana gaśnica jest jednak do wyrzucenia: jeśli gaśnica ma 2-3 lata, możemy dokonać jej przeglądu i przedłużyć termin ważności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przestrzeganie przepisów o ruchu drogowym

REKLAMA

Warto obserwować znaki drogowe nie tylko po to, aby uniknąć mandatu, który może skutecznie popsuć nam humor w podróży. Przepisy drogowe służą zachowaniu jak największego bezpieczeństwa na drodze. Pamiętajmy, że łamiąc je narażamy nie tylko siebie, ale też innych użytkowników dróg. Do tego starajmy się jechać tak, aby nie przeszkadzać. Nie popędzajmy i nie terroryzujmy innych dziwnymi zachowaniami. Pamiętajmy, aby zawsze mieć włączone światła mijania i zapięty pas.

Gdy podróżujemy w nocy, wyłączajmy światła drogowe nie tylko wtedy, gdy spostrzeżemy pojazd jadący z przeciwka ale też wtedy, gdy dostrzeżemy tylne światła samochodu będącego przed nami. Nawet z dużej odległości światła drogowe oślepiają kierowcę odbijając się w jego lusterku. Gdy podróżujemy do innego kraju, przestudiujmy przepisy o ruchu drogowym, które w nim panują. W ten sposób możemy uniknąć wielu nieprzyjemności i nieporozumień.

Zobacz również: Jak pokonywać długie trasy?

W Polsce przyjęło się, że światłami awaryjnymi dziękujemy za ustąpienie miejsca na drodze. Tymczasem np. w Niemczech, gdzie takie grzeczności są na porządku dziennym, światła awaryjne w czasie jazdy służą do ostrzegania innych kierowców o nieprzewidzianym korku lub innej drogowej przeszkodzie.

Numer ICE

REKLAMA

Warto w swoim telefonie komórkowym oznaczyć jedną, dwie lub trzy osoby literami ICE (In Case of Emergency). Powinien być to numer do osoby, która nie podróżuje z nami, ale wie o nas niemal wszystko i zna numery telefonów do naszych bliskich. W ten sposób w razie jakiegokolwiek, zagrażającego naszemu życiu lub zdrowiu wydarzenia, odpowiednie służby będą mogły dowiedzieć się np. na jakie leki jesteśmy uczuleni, jaką mamy grupę krwi, a nasza rodzina szybko zostanie poinformowana o wypadku.

Dalsza podróż wymaga pewnych przygotowań. Zadbajmy też o nasz komfort. Podróż nie musi wcale nas zmęczyć i będzie przyjemna. Przede wszystkim zadbajmy jednak o nas samych, czyli wyśpijmy się porządnie, aby nie dopadła nas senność. Zmęczenie i obniżenie koncentracji z pewnością zagraża naszemu bezpieczeństwu.

Jeśli wyjeżdżamy w długą trasę, bądźmy świadomi naszych ograniczeń. Co godzinę-dwie róbmy kilkuminutową przerwę na rozprostowanie nóg. Jeśli potrzebujemy rozbudzenia, pamiętajmy, że środki o wysokiej zawartości kofeiny lub cukru zadziałają skutecznie, ale na krótko. Wkrótce zaczniemy znowu odczuwać zmęczenie i znużenie, nawet większe niż przed spożyciem stymulantów. Lepiej więc nie przesadzać z kawą i napojami w rodzaju „Red Bull”. Jeśli zaczynamy zasypiać za kierownicą, lepiej po prostu przerwać podróż i się przespać.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA