REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pozbyć się rdzy?

Jakubowski Ryszard
rdza na fordzie ka
rdza na fordzie ka
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Walka z rdzą, która opanowała nasze auto, jest zwykle kosztowna i czasochłonna, jednak istnieją metody, które rozwiążą problem rdzy przy niewielkim nakładzie pieniężnym. W poniższym poradniku przedstawiamy, jak pozbyć się rdzy.

Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie umyć samochód. Czysty lakier pozwala na zidentyfikowanie ognisk rdzy. Pierwszym krokiem jest wzrokowe zbadanie stanu lakieru, warto także przeciągnąć po nim dłonią - wtedy mamy szansę wyczuć pęcherzyki, które są dla nas poważnym ostrzeżeniem.

REKLAMA

Zobacz też: Jak oczyścić układ paliwowy z osadów, rdzy i innych zanieczyszczeń?

Miejscem bardzo narażonym na korozję jest dolna część drzwi, ponieważ to przestrzeń, gdzie warstwa lakieru jest najcieńsza. Każdemu zdarza się przy otwieraniu drzwi uderzyć w kawałek lodu bądź inny przedmiot, a to wystarczy, by odsłonić blachę. Progi natomiast charakteryzują się tym, że mają lepsze zabezpieczenie, jednak duża warstwa soli zbierająca się tam podczas zimy sprawia, że najmniejsze uszkodzenie (wywołane na przykład uderzeniem kamienia) szybko zmieni się w ognisko rdzy.

Podwozie należy myć nie po to, aby ładnie wyglądało, lecz aby spłukać sól.

Warto przyjrzeć się podłodze, woda zazwyczaj dociera pod tapicerkę, czego nie jesteśmy w stanie sprawdzić. W celu diagnozy należy zdemontować wykładzinę, zaopatrując się wcześniej w spinki jednorazowe, odpowiednie do danego auta. Po przejściu przez wyżej wymienione punkty, przystępujemy do naprawy lub zabezpieczenia uszkodzonych miejsc w aucie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak walczyć z rdzą układu wydechowego?

Usuwamy rdzę

Pierwszym krokiem jest staranne oczyszczenie blachy z rdzy, trzeba zrobić to dokładnie, zostawienie nawet najmniejszego pęcherza spowoduje odnowienie się rdzy. Zabieg wykonujemy ręcznie papierem ściernym lub szlifierką.

Proces wykonujemy w ciepły dzień i przy niskiej wilgotności powietrza.

Oczyszczone miejsce malujemy farbą podkładową, następnie lakierem zasadniczym dobranym do naszego lakieru. Końcowy etap to malowanie lakierem bezbarwnym. Należy pamiętać o zaschnięciu każdej warstwy przed nałożeniem kolejnej. Ewentualne ubytki w karoserii uzupełniamy szpachlą. Uszkodzenia w podłodze naprawiamy pastą głuszącą lub bitexem.

Zobacz też: Czy wiesz jak usunąć rdzę z samochodu?

Warto zabezpieczyć profile zamknięte. W tym celu wykorzystujemy antykorozyjny preparat woskowy. Skuteczność jest prawie 100% w autach stosunkowo młodych, do aut starych najlepiej wykorzystać preparaty na bazie olejów.

Wszystkie czynności wykonujemy na idealnie suchej powierzchni.

Powyższe rady warto stosować, gdy mamy zamiar jeździć dłuższy czas danym autem. Należy jednak pamiętać, że najskuteczniejszą metodą na rdzę jest częste mycie auta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

REKLAMA

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA