REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak czyścić i polerować powierzchnie chromowane?

Jakubowski Ryszard
O chromowane powierzchnie trzeba się odpowiednio troszczyć. Fot. Fotolia
O chromowane powierzchnie trzeba się odpowiednio troszczyć. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ozdobą starych pojazdów są lśniące chromem zderzaki, listwy, klamki, wloty powietrza do komory silnika, kołpaki na koła lub nawet całe felgi. O chromowane powierzchnie trzeba się odpowiednio troszczyć.

Nałożony galwanicznie chrom stanowi bardzo dobre zabezpieczenie antykorozyjne, jeśli powłoka została wykonana poprawnie. Niestety, bardzo często chromowanie prowadzono metodą oszczędnościową, bez przestrzegania obowiązujących norm, co prowadziło w najlepszym wypadku do szybkiego matowienia powłoki, a w najgorszym – do jej odpadania już po 2-3 latach eksploatacji pojazdu.

REKLAMA

Elementy, z których powłoka galwaniczna odpadła w całości lub we fragmentach, dla odzyskania dawnej świetności muszą zostać poddane profesjonalnej obróbce w dobrej firmie, specjalizującej się w galwanotechnice. Przedtem trzeba wyrównać różne wżery i kratery po ogniskach korozji, które nie zostaną zniwelowane cieniutką, mierzącą około 20 mikrometrów powłoką galwaniczną.

Zobacz także: Jakie są zasady konserwacji pojazdów zabytkowych?

REKLAMA

Zabieg ten nie może być wykonany za pomocą szpachlówki. Jak i czym go wykonać, należy uzgodnić z firmą, która podejmie się dalszych prac galwanizerskich. Często wystarczy wyrównywanie ubytków w procesie cynowania ogniowego (na gorąco). Są jednak i inne technologie, które znają firmy i laboratoria zajmujące się galwanotechniką, a które dają zaskakujące i bardzo pozytywne rezultaty.

Zmatowiałym lub lekko porysowanym powierzchniom chromowanym można dość łatwo przywrócić poprzedni wygląd przez polerowanie. Nie jest wskazane usuwanie głębszych rys przez szlifowanie uszkodzonej powierzchni nawet bardzo drobnoziarnistym papierem ściernym. Powłoka galwaniczna jest bardzo cienka i bardzo łatwo ją zetrzeć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak zmienić instalację samochodową 6V na 12V?

REKLAMA

Zabieg polerowania najlepiej przeprowadzić po zdemontowaniu polerowanego elementu z samochodu, korzystając z filcowej, wielowarstwowej tarczy polerskiej, założonej na polerkę lub zwykła szlifierkę. Do polerowania najlepiej stosować wyłącznie zieloną półsuchą pastę polerską (bardzo drobnoziarnistą), która jest sprzedawana w postaci twardych, najczęściej cylindrycznych bloczków.

Nie używać past półpłynnych, które natychmiast zostają usunięte z tarczy polerskiej siłą odśrodkową. Polerowanie przeprowadzać ostrożnie, bez zbytniego dociskania polerowanego elementu do tarczy, w sposób, uniemożliwiający wyrwanie go z rąk przez szybko wirującą tarczę. Konieczne jest stosowanie maski ochronnej lub przynajmniej okularów ochronnych, gdyż siła odśrodkowa wyrzuca z tarczy polerskiej większe kawałki pasty polerskiej, starte włókna filcu i inne zanieczyszczenia. Polerowane przedmioty rozgrzewają się, więc warto korzystać z rękawic ochronnych.

Zobacz także: Jak docierać silnik – nowy i po remoncie?

Elementy chromowane, których nie zdemontowano z samochodu, poleruje się ręcznie za pomocą tej samej pasty polerskiej, której używa się do polerowania mechanicznego, nałożonej na dowolną, najlepiej miękką ściereczkę. Można, z zachowaniem ostrożności, polerować większe elementy przy pomocy niewielkiej miękkiej tarczy polerskiej, założonej na wiertarkę elektryczną. Resztki pasty usuwa się benzyną ekstrakcyjną lub podobnie działającym rozpuszczalnikiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA