REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kupić używane auto? – sprawdzenie karoserii

Jakubowski Ryszard
Stan blach w przypadku auta zabytkowego ma duże znaczenie
Stan blach w przypadku auta zabytkowego ma duże znaczenie

REKLAMA

REKLAMA

Nie każdego sprzedającego używany samochód można zaliczyć do uczciwych. Dlatego przed zakupem pojazdu należy go bardzo starannie obejrzeć, zaczynając od oględzin karoserii.

Karoserie samochodowe bardzo łatwo ulegają korozji, a także są narażone na przeróżne uszkodzenia mechaniczne, często prowadzące do dużych deformacji. Jeżeli ich naprawę wykonano profesjonalnie, wówczas po uszkodzeniu prawie nie pozostaje żaden ślad. Jeżeli, co jest o wiele częstsze, naprawę wykonano najmniejszym kosztem, aby zatuszować usterkę, wówczas można to dość łatwo wykryć.

REKLAMA

Często, po jednostronnym uderzeniu w przód czy w tył pojazdu, konieczne jest wyprostowanie lub zastąpienie nowymi pogiętych elementów nośnych, go których są zamocowane blachy karoseryjne. Prostowanie nigdy nie przywróci im poprzednich wymiarów, podobnie jak niestarannie wykonana wymiana. Stwierdzenie, czy taką naprawę wykonano jest bardzo łatwe.

Zobacz też: Jak znaleźć cylinder niepracujący lub pracujący nieprawidłowo?

REKLAMA

Najpierw należy obejrzeć krawędzie wszystkich drzwi, przyglądając się szerokości szczelin pomiędzy nimi a blachami karoseryjnymi. W samochodzie montowanym fabrycznie szczelin te są w każdym miejscu mniej więcej tak samo szerokie. W samochodzie po blacharskiej naprawie mogą być szersze u góry drzwi i węższe u dołu, lub odwrotnie.

Bardzo dobre rezultaty przynosi wykonanie pomiaru długości samochodu, a ściślej – odległości najdalej wysuniętych ku przodowi i tyłowi jej stałych elementów. Zderzaki, ramki reflektorów itd nie zaliczają się do nich. Pomiar wykonuje się płócienną taśmą mierniczą (metalowa może zarysować powłokę lakierniczą) rozciągając ją wzdłuż boku pojazdu, na takiej samej wysokości po obu stronach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy jedna ze stron pojazdu jest dłuższa od drugiej o ponad 1 cm, można niemal mieć pewność, że były jego karoserii wykonywane jakieś prace, związane z usuwaniem skutków stłuczki lub wypadku. Bywa, że długości obu boków tego samego niewielkiego pojazdu osobowego są od siebie różne nawet o 4 i więcej centymetrów. Różnica długości poniżej 10 mm może być wynikiem błędu montażowego w fabryce.

Zobacz też: Pojazd zabytkowy i współczesny – porównanie rozwiązań techniczno-konstrukcyjnych

REKLAMA

Następnie należy przyjrzeć się, czy przednie i tylne koła pojazdu poruszają się tymi samymi torami przy jeździe na wprost. A więc najpierw obejrzeć dokładnie opony pojazdu. Jeżeli choć jedna z nich będzie wykazywała ślady zużycia inne, niż pozostałe, będzie to w najlepszym wypadku objaw poważnej usterki w zawieszeniu danego koła, w najgorszym – asymetrii w rozmieszczeniu kół po uszkodzeniu karoserii w wyniku wypadku, czyli jej tzw. przekoszenia.

O tym, czy koła przednie i tylne koła poruszają się tymi samymi torami najłatwiej można przekonać się wykonując specjalne pomiary geometrii zawieszenia w stacji obsługi, wyposażonej w specjalistyczną aparaturę elektroniczną. Samodzielnie można to sprawdzić na suchej drodze z twardą nawierzchnią po zrobieniu na niej sporej kałuży.

Po wjechaniu z bardzo małą prędkością w kałużę, z kołami ustawionymi do jazdy na wprost, należy nie zmieniając ustawienia kół przejechać jeszcze kilka metrów po suchej nawierzchni, a następnie zmierzyć co najmniej pół metra od krawędzi kałuży szerokość pozostawionych na drodze mokrych śladów. Gdy będzie ona większa o co najmniej 2-3 cm od szerokości opon, a zwłaszcza gdy będzie różna po obu stronach pojazdu, można mieć niemal 100% pewności, że karoseria jest zwichrowana.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA