Czy warto czyścić filtr powietrza silnikowego?
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego czyszczenie filtra powietrza silnikowego to „sztuka dla sztuki”? Ponieważ jak bardzo byśmy się nie starali, podczas czyszczenia włókniny filtracyjnej nie można usunąć wszystkich złogów zanieczyszczeń. Co więcej, w procesie czyszczenia, uszkodzeniu mogą ulec delikatne włókna materiału filtracyjnego, co narusza strukturę materiału filtracyjnego, a tym samym obniża zdolność filtracji.
REKLAMA
Zobacz również: Jak wymienić filtry paliwa i powietrza?
Warto wiedzieć, że procesom starzenia podlega uszczelka, której powierzchnia z czasem staje się porowata. Powoduje to, że traci ona właściwości dokładnego dopasowania się do powierzchni. Prowadzi to do nieszczelności filtra, a co za tym idzie spadku wydajności separacji zanieczyszczeń z zasysanego przez silnik powietrza.
Zobacz również: Kiedy wymienić filtr paliwa?
W przypadku oczyszczonego filtra powietrza medium filtracyjne ulega zniekształceniu na tyle, że nawet nie można już dokonać, dla sprawdzenia, pomiaru separacji zanieczyszczeń. Trwałość raz oczyszczonego filtra powietrza silnikowego jest znacznie niższa od tej zalecanej przez producentów.
W przypadku niektórych filtrów powietrza stopień separacji zanieczyszczeń wynosi 99,5 - 99,9% i tym samym odpowiada ściśle określonym wymogom producentów silników i samochodów.
REKLAMA
REKLAMA