Wymiana świec zapłonowych: jak to zrobić?
REKLAMA
REKLAMA
Wymiany świec zapłonowych w silniku benzynowym powinno się dokonywać po przejechaniu 50 tysięcy kilometrów, sprawdźmy jednak również zalecenia producenta. Świece w silniku rzędowym umieszczone są w jednej linii i połączone kablami. Każda z nich jest bezpośrednio przykręcona do głowicy silnika. W celu odkręcenia świec trzeba użyć specjalnego klucza, który dostaniemy na każdej większej stacji benzynowej lub w sklepie motoryzacyjnym.
REKLAMA
Każde połączenie kabli ze świecą jest specyficznie zsynchronizowane z aparatem zapłonowym. Z tego powodu należy każdą świecę wymieniać po kolei i nie odkręcać wszystkich naraz, aby później się nie pomylić przy ich montażu. Jeśli źle podłączymy kable do świec, samochód najprawdopodobniej w ogóle nie zapali.
Zobacz również: Kiedy wymienić świece zapłonowe?
REKLAMA
Następny krok to odkręcenie świec zapłonowych specjalnym kluczem. Przy tej czynności należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ często gwint świec jest mocno zapieczony i przy gwałtownej próbie odkręcenia może się urwać. Również świece pękają, a usunięcie takiej usterki wiąże się już z wizytą w serwisie.
Konkretne specyfikacje świec zapłonowych znajdziemy w instrukcji obsługi auta, na naklejce wewnątrz auta lub pod maską. Ostatecznie, jeśli nie znajdziemy takich informacji, możemy po prostu udać się ze starymi świecami do sklepu motoryzacyjnego.
Po zakupie nowych świec zapłonowych powinniśmy sprawdzić szczelinomierzem szerokość szczelin pomiędzy elektrodami. Jeśli jest za duża, należy ją zmniejszyć, a jeśli była zbyt mała - zwiększyć. Tak zwaną "przerwę" możemy wyregulować doginając lub odginając elektrodę - jeśli jest tylko jedna, w formie zagiętego haczyka. W nowszych typach świec z kilkoma elektrodami przerwy nie reguluje się.
Zobacz też: Jak sprawdzić świece zapłonowe i wymienić na nowe?
Należy zwrócić szczególną uwagę na moment dokręcania świec, gdyż zbyt słabe dokręcenie może spowodować nieszczelność komory spalania, a co za tym idzie spadek mocy. Z drugiej strony, zbyt silne dokręcenie może uszkodzić głowicę - szczególnie w przypadku głowic aluminiowych .
REKLAMA
REKLAMA