REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić świece zapłonowe i wymienić na nowe?

Jakubowski Ryszard
Sprawdzenie stanu świec zapłonowych nie jest czynnością skomplikowaną. Fot. Fotolia
Sprawdzenie stanu świec zapłonowych nie jest czynnością skomplikowaną. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przyczyną przerw w pracy silnika oraz utraty mocy mogą być niesprawne świece zapłonowe. Sprawdzenie stanu świec zapłonowych nie jest czynnością skomplikowaną.

Do sprawdzenia świec zapłonowych będzie konieczne ich wymontowanie z silnika. Przedtem jednak można sprawdzić wstępnie, który z cylindrów zakłóca pracę silnika. Można to zrobić sprawdzając ostrożnie palcami temperaturę izolatorów świec po zdjęciu z nich końcówek przewodów zapłonowych. Świeca źle pracującego lub niepracującego cylindra będzie miała izolator wyraźnie chłodniejszy od pozostałych świec. Różnica w temperaturach utrzyma się jednak bardzo krótko po wyłączeniu zapłonu, potem zniweluje ją przewodnictwo cieplne głowicy i cieczy chłodzącej.

REKLAMA

Zobacz też: Różnice pomiędzy silnikami dolnozaworowymi i górnozaworowymi

REKLAMA

Po wykręceniu świec należy je obejrzeć, zwracając uwagę na ich wygląd. Świeca w cylindrze źle pracującym będzie miała wewnętrzny izolator i elektrody pokryte ciemnoszarym, wilgotnym lub nawet tłustym nalotem. Jeżeli odstęp między jej elektrodami jest prawidłowy i wynosi od 0,4 do 0,8 mm, należy w pierwszej kolejności sprawdzić jakość przewodu zapłonowego i jego zakończeń oraz jego końcówkę („fajkę”), a zwłaszcza rezystor przeciwzakłóceniowy jaki się w niej znajduje.

Następnie świecę taką należy umieścić w „fajce”, oprzeć o dowolny metalowy element silnika, włączyć zapłon i ręcznie obrócić wałem korbowym, ciągnąć za pasek klinowy. Pamiętać, aby wszystkie świece były w tym czasie wykręcone, co ułatwi obracanie wałem i uniemożliwi przypadkowe uruchomienie silnika. Obserwując elektrody świecy zapłonowej można zauważyć, czy pojawia się pomiędzy nimi iskra raz na pełen obrót wału korbowego.

Iskra będzie słabo widoczna w promieniach słonecznych, ale jej pojawieniu się towarzyszy charakterystyczny dźwięk przypominający dźwięk towarzyszący łamaniu zapałki lub bardzo cienkiego, suchego patyczka. W ten sposób można sprawdzić pozostałe świece zapłonowe, ale nie jest to konieczne, jeżeli ich izolatory i elektrody są czyste, jasnobrązowe lub szarobrązowe, suche.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak zabezpieczyć się przed skutkami różnych awarii w trasie?

REKLAMA

Wykręcanie gorących świec z głowicy wykonanej ze stopu lekkiego, a także wkręcanie zimnych świec w gorącą głowicę mogą być przyczyną uszkodzenia gwintów w gniazdach świec. Na dodatek zimne świece wkręcone w gorącą głowicę i mocno dokręcone najczęściej nie dadzą się wykręcić po nagrzaniu się. Najlepiej, aby temperatura świec była zbliżona do temperatury głowicy, w którą będą one wkręcane. Nie jest to aż tak ważne w przypadku głowic żeliwnych, jak w przypadku głowic ze stopów aluminium.

Zła praca jednego z cylindrów może mieć także kilka innych przyczyn, niezwiazanych z układem zapłonowym, np. zapieczenie pierścieni tłokowych, wypalenie otworu w denku tłoka, nadpalenie przylgni zaworowych lub niedomykanie się zaworu, złe luzy zaworowe itp.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA