REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kupić używane auto? – sprawdzenie silnika

Jakubowski Ryszard
Naprawa silnika w samochodzie zabytkowym wiąże się z dużym wydatkiem; fot. Fotolia
Naprawa silnika w samochodzie zabytkowym wiąże się z dużym wydatkiem; fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Naprawa silnika samochodowego, zwłaszcza naprawa wynikająca z jego zużycia podczas bardzo długiej lub niewłaściwej eksploatacji, wiąże się ze sporym wydatkiem. Jest to jedna z najkosztowniejszych napraw oldtimera.

Zużyciu silnika, kwalifikującemu go do naprawy w jak najkrótszym czasie, towarzyszy wiele różnych, często bardzo jednoznacznych objawów. Niektóre z nich wyraźnie wskazują na konkretny element lub konkretne podzespoły silnika, wymagające naprawy czy wymiany. Inne towarzyszą wielu usterkom i na ich podstawie nie można wysnuć żadnych wniosków poza jednym: silnik wymaga lub w krótkim czasie będzie wymagał naprawy, a być może nawet generalnego remontu.

REKLAMA

Zobacz też: Jak zmniejszyć lub zlikwidować poślizg paska klinowego?

REKLAMA

Jeżeli po uruchomieniu silnika trzeba dość długo czekać na zgaśnięcie lampki kontrolnej ciśnienia oleju lub gaśnie ona dopiero po zwiększeniu obrotów, może to sygnalizować zarówno duże luzy panewek korbowodowych, jak i spore zanieczyszczenie siatki smoka, czerpiącego olej z miski olejowej lub zatkany filtr oleju.

Jeżeli silnik stuka i dzwoni w pełnym zakresie obrotów, przy czym stuki mogą mieć różny charakter przy różnych obrotach, to silnik ten może w każdej chwili zablokować się, np. w wyniku obrócenia się zbyt luźnej panewki, a w skrajnym wypadku może nawet nastąpić złamanie korbowodu, co oznacza nieodwracalne zniszczenie korpusu silnika.

Gdy po wyjęciu bagnetu do pomiaru ciśnienia oleju dadzą się zauważyć na nim opiłki metalu lub w oleju, jaki się na nim znajduje będą wyczuwalne pod palcami drobiny, najprawdopodobniej są to opiłki metalu. Mogą one pochodzić przede wszystkim z panewek, ale także z pękniętych wianków, trzymających kulki lub rolki w łożyskach wału korbowego, może to być także metal z zębów pompy oleju, z pękniętego pierścienia itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak samodzielnie smarować miejsca wymagające smarowania w układzie kierowniczym, zawieszenia i hamulcowym?

REKLAMA

Gdy rozgrzany silnik dymi nawet podczas pracy bez obciążenia, najprawdopodobniej ma mocno zużyte pierścienie i ścianki cylindrów. Dym może być biały, białawy lub niebieskawy. W silniku o zapłonie samoczynnym niebieskawe zabarwienie dymu zwykle dowodzi, że silnik nie osiągnął właściwej temperatury, natomiast białe lub białawe dymienie podczas hamowania takim silnikiem może świadczyć o przedostawaniu się bezpośrednio do cylindrów (w wyniku uszkodzenia uszczelki pod głowicą), lub do oleju i wraz z nim do cylindrów, cieczy chłodzącej.

Łatwe przegrzewanie się silnika, trudność w utrzymaniu temperatury cieczy chłodzącej poniżej punktu wrzenia sygnalizuje awarię termostatu, pompy wodnej lub wzrost oporów wewnątrz silnika na przykład wskutek częściowego zatarcia się sworzni tłokowych, zatarcia łożysk na wale korbowym, czy z innych powodów. W samochodzie bardzo leciwym może to być także zatkanie się kanałów wodnych kamieniem kotłowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA