REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak znaleźć przyczynę trudnego rozruchu silnika gorącego?

Jakubowski Ryszard
Gorący silnik teoretycznie powinien odpalać bez problemów, fot. Fotolia
Gorący silnik teoretycznie powinien odpalać bez problemów, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ciepły lub gorący silnik nie powinien stwarzać żadnych problemów z uruchomieniem, ponieważ znajduje się w naturalnym dla normalnej pracy stanie. Jednak w oldtimerach nie zawsze tak się dzieje.

Trudności z uruchomieniem gorącego silnika mają swoje podłoże zarówno po stronie jego stanu technicznego, układu zapłonowego jak i zasilania go paliwem. Jeżeli stan techniczny silnika jest problematyczny, ma on źle wyregulowane zawory, które mogą w skrajnym przypadku nie domykać się po rozgrzaniu, olej przedostaje się do komory spalania przez wypracowane uszczelnienia trzonków zaworów, albo jest w nim wiele innych usterek, wówczas będzie trudno go uruchomić w stanie gorącym, a i na zimno także będzie sprawiał wiele kłopotów.

REKLAMA

Zobacz też: Jak umyć stare, zapuszczone elementy silnika, skrzyni biegów itp.

REKLAMA

W przypadku silników z zapłonem iskrowym może się zdarzyć, że w podwyższonej temperaturze zawodzi układ zapłonowy. Zdarza się, że po rozgrzaniu się cewek zapłonowych powstają w ich wnętrzu jakieś trudne do zdefiniowania upływności i prądy błądzące, powodujące znaczne lub całkowite obniżenie wysokiego napięcia. Dotyczy to zwłaszcza cewek mocowanych bezpośrednio nad głowicą silnika, jak np. we wszystkich modelach Syreny.

Podwyższona temperatura może także negatywnie wpływać na pracę kondensatora. Jego pojemność może się okresowo zmieniać na tyle, że traci on swoje właściwości i zapłon przestaje działać. Zdarza się także, że świece zapłonowe po nagraniu się do temperatury rzędu 400-600 stopni przestają funkcjonować. Wiąże się to z wadami ich izolatorów, które pokryte nagarem w pewnych warunkach stają się przewodnikami, a to skutkuje zwarciem elektrod świecy i zanikiem iskry. Co ciekawe, czasem taka świeca po ostygnięciu pracuje poprawnie i wówczas znalezienie przyczyn niedomagań gorącego silnika jest bardzo trudne.

Zobacz też: Jakie oleje stosować w pojazdach zabytkowych przy różnym stopniu zużycia silnika i skrzyni biegów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Najczęściej spotykaną usterką po stronie układu zasilania silnika paliwem jest, w przypadku silników gaźnikowych, rozgrzewanie się gaźnika w wyniku zastosowania niewłaściwej uszczelki, zbyt cienkiej lub nieizolującej termicznie. W rozgrzanym gaźniku paliwo paruje, w komorze pływakowej wytwarza się nadciśnienie, które wypycha paliwo przez dysze do gardzieli gaźnika a stamtąd dostaje się ono w nadmiarze do cylindrów, gdzie z braku dostatecznej ilości tlenu nie dochodzi do zapłonu. Silnik jest więc zalany, świece zawilgocone i jego uruchomienie staje się bardzo trudne.

W przypadku silników z zapłonem samoczynnym brak możliwości uruchomienia silnika rozgrzanego może się wiązać z nadmiernym rozgrzaniem się paliwa, np w wyniku zastosowania dodatkowych podgrzewaczy w dodatnich temperaturach otoczenia. Parujące paliwo tworzy bańki gazowe w aparaturze wtryskowej. Zjawisko jest więc podobne, jak w przypadku zapowietrzenia układu wtryskowego, ale mija samoistnie po ochłodzeniu silnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA