REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zmieniać pasek klinowy w starszych typach samochodów?

Jakubowski Ryszard
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana paska klinowego nie należy do najprostszych czynności, zwłaszcza w przypadku, gdy silnik jest w trudno dostępnym miejscu. Podpowiadamy, jak zrobić to właściwie.

Wymianę paska klinowego przeprowadza się wówczas, kiedy stary jest na tyle zużyty, że ślizga się po napędzanych nim kółkach pasowych, albo ma tyle różnych uszkodzeń, pęknięć kordu itd., iż grozi w każdej chwili zerwaniem. Taki pasek można szybko usunąć, przecinając go ostrym nożem. Jeżeli pasek już zerwał się samoczynnie, trzeba odszukać i usunąć jego resztki z otoczenia silnika. Gdyby wpadły na kolektor wydechowy, w najlepszym wypadku czeka długotrwałe i mało skuteczne wietrzenia kabiny, w najgorszym – niewielki pożar.

REKLAMA

Przed przystąpieniem do wymiany paska klinowego wyłączyć zapłon i schować dobrze klucz od stacyjki, aby uniemożliwić postronnym osobom uruchomienie silnika dla wątpliwej pomocy przy zakładaniu nowego paska. Skrzynie biegów ustawić na „luz”, i zaciągnąć ręczny hamulec.

Zobacz również: Jak bezpiecznie wykonywać prace pod samochodem?

Nowy pasek klinowy musi mieć dokładnie takie wymiary, jakie zaleca producent samochodu. W przeciwnym wypadku albo będzie go trudno założyć, albo nie spełni swojego zadania i szybko ulegnie zniszczeniu.

REKLAMA

Przed założeniem paska należy zluzować śruby mocujące prądnicy lub alternatora, jeżeli nie ma innych ruchomych urządzeń napędzanych paskiem a służących do jego naciągania. Niektóre typy silników mają specjalne kółko pasowe na dźwigni, służące do napinania, w innych naciąga się pasek przesuwając dmuchawę, chłodzącą silnik. W takich przypadkach trzeba zluzować śruby takiego urządzenia, aby nowy pasek bez wysiłku można było założyć na wszystkie kółka pasowe. Po założeniu paska dokręcić niezbyt mocno śruby urządzenia do jego napinania (prądnicy lub alternatora, napinacza itp.), po czym przy pomocy dźwigni (długi klucz, pręt metalowy, łyżka do opon itp.) maksymalnie odchylić to urządzenia ta, aby pasek został w pożądany sposób naprężony, a następnie dokręcić mocno te śruby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawidłowo napięty pasek na swoim najdłuższym odcinku nie może dać się ugiąć pod bardzo silnym naciskiem palcem więcej niż 10-15 milimetrów. Gdy nie da się ugiąć w ogóle, jest naprężony za bardzo. Należy wówczas nieco go poluzować.

Przy zakładaniu paska na kółka pasowe nieraz trzeba sobie pomóc jakimś narzędziem, zwłaszcza gdy zluzowanie regulacji do końca nie wystarczy. Narzędzie to nie może mieć ostrych krawędzi. Najlepiej nadaje się do tego wkrętak krzyżakowy. Wkłada się go pod pasek, a jego koniec opiera o kółko pasowe, następnie cały czas jedną ręką trzymając rękojeść wkrętaka tak, aby nie wysunął się spod paska, drugą ciągnie się za pasek klinowy w kierunku wskazywanym przez ostrze wkrętaka. Pasek powinien wskoczyć na miejsce, wypychając z niego wkrętak.

REKLAMA

Zakładając pasek klinowy przy pomocy wkrętaka należy zachować szczególną ostrożność i nie zbliżać wolnej ręki do kółka pasowego, na które zakładany jest pasek. Dostanie się paska pomiędzy pasek i kółko pasowe może prowadzić nawet do jego złamania

Po założeniu i napięciu paska usunąć wszystkie używane narzędzia z komory silnika i uruchomić silnik. Sprawdzić, czy pasek nie spadł, co nieraz się zdarza przy niestarannym zakładaniu go.

Zobacz również: Jak przygotować auto do samodzielnych napraw?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA