REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak bezpiecznie wykonywać prace pod samochodem?

Jakubowski Ryszard
Fot. Newspress
Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Prace pod samochodem należą do szczególnie niebezpiecznych. Oto kilka sposobów, jak się zabezpieczyć w trakcie wykonywania czynności pod autem stojącym na podnośniku.

Zsunięcie się samochodu z podnośnika lub podłożonych cegieł, kołków, pieńków i innych przypadkowych przedmiotów może skończyć się śmiercią lub kalectwem. Jednym ze sposobów eliminację  ryzyka zsunięcia się podniesionego samochodu jest korzystanie podczas napraw podwozia z kanału rewizyjnego lub najazdu, czyli platformy z podjazdami znajdującej się co najmniej pół metra nad powierzchnią ziemi.

REKLAMA

Bez względu na to, w którym miejscu odbywa się naprawa należy zawsze podłożyć pod co najmniej jedno koło specjalne kliny lub w ich zastępstwie kawałki cegieł lub kamienie, a dla pewności zaciągnąć ręczny hamulec i wrzucić bieg, najlepiej wsteczny, gdyż ma on najmniejsze przełożenie i stawia największy opór.

Zobacz również: Jak zlokalizować wycieki płynu z układu chłodzenia?

REKLAMA

Jeden ze sposobów zabezpieczenia się przed skutkami zsunięcia się auta z podnośnika przedstawia zdjęcie. Można go stosować jedynie przy pracach z hamulcami lub z piastami kół, nie wymagającymi wchodzenia pod samochód. Można położyć dwa koła, jedno na drugim i lekko opuścić na nie samochód, aby uniemożliwić zsunięcie się górnego.

Podczas prac pod samochodem przy zdjętych kołach należy zawsze stosować specjalne kobyłki, które ustawia się w stosownych miejscach (zwykle tam, gdzie zwykle podstawia się podnośnik). Na kobyłkę warto położyć kawałek twardego drewna, aby nie uszkodzić spodu karoserii. Samochód opuścić z podnośnika, aby całym ciężarem oparł się na kobyłce. Dopiero wówczas można się pod niego wsunąć.

Zobacz również: Jak naprawić uszkodzony zbiornik paliwa?

Zamiast kobyłek można stosować grube, drewniane pieńki, duże drewniane kloce itp., gwarantujące stabilność. Po ustawieniu na nich samochodu, a jeszcze przed zdjęciem kół warto zakołysać karoserią, aby sprawdzić, czy auto jest stabilne.

Przebywając pod podpartym samochodem, z którego zdjęto choć jedno koło, nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów lub siłować się ze zdjęciem poszczególnych elementów. Nawet solidne kobyłki, na których opiera się aut, nie dają 100% gwarancji bezpieczeństwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA