REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak usunąć zakłócenia elektromagnetyczne, słyszalne w odbiornikach radiowych na zakresach AM?

Jakubowski Ryszard
Usuwanie zakłóceń elektromagnetycznych słyszalnych w odbiornikach radiowych. fot. Newspress
Usuwanie zakłóceń elektromagnetycznych słyszalnych w odbiornikach radiowych. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Są trzy zasadnicze źródła zakłóceń odbioru radiowego w samochodzie w przypadku silników benzynowych i dwa w przypadku wysokoprężnych.

Pierwszym jest układ zapłonowy. To nie dotyczy silników Diesla. Drugim – zużyte szczotki i komutatory prądnic i alternatorów. Trzecim –  wentylatory, wiatraczki, dmuchawy i inne urządzenia korzystające z silników elektrycznych. Bardzo rzadko na pogorszenie odbioru radiowego wpływa praca komputera pokładowego.

REKLAMA

Zobacz również: Jak wyeliminować trzeszczenie zawieszenia?

Usunięcie zakłóceń, pochodzących z układu zapłonowego jest proste i nie wymaga zbyt dużo pracy. Jeżeli w samochodzie jest stosowana cewka zapłonowa, to należy odszukać na niej zacisk, łączący ją bezpośrednio z wyłącznikiem zapłonu w stacyjce. Bardzo często jest on oznaczany numerem 15. Należy do tego zacisku podłączyć dowolny kondensator, byle nie elektrolityczny, o pojemności rzędu 1 mikrofarada, na napięcie pracy powyżej 24 Voltów. W przypadku podłączenia kondensatora do drugiego zacisku cewki silnik nie da się uruchomić!

Paradoksalnie - sprawdź świece

Przedtem jednak warto sprawdzić, czy z którejś świecy nie zsunął się przewód zapłonowy lub nie spalił się rezystor przeciwzakłóceniowy w końcówce tego przewodu. Rezystory te występują w starszych modelach samochodów, obecnie stosowane są inne rozwiązania.

Zobacz również: Kiedy wymieniać świece?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Aby sprawdzić rezystor przeciwzakłóceniowy, konieczny jest omomierz. Znajduje się on w każdym popularnym cyfrowym mierniku uniwersalnym. Pomiar należy wykonać pomiędzy końcem przewodu zapłonowego, odłączonym od cewki a złączką mosiężną (z otworem) wewnątrz końcówki, nakładanej na świecę. Omomierz należy ustawić na zakres co najmniej 20 000 omów (20 kiloomów). Jeżeli omomierz nie pokaże żadnej oporności (rezystancja nieskończenie wielka), będzie to oznaczało uszkodzenie tego opornika. Warto pod tym kątem sprawdzić wszystkie przewody zapłonowe.

Zużyte szczotki i komutator prądnicy lub alternatora objawia się słyszanym z głośnika dźwiękiem o dość wysokiej częstotliwości (buczeniem połączonym z gwizdem lub tp.), wzrastającej wraz z prędkością obrotową silnika. Pomaga jedynie wymiana szczotek, połączona z przeszlifowaniem komutatora.

Metoda krok po kroku

Zakłócenia od silników elektrycznych w samochodzie występują bardzo rzadko. Aby zlokalizować, który z silników je wytwarza, należy po kolei wyłączać wszystkie, aż trafi się na ten, po wyłączeniu którego zakłócenia znikną. Usunięcie zakłóceń polega na spięciu przewodu, zasilającego ten silnik z masą pojazdu kondensatorem (nie elektrolitycznym) o pojemności nieco poniżej 1 mikrofarada i napięciu roboczym co najmniej 24 Volty. Należy go umieścić jak najbliżej wywołującego zakłócenia silnika. Przedtem trzeba ostrożnie zdjąć izolację z tego przewodu i okręcić wokół niego jedną z końcówek kondensatora (można przylutować). Następnie dobrze zaizolować to miejsce taśmą izolacyjną. W jej zastępstwie można użyć plaster przylepiec bez opatrunku. Drugą końcówkę kondensatora trwale połączyć z masą pojazdu. Zakłócenie powinny zniknąć lub stać się mało dokuczliwe. Jeżeli to nie nastąpi, trzeba poprosić o pomoc zaprzyjaźnionego elektronika którego wiedza teoretyczna będzie w tym przypadku bezcenna.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA