Jak wymienić głośniki?
REKLAMA
REKLAMA
Głośniki montowane przez producenta rzadko zachwycają swoimi osiągami, dlatego możemy zdecydować się na ich wymianę. Jest to dość proste: po pierwsze sprawdzamy średnicę głośnika. Niestety w instrukcji samochodu nie znajdziemy tej informacji, dlatego warto spytać o to w sklepie ze sprzętem car audio lub poszukać informacji w Internecie.
REKLAMA
Zobacz również: Co osłabia koncentrację podczas prowadzenia auta?
Kiedy mamy już rozmiar głośnika możemy przystąpić do demontażu boczków drzwi - trzymają się one zazwyczaj na kilku śrubach. Po wykręceniu ich należy złapać oburącz tapicerkę i szarpnąć do góry, by wyskoczyła z szyny. Trzeba uważać, by nie pogubić spinek. Po demontażu tapicerki zabieramy się za wykręcenie głośnika standardowego. Na pierwszy rzut oka widzimy, że ma inne mocowania i inne wejście na przewody niż ten, który kupiliśmy, jednak nie jest to powód do zmartwień. Należy po prostu zakupić dystans i przejściówkę odpowiednią dla danego auta.
Warto kupić dystanse z MDF, zapewnią nam one czysty dźwięk. Nawet drogie głośniki będą kiepsko brzmiały na dystansach plastikowych.
REKLAMA
W sprzedaży dostępne są zarówno dystanse z plastiku jak i z MDF (czyli z drewna). Jaka jest różnica? Dystans plastikowy jest tańszy i wprowadza się łatwo w drgania. Dystans z MDFu sprawia, że wszelkie drgania zostają wytłumione. Do połączenia stosujemy przejściówki.
Przejściówki są zależne od modelu auta, wystarczy powiedzieć sprzedawcy a on już nam dobierze odpowiednie. Trzeba jednak dobrze przyjrzeć się dystansom – to jest podstawa. Gdy dystans będzie za wysoki może nastąpić taka sytuacja, że boczek drzwi nam się nie domknie. Pierścień z MDF można przyciąć, jednak dystans plastikowy stawia już duży opór. Należy pamiętać o dobrym przykręceniu pierścienia do drzwi auta, zapewni to czysty dźwięk i nie doprowadzi o uszkodzenia głośnika.
Zobacz również: Jak oszczędzać prąd w samochodzie?
REKLAMA
REKLAMA