REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto porady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Historia motoryzacji: trzy litery - BMW

Drugą z najbardziej znanych niemieckich marek, obok Mercedesa, jest konkurujący z nim od blisko 100 lat BMW. Koncern ten, dziś zaliczany do największych na świecie, miał, podobnie jak wielu innych potentatów motoryzacyjnych, skromne i nie w pełni związane z branżą początki, zaczynał bowiem od produkcji... silników lotniczych i samolotów w dwóch niezależnych przedsiębiorstwach.

Jak jeździć podczas upału?

Wysoka temperatura nie sprzyja dalekim podróżom samochodem i nie chodzi tu tylko o mniejszą wydolność kierowcy. W czasie upałów wiele części i podzespołów poddawanych jest dodatkowym obciążeniom, co sprzyja przede wszystkim ich znacznie szybszemu zużyciu, a nawet nagłym awariom.

Ile trzeba wydać, żeby kupić SUVa? Ranking najtańszych miejskich terenówek

SUVy wciąż biją rekordy popularności. Choć nie są ani tak pakowne jak kombi, ani nie radzą sobie w terenie to Polacy je pokochali... A to skrzętnie wykorzystują dealerzy i handlarze windując ceny. Nie trzeba wcale jednak wydać fortuny żeby stać się posiadaczem SUV-a.

Obciążone auto: czy prowadzi się inaczej?

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy jak bardzo zachowanie samochodu zmienia się w zależności od tego jaki ciężar wieziemy. Auto będzie inaczej przyspieszać, hamować, inaczej będzie reagowało na ruchy kierownicą. Ważne jest jak przewozimy nasz drogocenny – bo żywy – ładunek.

REKLAMA

Samochodem do Czarnogóry

Podróż samochodem do Czarnogóry to doskonały wybór jeśli szukamy punktu wypadowego – bliskość Chorwacji (Dalmacja) i Albanii sprawia, że Czarnogóra jest coraz częściej wybieranym wakacyjnym kierunkiem. Ten wielonarodowy i wielokulturowy kraj o bogatej i zróżnicowanej kulturze i historii, jest krainą błękitnego morza, słońca i skalistych gór. Podróż autem do Czarnogóry wymaga zapoznania się z przepisami i podstawowymi zasadami obowiązującymi na drogach tego młodego państwa.

Opel Astra G/Zafira A: wymiana filtra paliwa w silniku benzynowym

Celem tego poradnika jest przedstawienie metody na wymianę filtra paliwa w silniku benzynowym. Cała operację pokażemy na przykładzie Opla Astry G i Zafiry A.

Opel Astra G/Zafira A: wymiana świec zapłonowych

W poradniku tym dokonamy wymiany świec zapłonowych w modelu Astra G i Zafira A. Wymiana świec nie jest trudna i bez problemu poradzimy sobie we własnym zakresie.

Opel Astra G/Zafira A: kontrola układu wydechowego

W poradniku tym dowiesz się jak prawidłowo dokonać kontroli układu wydechowego w Oplu Astra G i Zafira A.

REKLAMA

Opel Astra G/Zafira A: wymiana oleju silnikowego

Regularna wymiana oleju silnikowego jest bardzo ważna. Czytając ten poradnik dowiesz się jak samemu wymienić olej w Oplu Astra G i Zafira A.

Opel Astra G/Zafira A: kontrola układu chłodzenia

Regularna kontrola układu chłodzenia pozwoli uniknąć kosztownych napraw. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać kontroli układu chłodzenia w Oplu Astra G i Zafira A.

Opel Astra G/Zafira A: wymiana filtru paliwa w silniku Diesla

Regularne wymiany filtrów przedłużają żywotność silnika. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany i odwodnienia filtru paliwa w Oplu Astra G i Zafira A.

Volkswagen Polo IV: wymiana żarówek

W poradniku tym pokażemy jak wymienić żarówki w Volkswagenie Polo IV.

Seat Ibiza III: wymiana żarówek

Wymiana żarówek może okazać się bardzo problematyczna, zwłaszcza nocą. W poradniku tym dowiemy się jak samemu wymienić żarówki w Seacie Ibiza III.

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: demontaż pompy paliwa

Uszkodzona pompa paliwa w Volkswagenie Polo IV, czy Seacie Ibiza III wpływa na pracę silnika. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany pompy paliwa w Seacie Ibiza III i Volkswagenie Polo IV.

Czy polskie ubezpieczenie OC będzie ważne za granica? Jakie ubezpieczenie wykupić przed wyjazdem za granice?

Niemal we wszystkich krajach Europy obowiązkowe jest posiadanie polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego, z pieczątką potwierdzającą ważne badania techniczne. To oznacza, że polskie OC to wszystko czego potrzebujemy. Są jednak wyjątki - a im dalej na wschód tym możemy mieć więcej problemów...

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Chorwacji?

Wybierając się do Chorwacji samochodem warto wiedzieć jak zachować się przy spotkaniu z lokalną policja. To o tyle istotne, że Chorwacja to jeden z najpopularniejszych letnich kierunków podróży, a państwo choć należy już do Unii Europejskiej ma jak każde państwo w Europie przepisy nieujednolicone z naszymi.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Rumunii?

Wybierając się do Rumunii samochodem warto wiedzieć jak zachować się przy spotkaniu z lokalną policją. Chodzi głównie o specyficzne przepisy, wymagania oraz procedury, które – gdy spotkamy się z nimi po raz pierwszy – mogą dziwić.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Danii?

Kierowcy zazwyczaj nie lubią policji, warto jednak pamiętać, że spotkanie z drogówką nie zawsze musi oznaczać kłopoty. Dlatego, żeby oszczędzić sobie nerwów i nieporozumień – szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów za granicę - warto wiedzieć z kim możemy mieć do czynienia. Co trzeba wiedzieć o policji drogowej w Danii?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Norwegii?

Norwegia to państwo w którym na drogach praktycznie nie widać policji - nie oznacza to jednak że w pewnym momencie nie możemy natknąć się na patrol. Co robić podczas kontroli drogowej, czego będzie wymagał od nas policjant i czy Norwegowie faktycznie tak bezwzględnie egzekwują przepisy?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej na Słowacji?

Słowacka policja na wśród polskich kierowców nie najlepsza renomę. Czy słusznie? Jakie niespodzianki czekają na polskiego kierowcę u naszych południowych sąsiadów i jak zachować się w czasie kontroli drogowej na Słowacji? Oto kilka porad:

Symbole: źródło cennej wiedzy o samochodzie

Liczba sposobów na weryfikację bezwypadkowej przeszłości pojazdów jest ogromna. Zaskakująco dużo mogą powiedzieć niepozorne naklejki na karoserii oraz symbole na szybach i elementach.

Jak poprawić skuteczność hamulców?

Skutecznie działający układ hamulcowy ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo - zarówno nasze, jak i pozostałych użytkowników dróg. Warto dbać o jego kondycję, a nawet pokusić się o modyfikacje, które mogą skrócić drogę hamowania.

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: wymiana świec żarowych

W poradniku opisujemy jak wymienić świece żarowe w Seacie Ibiza III i Volkswagenie Polo IV.

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: wymiana płynu hamulcowego

Celem tego poradnika jest opisanie jak wymienić płynu hamulcowego w Ibizie III i Polo IV. Nie jest to trudna czynność i bez problemu wykonamy ją we własnym zakresie.

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: sprawdzenie układu hamulcowego

W poradniku tym opiszemy jak sprawdzić układu hamulcowego w Seacie Ibiza III i Volkswagenie Polo IV.

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: kontrola układu kierowniczego i zawieszenia przedniego

Prawidłowy stan układu kierowniczego i zawieszenia przedniego znacznie ułatwia nam opanowanie pojazdu. W poradniku tym pokażemy jak wykonać taką kontrolę w Polo IV i Ibizie III.

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: kontrola skrzyni biegów

Zachowanie odpowiedniego stanu skrzyni biegów pozwala na prawidłowe działanie przekładni. W poradniku tym pokażemy jak skontrolować skrzynię biegów w Polo IV i Ibiza III.

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: wymiana świec zapłonowych

W poradniku tym pokażemy jak wymienić świece zapłonowe w Seacie Ibiza III i Volkswagenie Polo IV.

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: sprawdzanie układu wydechowego

Stan układu wydechowego jest bardzo ważny. Zapewnia on odpowiednie odprowadzanie spalin jak i nadaje pewien komfort podróżowania. Czytając ten poradnik dowiesz się jak skontrolować wydech w Seacie Ibiza III i Volkswagenie Polo IV.

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: kontrola paska wieloklinowego

W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać kontroli i sprawdzenia paska wieloklinowego w Ibizie III i Polo IV. Cała operacja nie jest trudna i wykonamy ją we własnym zakresie.

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: wymiana filtra paliwa w silniku Diesla

Wymiana i odwadnianie filtru paliwa w silniku wysokoprężnym to jedna z podstawowych czynności serwisowych w samochodzie. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić i odwodnić filtr paliwa w modelu Ibiza III i Polo IV.

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: kontrola cieczy chłodzącej

Prawidłowe chłodzenie silnika jak wiadomo jest bardzo ważne. W poradniku tym pokażemy jak dokonać kontroli, żeby zapewnić optymalne warunki pracy silnikowi Seata Ibizy IV i Volkswagena Polo III.

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: wymiana oleju silnikowego

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić olej silnikowy w Seacie Ibiza IV i Volkswagenie Polo III. Samochody są podobne konstrukcyjnie dlatego wymiana oleju przebiega tak samo.

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: wymiana tylnych klocków i szczęk hamulcowych

W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany tylnych klocków i okładzin hamulcowych. Cała operacja nie jest trudna i możemy wykonać ją we własnym zakresie.

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: wymiana przednich tarcz i klocków hamulcowych

W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany przednich klocków i tarcz hamulcowych w Seacie Ibiza III i VW Polo IV. Dzięki temu zaoszczędzimy na lepszy zestaw tarcz i klocków.

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: wymiana amortyzatorów

Wymiana amortyzatorów w Seacie Ibiza III i Volkswagenie Polo IV nie jest trudna i bez problemu można wykonać ją samemu.

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: wymiana alternatora

W poradniku tym pokażemy jak samemu skontrolować i wymienić alternator w Polo IV i Ibiza III. Cała operacja nie jest trudna i można ją wykonać we własnym zakresie.

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: demontaż rozrusznika

Uszkodzony rozrusznik potrafi skutecznie unieruchomić nasze auto. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany rozrusznika w Seacie Ibiza III i Volkswagenie Polo IV.

Samochodem na Łotwę

Łotwa jest nadbałtyckim krajem, który powoli staje się obiektem zainteresowania zagranicznych turystów. Polacy wybierając się samochodem na Łotwę, poza Rygą i Jurmałą odwiedzają nieodległą od stolicy Siguldę, gdzie można podziwiać liczne zamki, jaskinie i jeziora. Turyści chętnie odwiedzają także drugie miasto kraju, położony nad Dźwiną Dyneburg i Park Narodowy Gauja. Podróż upłynie jednak bezpieczniej jeśli zapoznamy się z podstawowymi przepisami, cenami paliw i zasadami obowiązującymi na Łotwie.

Historia motoryzacji: szokujący Citroen

Wśród trójki francuskich gigantów przemysłu motoryzacyjnego bez wątpienia najbardziej szokował wyglądem swoich aut i zastosowanymi w nich rozwiązaniami konstrukcyjnymi koncern Citroën.

BMW seria 3 E46: demontaż pompy paliwa

Wymontowanie pompy paliwa w BMW E46 nie jest trudną czynnością jeśli znamy poszczególne kroki. W poradniku tym pokażemy jak samemu zdemontować pompę paliwa w BMW serii 3 E46.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Holandii?

W Holandii mogą czekać na nas różne niespodzianki. Jedną z nich może być... Niespodziewane spotkanie z policją. Jak zachować się w czasie kontroli drogowej za granicą, czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Szwecji?

Szwedzi bardzo dbają o porządek i przestrzeganie przepisów na swoich drogach. Nie bez przyczyny od wielu lat statystycy notują tam najmniejszą liczbę wypadków w całej Europie. Spotkanie ze Szwedzką policją nie zawsze musi być jednak nieprzyjemne - warto jednak wiedzieć czego się spodziewać podczas kontroli.

BMW seria 3 E46: sprawdzanie ciśnienia sprężania

Wzrokowe oględziny silnika nie przedstawią nam jego autentycznego stanu. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać pomiaru ciśnienia sprężania w BMW serii 3 E46.

BMW seria 3 E46: wymiana żarówek

Znajomość wymiany żarówek we własnym aucie jest wiedzą podstawową. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić wszystkie żarówki zewnętrzne i wewnętrzne w BMW serii 3 E46.

BMW seria 3 E46: kontrola układu kierowniczego i zawieszenia przedniego

W poradniku tym pokażemy jak szybko i sprawnie skontrolować stan naszego zawieszenia przedniego oraz układu kierowniczego BMW serii 3 E46

BMW seria 3 E46: wymiana płynu hamulcowego

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić płyn hamulcowy w BMW serii 3 E46. Cała operacja nie jest trudna i z powodzeniem wykonamy ją we własnym zakresie.

BMW seria 3 E46: kontrola układu hamulcowego

O tym jak ważne są hamulce nie trzeba nikomu przypominać. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać kontroli układu hamulcowego w BMW serii 3 E46.

BMW seria 3 E46: kontrola skrzyni biegów

W poradniku tym dokonamy przeglądu skrzyni biegów w BMW serii 3 E46. Nie potrzebujemy do tego specjalnych narzędzi. Wstępne oględziny możemy wykonać we własnym zakresie.

BMW seria 3 E46: wymiana filtru paliwa w silniku Diesla

W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany filtru paliwa w silniku wysokoprężnym w BMW E46 serii 3. Cała operacja nie jest trudna i wykonamy ją we własnym zakresie.

REKLAMA