REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Astra G/Zafira A: wymiana świec żarowych

Robert Kuśpiel
Wymiana świec żarowych w modelach Astra G/ Zafira A  fot. moto.wieszjak.pl
Wymiana świec żarowych w modelach Astra G/ Zafira A fot. moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Świece żarowe to istotny element silnika Diesla, zwłaszcza zimą. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić świece żarowe w modelu Astra G i Zafira A.

Wymianę świec żarowych w silnikach Diesla Astry i Zafiry zalecamy wykonywać co 30 000 kilometrów lub co 2 lata. Koszt zakupu nowych świec to wydatek rzędu około 40 złotych za sztukę. Dokonując zakupu warto podać sprzedawcy dane identyfikacyjne naszego samochodu. Unikniemy w ten sposób problemu z doborem świec. Złe dopasowanie może doprowadzić do nieprawidłowej pracy silnika. Do wymiany będzie nam potrzebny klucz do świec.

REKLAMA

Zobacz też: Opel Astra G/Zafira A: demontaż kolumny zawieszenia

REKLAMA

Całą operację najlepiej wykonywać na zimnym silniku lub przy takiej temperaturze, która pozwala na swobodne dotknięcie się silnika. Patrząc od strony technicznej, wykręcając świece przy gorącym silniku możemy doprowadzić do uszkodzenia gwintu. Przechodzimy do demontażu. Zaczynamy od silnika 1.7. Pierwszy krok jest taki sam dla wszystkich wersji, czyli odłączenie ujemnej klemy akumulatora.

Teraz demontujemy połaczenia przewodów świec żarowych na drugim i trzecim cylindrze. Po tej operacji odkręcamy szyny prądowe. W ten oto sposób przygotowaliśmy sobie miejsce do wykręcania świec. W przypadku silnika 2.0 nie występują szyny prądowe. Tam zdejmujemy złącza i od razu przechodzimy do demontażu

Przed wykręceniem świec zalecamy dokładnie wyczyścić ich okolice. Nie dopuszczalne jest wprowadzenie zabrudzeń do otworów po wymontowaniu świec. Dobrą metodą jest przedmuchanie tego miejsca za pomocą sprężonego powietrza. Jednak nie każdy ma dostęp do kompresora. W takim wypadku pozostaje tradycyjny odkurzacz.

Zobacz też: Opel Astra G/Zafira A: wymiana żarówek

REKLAMA

W przypadku silników Diesla jest duże ryzyko ukręcenia świecy podczas demontażu i montażu.. Klucz powinien być prowadzony prosto, nie może znajdować się pod kątem. Po wykręceniu świec sprawdzamy ich stan. Nie mogą być zaolejone. Nowe świece wkręcamy ręcznie do momentu aż nie poczujemy oporu podczas styku z głowicą.

Moment dokręcania zostały przedstawione na końcu poradnika. W przypadku braku klucza dynamometrycznego czeka nas dokręcanie na wyczucie. Wymaga to pewnego doświadczenia i umiejętności, ponieważ istnieje ryzyko ukręcenia świecy. Niesie to za sobą dodatkowe, duże koszty – średnio jest to wydatek około 300złotych za wymontowanie jednej sztuki. Oczywiście odbywa się to bez potrzeby demontażu silnika. Zajmują się tym wyspecjalizowane warsztaty, które mają w swoim wyposażeniu specjalistyczny sprzęt.

Zobacz też: Opel Astra G/Zafira A: wymontowanie pompy paliwa w silniku benzynowym

Momenty dokręcania

  • Silnik X17DTl – 20Nm
  • Silnik Y17DT – 17.5Nm
  • Silnik X20DTL i Y20DTH – 10Nm
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    REKLAMA

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

    Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

    REKLAMA

    Samochody autonomiczne. Kiedy pojawią się na drogach? Częściowo są już dziś

    W XXI wieku przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Zmiany te napędzają wymogi prawne, wyścigi producentów, ale też wymogi klientów. A to prowadzi do jednego wniosku. Innowacje stopniowo wprowadzają wizję aut autonomicznych do naszego codziennego życia.

    Typy ładowarek samochodowych. Moc ważniejsza od liczby punktów! Przynajmniej dla ciężarówek

    Elektryfikacja oznacza konieczność rozbudowy sieci stacji ładowania. Dziś jednak coraz jaśniejsze staje się to, że do tej pory Europa szła w złym kierunku. Bo na mapie nie liczy się wcale ilość punktów, a oferowania przez nie moc.

    REKLAMA