REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Im starsze tym lepsze? Auta nie starzeją się jak wino

Max Trela
Im starsze tym lepsze? Auta nie starzeją się jak wino BMW serii 3 E46
Im starsze tym lepsze? Auta nie starzeją się jak wino BMW serii 3 E46
BMW

REKLAMA

REKLAMA

Współczesne samochody bez problemu osiągają przebiegi, które jeszcze 10 lat temu były nie do pomyślenia. 300 tysięcy kilometrów na liczniku coraz rzadziej zniechęca do zakupu używanego auta i jest w tym wiele racji. Warto jednak pamiętać, ze nawet najlepiej utrzymany samochód z wiekiem i przebiegiem będzie jeździł inaczej niż salonowa „nówka”.

Technika w służbie długowieczności...

To że auta bez większych problemów osiągają coraz większe przebiegi to oczywiście zasługa coraz lepszych materiałów i technologii. Obecne oleje są w stanie nie tylko smarować, ale i chłodzić silnik, tworzyć warstwę ochronną, uszczelniać go – a to TYLKO OLEJ. Podobnie jest z innymi materiałami. Gumy coraz częściej zastępowane są silikonem, żeliwo stalą nierdzewną, stal aluminium lub nawet kevlarem. To wszystko powoduje, że auto dłużej jest w stanie jeździć bezawaryjnie.

REKLAMA

Zobacz też: Jak uruchamiać silnik w czasie dużych upałów?

Trzeba jednak pamiętać, że długowieczność bynajmniej nie oznacza nieśmiertelności. Wszystkie elementy się zużywają, ale w wolniejszym tempie, lub producent po prostu zezwala na większa tolerancję zużycia. To o tyle istotne, że wraz z przebiegiem i wiekiem zmieniają się niektóre cechy auta. Chodzi zarówno o moc i przyspieszenie napędu, ale i prowadzenie, a nawet stabilność całej konstrukcji.

Co się najszybciej zużywa?

Najbardziej duży przebieg wpływa oczywiście na pracujące części mechaniczne silnika i przeniesienia napędu. Powstają większe „luzy”, mogą pojawić się stuki. W przypadku silnika będzie się on szybciej i bardziej ochoczo wkręcał na obroty spadnie jednak jego moment obrotowy. W efekcie silnik o dużym przebiegu ma większa moc niż pierwotnie, ale słabsza dynamikę.

W przypadku skrzyni biegów mogą pojawić się problemy z synchronizowaniem niskich przełożeń, cięższa praca (nawet nie zużytego) sprzęgła i gorsza praca przekładni po nagrzaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na prowadzenie i „wyczucie” samochodu z dużym przebiegiem ma też stan i kondycja elementów resorujących. Spreżyny – nawet najlepszej jakości – z wiekiem i przebytymi kilometrami osiadają, zmienia się geometria zawieszenia a zatem i sposób prowadzenia zarówno z zakręcie jak i na prostej.

Część części nierówna

Kolejnym „problemem” wypływającym na zmianę charakterystyki auta razem z wiekiem i przebiegiem jest różna jakość części zamiennych. I nie zawsze mówimy tu o tendencji spadkowej. Kilka lat produkcji danego elementu to wystarczająco dużo żeby konstruktor kilkukrotnie wprowadzał małe zmiany poprawiające jakość czy wytrzymałość.

Zobacz też: Czy oleje silnikowe i przekładniowe można mieszać?

Może się zatem zdarzyć i tak, że zamiennik będzie wyraźniej lepiej przemyślany i bardziej niezawodny niż oryginał. Tak jest najczęściej z elementami zawieszenia – i tu też jest największa pułapka. W zawieszeniu większość elementów występuje parami i jeśli zdecydujemy się na wymianę tylko jednego z elementów „układanki” na lepszy niż fabryczny auto może zupełnie przestać słuchać się kierownicy...

Wiek a bezpieczeństwo bierne

REKLAMA

Najbardziej kontrowersyjnym tematem jest wpływ wieku na stabilność konstrukcji całego auta. Producenci zapewniają oczywiście, że ich projekty są dostosowane do intensywnej eksploatacji, a auto nawet z ogromnym przebiegiem ma zachować się podczas wypadku tak jak to, które niedawno wyjechało z fabryki. Czy to prawda? Nie do końca...

Wiekowy, czy bardzo zużyty samochód zawsze straci „sztywność” a to dlatego, że nie ma możliwości utrzymać nadwozia w fabrycznym stanie. Parkingowe stłuczki, wysokie krawężniki, w końcu warunki atmosferyczne czy sól na drogach – wszystko to nie ma neutralnego wpływu na blachę...

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.

REKLAMA