REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Symbole: źródło cennej wiedzy o samochodzie

Łukasz Szewczyk
Naklejki na karoserii i szybach mogą zdradzić historię pojazdu.
Naklejki na karoserii i szybach mogą zdradzić historię pojazdu.

REKLAMA

REKLAMA

Liczba sposobów na weryfikację bezwypadkowej przeszłości pojazdów jest ogromna. Zaskakująco dużo mogą powiedzieć niepozorne naklejki na karoserii oraz symbole na szybach i elementach.

REKLAMA

Oczywiście nie mówimy o naklejkach reklamujących konkretnego dealera lub serwis. "Bujną" historię danego pojazdu mogą zdradzić folie pełniące rolę ozdobników, informujące o wyposażeniu, a wreszcie - naklejane logotypy i nazwy danego modelu.

REKLAMA

Doskonałym przykładem są ozdobne naklejki, które w niektórych modelach umieszczono w okolicach przetłoczeń karoserii. Warto wzmóc czujność, jeżeli naklejki na przednich i tylnych drzwiach są identyczne, natomiast wyraźnie różni się od niej nalepka na błotniku. Zmiana koloru może być efektem niszczącego działania światła oraz pozostałych czynników atmosferycznych, jednak zazwyczaj przyczyna leży gdzie indziej. Na bardzo wnikliwą kontrolę stanu używanego pojazdu trzeba przygotować się w przypadku wykrycia zaburzeń symetrii w rozmieszczeniu oznaczeń lub stwierdzenia brakującej nalepki. Oczywiście mogła samoistnie się odkleić, co z pewnością będzie sugerował sprzedający. Powód zazwyczaj jest jednak zupełnie inny.

Zobacz też: Jak poznać powypadkowy samochód?

Mnogość niepozornych oznaczeń

Jakie naklejki, poza wspomnianymi liniami, powinny wzbudzić nasze zainteresowanie? ABS, 4WD, 4x4, Airbag, Katalysator, wszelkie oznaczenia wersji wyposażeniowych... Lista jest naprawdę długa. W celu zawężenie kręgu poszukiwanych symboli warto zdobyć archiwalne katalogi danego modelu lub poszukać zdjęć w sieci. W przypadku nowoczesnych samochodów liczba tego typu ozdobników jest ograniczona. Nie oznacza to jednak, że można z czystym sumieniem zapomnieć o wadze naklejek w rozpoznawaniu historii pojazdu. Te były, są i na pewno jeszcze długo będą obecne na owiewkach motocykli i skuterów. Mało tego, praktycznie na każdej części znajduje się jakiś symbol - oznaczenie modelu, pojemność silnika, czy wreszcie nazwa lub logotyp producenta. Naklejki niemal zawsze pokrywana warstwa bezbarwnego lakieru, który sprawia, że stają się odporne na działanie czynników atmosferycznych i eksploatacyjnych. W skutek lakierowania naklejane oznaczenia tworzą niemal gładką powierzchnię z resztą elementu. Jeżeli między owiewką i napisem możemy zauważyć lub wyczuć wyraźny próg, który świadczy o nałożeniu naklejki bezpośrednio na lakier, warto z większym dystansem podchodzić do zapewnień o nieskazitelnej historii pojazdu.

Zobacz też: Jak sprawdzić grubość lakieru w aucie? Ekspert radzi

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podczas przywracania uszkodzonego pojazdu do stanu dawnej świetności naklejki są często pomijane. Nieraz bywają trudno dostępne albo wręcz niemożliwe do zamówienia. Najczęściej do ponownego nałożenia naklejek na lakierowaną karoserię skłaniają ich bardzo wysokie ceny. Dość powiedzieć, że oryginalny koszt kilku motocyklowych oznaczeń idzie w setki złotych. Oczywiście naprawiający może posiłkować się zamiennikami. Mając to na uwadze, warto porównać odcień i kształty naklejek z różnych stron pojazdu. Praktyka pokazuje, że nie zawsze wyglądają identycznie.

Warto zwrócić uwagę również na symbole na szybach. Są na nich grawerowane informacje o producencie oraz daty produkcji. Kropki oznaczają miesiąc, natomiast cyfry - rok. W przypadku szyb wyprodukowanych między styczniem (6 kropek) i czerwcem (1 kropka) kropki znajdują się przed cyfrą, w drugiej połowie roku schemat ulega odwróceniu (lipiec - 6 kropek; grudzień - 1 kropka). Daty produkcji szyb mogą różnić się między sobą. Nie należy się niepokoić, gdy szyby są nieco starsze od pojazdu. W magazynie mogły oczekiwać na zamontowanie do interesującego nas pojazdu.

Istnieją modele, które posiadają szyby pochodzące od różnych poddostawców. Innego producenta należy spodziewać się w przypadku przedniej szyby oraz szyb wypełniających słupki nadwozia. Do myślenia powinny dać natomiast szyby nowsze od samochodu, jak również obecność akcesoryjnych szyb. W obu przypadkach możemy mieć do czynienia z powypadkowym samochodem. Niestety reguła nie zawsze się sprawdza. Przednia szyba mogła zostać wymieniona po uderzeniu kamieniem, natomiast boczne czasami padają ofiarą włamywaczy. Od roku produkcji oraz informacji o wytwórcy nie warto więc uzależniać decyzji o zakupie pojazdu.

Pomocne w weryfikacji deklaracji o bezwypadkowej historii mogą być również plastikowe elementy. Zazwyczaj wytwórcy umieszczają na nich daty produkcji. Czasami są to zwykłe, liczbowe oznaczenia, w innych przypadkach tabele z miesiącami i tygodniami. Zdarzają się także nalepki. Czego szukać i jakich informacji należy się obawiać? Podobnie jak w przypadku szyb, czujność należy wzmóc po stwierdzeniu elementu młodszego niż cały samochód. Starsze części są dopuszczalne. Różnice mogą być znaczne. Pojazdy z konkretnego rocznika modelowego są często produkowane od sierpnia do lipca kolejnego roku. Części musiały trafić do fabryki przed rozpoczęciem składania danego auta. W efekcie pojazd wyprodukowany w czerwcu 2006 roku może posiadać elementy z marca 2005 roku. Warto pamiętać, że dzięki tej wiedzy można także zweryfikować deklaracje o tym, że w aucie nie palono papierosów. Popielniczka nie powinna być nowsza od samochodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA