REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak jeździć podczas upału?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Max Trela
Czy jest specjalna technika jazdy na upały? Fot. newspress
Czy jest specjalna technika jazdy na upały? Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Wysoka temperatura nie sprzyja dalekim podróżom samochodem i nie chodzi tu tylko o mniejszą wydolność kierowcy. W czasie upałów wiele części i podzespołów poddawanych jest dodatkowym obciążeniom, co sprzyja przede wszystkim ich znacznie szybszemu zużyciu, a nawet nagłym awariom.

Na jakie „części” auta najbardziej dział wysoka temperatura?

Zacznijmy od rzeczy najbardziej oczywistej – układ chłodzenia. Podczas upałów jest on obciążony do granic możliwości ponieważ nie jest w stanie tak sprawnie oddawać ciepła produkowanego przez silnik jak w temperaturach „standardowych”. W nowoczesnych silnikach zanim dojdzie do przegrzania i poważnych uszkodzeń elektronika sterująca będzie próbowała dbać o polepszenie warunków pracy jednostki, ale to oznacza zmiany w pracy. Bardzo gorący silnik nie będzie miał obniżone „odcięcie”, będzie się wolniej wkręcał na obroty i wyraźnie odczujemy tez spadek mocy.

REKLAMA

Skoro jesteśmy przy silniku to dodajmy do tego jeszcze osprzęt: klimatyzację i układ zasilania prądem. Sprężarka klimy będzie pracowała znacznie częściej, co dodatkowo obciąża silnik, a elementy prostownika i stabilizatora napięcia w wysokich temperaturach mają obniżona sprawność.

Zobacz też: Jak zmienia się zachowanie samochodu pod obciążeniem?

Druga sprawa to układ hamulcowy. W „cywilnych samochodach nie stosuje się wymuszonego przepływu powietrza przez hamulce i dlatego w upał bardzo łatwo je przegrzać. Choć tarcze znoszą temperatury rzędu 300 stopni Celsjusza, to już najczęściej stosowany płyn hamulcowy zaczyna się gotować w temperaturze powyżej 130 stopni. Co dzieje się gdy dojdzie do wrzenia? Zapowietrzenie układu powoduje, że tracimy hamulce, a w skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia pomp ciśnieniowych i układu ABS.

Zobacz też: Jazda na lekach a bezpieczeństwo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elementy zawieszenia? W przypadku rozwiązań klasycznych ze sprężynami i amortyzatorami  temperatura pracy jest właściwie obojętna, choć należy pamiętać, że przy wysokich temperaturach zwiększa się przyczepność mieszanek gumowych i asfaltu. To natomiast powoduje większe opory toczenia i nieznacznie (ale jednak) większe obciążenie elementów tocznych. W przypadku pneumatyki i hydropneumatyki sprawa jest bardziej skomplikowana, bo element resorujący (czy to powietrze, czy olej hydrauliczny) jest poddawany większemu obciążeniu temperaturowemu co sprzyja szybszemu jego zużyciu.

Jak jeździć – czy jest specjalna technika?

Specjalnej techniki jazdy „na upały” do tej pory nie opatentowano, co nie oznacza, ze nie ma zaleceń co do sposobu posługiwania się autem w skrajnie trudnych warunkach. Najogólniej rzecz ujmując w czasie upałów stosujemy wszystkie najważniejsze „przykazania” ekodrivingu. A zatem:
- Staramy się korzystać z jak najniższych, ale jeszcze bezpiecznych dla silnika obrotów,
- pedałem gazu operujemy płynnie,
- hamujemy głównie silnikiem, redukując biegi, uważnie obserwując sytuację na drodze i przewidując w miarę możliwości co stanie się za chwilę,
- w czasie jazdy w korku najbardziej przyjazne dla auta jest pełzanie, a nie ciągle ruszanie i hamowanie

Czy to ma sens?

To prawda, ze samochody dużo lepiej znoszą skrajnie wysokie niż niskie temperatury i większości nowoczesnych pojazdów nawet największe upały nie są straszne. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli nie musimy „oszczędzając auta”, to stosując te kilka prostych zasad pomożemy możemy naszemu portfelowi... Jeśli nie zmienimy techniki jazdy, w czasie upałów zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 5 – 6 procent.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

REKLAMA

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

REKLAMA

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

REKLAMA