REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak jeździć podczas upału?

Max Trela
Czy jest specjalna technika jazdy na upały? Fot. newspress
Czy jest specjalna technika jazdy na upały? Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Wysoka temperatura nie sprzyja dalekim podróżom samochodem i nie chodzi tu tylko o mniejszą wydolność kierowcy. W czasie upałów wiele części i podzespołów poddawanych jest dodatkowym obciążeniom, co sprzyja przede wszystkim ich znacznie szybszemu zużyciu, a nawet nagłym awariom.

Na jakie „części” auta najbardziej dział wysoka temperatura?

Zacznijmy od rzeczy najbardziej oczywistej – układ chłodzenia. Podczas upałów jest on obciążony do granic możliwości ponieważ nie jest w stanie tak sprawnie oddawać ciepła produkowanego przez silnik jak w temperaturach „standardowych”. W nowoczesnych silnikach zanim dojdzie do przegrzania i poważnych uszkodzeń elektronika sterująca będzie próbowała dbać o polepszenie warunków pracy jednostki, ale to oznacza zmiany w pracy. Bardzo gorący silnik nie będzie miał obniżone „odcięcie”, będzie się wolniej wkręcał na obroty i wyraźnie odczujemy tez spadek mocy.

REKLAMA

Skoro jesteśmy przy silniku to dodajmy do tego jeszcze osprzęt: klimatyzację i układ zasilania prądem. Sprężarka klimy będzie pracowała znacznie częściej, co dodatkowo obciąża silnik, a elementy prostownika i stabilizatora napięcia w wysokich temperaturach mają obniżona sprawność.

Zobacz też: Jak zmienia się zachowanie samochodu pod obciążeniem?

Druga sprawa to układ hamulcowy. W „cywilnych samochodach nie stosuje się wymuszonego przepływu powietrza przez hamulce i dlatego w upał bardzo łatwo je przegrzać. Choć tarcze znoszą temperatury rzędu 300 stopni Celsjusza, to już najczęściej stosowany płyn hamulcowy zaczyna się gotować w temperaturze powyżej 130 stopni. Co dzieje się gdy dojdzie do wrzenia? Zapowietrzenie układu powoduje, że tracimy hamulce, a w skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia pomp ciśnieniowych i układu ABS.

Zobacz też: Jazda na lekach a bezpieczeństwo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elementy zawieszenia? W przypadku rozwiązań klasycznych ze sprężynami i amortyzatorami  temperatura pracy jest właściwie obojętna, choć należy pamiętać, że przy wysokich temperaturach zwiększa się przyczepność mieszanek gumowych i asfaltu. To natomiast powoduje większe opory toczenia i nieznacznie (ale jednak) większe obciążenie elementów tocznych. W przypadku pneumatyki i hydropneumatyki sprawa jest bardziej skomplikowana, bo element resorujący (czy to powietrze, czy olej hydrauliczny) jest poddawany większemu obciążeniu temperaturowemu co sprzyja szybszemu jego zużyciu.

Jak jeździć – czy jest specjalna technika?

Specjalnej techniki jazdy „na upały” do tej pory nie opatentowano, co nie oznacza, ze nie ma zaleceń co do sposobu posługiwania się autem w skrajnie trudnych warunkach. Najogólniej rzecz ujmując w czasie upałów stosujemy wszystkie najważniejsze „przykazania” ekodrivingu. A zatem:
- Staramy się korzystać z jak najniższych, ale jeszcze bezpiecznych dla silnika obrotów,
- pedałem gazu operujemy płynnie,
- hamujemy głównie silnikiem, redukując biegi, uważnie obserwując sytuację na drodze i przewidując w miarę możliwości co stanie się za chwilę,
- w czasie jazdy w korku najbardziej przyjazne dla auta jest pełzanie, a nie ciągle ruszanie i hamowanie

Czy to ma sens?

To prawda, ze samochody dużo lepiej znoszą skrajnie wysokie niż niskie temperatury i większości nowoczesnych pojazdów nawet największe upały nie są straszne. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli nie musimy „oszczędzając auta”, to stosując te kilka prostych zasad pomożemy możemy naszemu portfelowi... Jeśli nie zmienimy techniki jazdy, w czasie upałów zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 5 – 6 procent.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA