Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Chorwacji?

REKLAMA
REKLAMA
Kto i za co może nas zatrzymać?
Chorwacja choć jest jeszcze poza strefą Schengen to jest już członkiem UE. Zatrzymywać pojazdy do kontroli może policja drogowa, ale też służby graniczne. Warto przy tym pamiętać, że nie jest to już państwo z „zamkniętymi granicami” i nie obowiązuje tam już strefa graniczna gdzie systematycznie prowadzone są kontrole celno skarbowe.
REKLAMA
Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej na Słowacji?
REKLAMA
Poza pasem przygranicznym na drogach spotkamy tylko policję i wbrew obiegowej opinii nie jest wcale trudno spotkać patrole. Praktycznie stałe posterunki rozmieszczone są na wszystkich drogach prowadzących do kurortów na południu i na wszystkie chorwackie wyspy.
Chorwaci bardzo często łapią metodą „na lornetkę”. Na większości dróg są bowiem nawet kilkunastokilometrowe odcinki z zakazami wyprzedzania. Na krętych drogach prowadzących na południe dużą rzadkością są natomiast kontrole radarowe. Warto jednak wiedzieć, że Chorwaci mają dość nowoczesny sprzęt – większość patroli ma już radary laserowe.
Jak się zachować? O co poprosi policjant?
Jeśli chodzi o to jak powinniśmy się zachowywać, obowiązują dokładnie takie same zasady jak w Polsce. To policjant podchodzi do zatrzymanego auta - a nie odwrotnie, a po zatrzymaniu nie robimy nic do czasu kiedy funkcjonariusz poprosi nas o dokumenty.
Co najczęściej sprawdzają policjanci?
- prawo jazdy
- ubezpieczenie OC
- dowód rejestracyjny
- ważny paszport
Zazwyczaj kontroli podlega też obowiązkowe wyposażenie pojazdu i – jak to na południu – policyjnym „konikiem” jest GAŚNICA.
Co kraj to obyczaj – na co szczególne uważać, specyficzne wymagania i zachowania
Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Grecji
Dość skrupulatną kontrolę dokumentów przechodzą kampery. W przypadku aut z wypożyczalni musimy mieć ORYGINAŁ umowy i ubezpieczenie z uwzględnieniem ilości osób przewożonych. Jeśli nie dopełnimy formalności możemy mieć problemy.
Pamiętajmy również, że za ewentualne mandaty płacić można tylko gotówką „na miejscu”, jeśli odmówimy policja nie pozwoli nam kontynuować jazdy (włącznie z odholowaniem auta).
Najważniejsze przepisy drogowe:
- obowiązek zapinania pasów
- max. zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila – a zatem NIE WOLNO wsiadać za kierownicę po spożyciu nawet małych ilości alkoholu
- motocykle w ciągu dnia 365 dni w roku muszą jeździć w włączonymi z światłami
- telefonowanie podczas jazdy dozwolone jest tylko przy korzystaniu z zestawu głośnomówiącego
- dzieci poniżej 12 roku życia lub mniejsze niż 1,50m mogą podróżować tylko w siedzonkach dla dzieci.
- posiadanie prawa międzynarodowego prawa jazdy nie jest wymagane.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA