REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak się zachowywać podczas kontroli drogowej w Słowenii?

Max Trela
Wybierając się samochodem do Słowenii warto wiedzieć jak zachować się przy spotkaniu z lokalną policja. fot. Fotolia
Wybierając się samochodem do Słowenii warto wiedzieć jak zachować się przy spotkaniu z lokalną policja. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybierając się samochodem do Słowenii warto wiedzieć jak zachować się przy spotkaniu z lokalną policja. To o tyle istotne, że Słowenia wielu Polakom kojarzy się nam z bałkańską fantazją, a na drogach obowiązuje tu raczej austriacki porządek!

Kto i za co może nas zatrzymać?

Słowenia jest państwem dość specyficznym jeśli chodzi o drogowe zwyczaje. Dlaczego? Ponieważ tamtejsza policja to dość egzotyczne połączenie austriackiej zasadniczości i greckiej uprzejmości. Polaka na pewno miło zaskoczy uśmiech na powitanie (nawet jeśli zostaliśmy złapani na gorącym uczynku), ale dalsza część rozmowy będzie już bardzo zasadnicza i typowo „niemiecka”.

REKLAMA

Zacznijmy jednak od podstaw:  W Słowenii zatrzymywać pojazdy do kontroli może policja drogowa, ale też celnicy. Warto przy tym wiedzieć, że kontrole celno skarbowe prowadzone są częściej wśród kierowców aut osobowych niż ciężarówek.

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Danii?

Policję najłatwiej spotkać na drogach  prowadzących do kurortów na południu, widok patrolu na autostradach jest raczej rzadkością.

Słoweńcy – tak jak Węgrzy i Chorwaci – bardzo zwracają uwagę na prawidłowe i bezpieczne wyprzedzanie, a drogówka zamiast radarem częściej operuje lornetką (wypatruje kto przecina podwójną ciągłą). A warto dodać, że na lokalnych drogach możliwość legalnego wyprzedzania jest niewielka...

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak się zachować? O co poprosi policjant?

Jeśli chodzi o to jak powinniśmy się zachowywać, obowiązują dokładnie takie same zasady jak w Polsce. To policjant podchodzi do zatrzymanego auta - a nie odwrotnie, a po zatrzymaniu nie robimy nic do czasu kiedy funkcjonariusz poprosi nas o dokumenty.

Co najczęściej sprawdzają policjanci?

  • prawo jazdy
  • ubezpieczenie OC lub ZIELONA KARTA (nie jest ona obowiązkowa)
  • dowód rejestracyjny
  • ważny minimum 3 miesiące dowód lub paszport
  • jeśli jedziemy nie swoim autem musimy mieć UPOWAŻNIENIE.
  • zazwyczaj kontroli podlega też obowiązkowe wyposażenie pojazdu i – jak to na południu – policyjnym „konikiem” jest GAŚNICA.

Co kraj to obyczaj – na co szczególne uważać, specyficzne wymagania i zachowania

Jeśli chodzi o specyfikę przepisów to zdziwić może nas przede wszystkim dość skrupulatna dokumentów. Słoweńcy rejestrują każde zatrzymanie w bazach danych, a zatem nawet tylko rutynowa kontrola może się przeciągnąć do 20 minut.

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Chorwacji?

Skrupulatną kontrolę dokumentów przechodzą zawsze kampery z wypożyczalni. Musimy mieć ORYGINAŁ umowy najmu auta i ubezpieczenie z uwzględnieniem ilości osób przewożonych. Jeśli nie dopełnimy formalności możemy mieć popsute wakacje, bo w kwestach formalnych Słoweńcy są nieugięci.

Pamiętajmy również, że ewentualne mandaty płacić można tylko gotówką „na miejscu”, jeśli odmówimy policja nie pozwoli nam kontynuować jazdy (włącznie z odholowaniem auta).

Najważniejsze przepisy drogowe:

  • obowiązek zapinania pasów
  • max. zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila – a zatem NIE WOLNO wsiadać za kierownicę po spożyciu nawet małych ilości alkoholu
  • motocykle w ciągu dnia 365 dni w roku muszą jeździć w włączonymi z światłami
  • telefonowanie podczas jazdy dozwolone jest tylko przy korzystaniu z zestawu głośnomówiącego
  • dzieci poniżej 12 roku życia lub mniejsze niż 1,50m mogą podróżować tylko w siedzonkach dla dzieci.
  • posiadanie prawa międzynarodowego prawa jazdy nie jest wymagane.
  • na wielu „górskich” drogach obowiązuje bezwzględny zakaz holowania przyczep – złamanie go grozi wręcz rekordowym mandatem w wysokości 1500 euro!
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA