REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: wymiana płynu hamulcowego

Robert Kuśpiel
Seat Ibiza. Fot.Newspress
Seat Ibiza. Fot.Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Celem tego poradnika jest opisanie jak wymienić płynu hamulcowego w Ibizie III i Polo IV. Nie jest to trudna czynność i bez problemu wykonamy ją we własnym zakresie.

Wymianę płynu hamulcowego zalecamy wykonać co dwa lata. Jest to czas, po którym płyn hamulcowy traci swoje właściwości. Oczywiście nasz samochód będzie nadal hamował. Jednak obniżenie jakości płynu wpłynie na skuteczność hamowania. Objawia się to najczęściej na trudnych drogach gdzie wymagane jest częste i nagłe hamowanie. Zaczynamy od zebrania potrzebnych narzędzi i materiałów eksploatacyjnych.

REKLAMA

  • Płyn hamulcowy – 1.1L Polo, 2.0 Ibiza
  • Klucz oczkowy do odpowietrzników
  • Przewód gumowy
  • Pusta butelka

Zobacz też: Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: wymiana świec żarowych

REKLAMA

Pamiętajmy, że płyn hamulcowy jest bardzo żrący. Wszelkie wycieki muszą być natychmiast usunięte. Jeśli płyn hamulcowy dostanie się na lakier należy jak najszybciej wytrzeć go za pomocą szmatki i polać dane miejsce dużą ilością wody. Starajmy się nie rozlewać płynu po elementach naszego auta.

Teraz za pomocą strzykawki odciągamy płyn ze zbiorniczka. Robimy to do momentu aż zostanie około 10mm płynu. Napełniamy zbiorniczek świeżym i przystępujemy do wymiany. Metoda jest praktycznie podobna do odpowietrzenia. Teraz będziemy wypompowywać płyn z każdego zacisku. Zaczniemy od modelu Polo. Nakładamy na odpowietrznik wężyk i wkładamy jego koniec do butelki.

Druga osoba wsiada do samochodu i przekręca kluczyk na zapłoni zaczyna pompować pedałem hamulca. Powinniśmy zlać około 0.25L płynu. Musi być pozbawiony pęcherzyków powietrza oraz bezwzględnie czysty. Podczas tej operacji pamiętajmy, aby sprawdzać stan w zbiorniczku. Jeżeli wypompujemy cały płyn to doprowadzimy do całkowitego zapowietrzenia. W takim wypadku czeka nas wizyta w serwisie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: kontrola układu kierowniczego i zawieszenia przedniego

REKLAMA

W modelu Ibiza spuszczamy około 0.4 – 0.5L płynu z każdego zacisku. Zasada postępowania taka sama jak w przypadku Polo. Może się okazać, że będziemy potrzebowali spuścić więcej płynu aż będzie pozbawiony pęcherzyków powietrza. Wszystko zależy od tego jakiej jakości będzie zlewany przez nas płyn.

Na końcu sprawdzamy czy odpowietrzniki na każdym zacisku są prawidłowo zamknięte i opuszczamy samochód. Sprawdzamy dokładnie stan płynu w zbiorniczku wyrównawczym oraz uzupełniamy ewentualne braki. Zakręcamy zbiorniczek i uruchamiamy silnik. Naciskamy kilka razy pedał hamulca i udajemy się na jazdę próbną.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA