REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Napęd i skrzynia biegów

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najczęstsze usterki silnika

Jakie są najczęstsze usterki silników (zarówno Diesla, jak i benzynowego)? Czy można się przed nimi ustrzec?

Jak działa silnik z technologią Wankla?

Jak działa silnik z technologią Wankla? Czym różni się silnik rotorowy od silnika z tłokami wykonującymi ruchy posuwisto-zwrotne?

Continental dostarcza technologię do silników

Continental, firma znana przede wszystkim z produkcji ogumienia, dostarcza zaawansowane technologie układów napędowych wykorzystywane do konstrukcji silników.

Jak działa Ford Performance All Wheel Drive?

Jak działa Ford Performance All Wheel Drive? Czyli napęd na obie osie, który Ford zainstalował w najnowszym Focusie RS.

REKLAMA

Jak długo należy rozgrzewać silnik?

Jak długo trzeba rozgrzewać silnik po uruchomieniu? Czy należy od razu ruszyć z miejsca, czy odczekać aż silnik rozgrzeje się do jakiejś temperatury? Badania Instytutu PBS wykonane na zlecenie marki Castrol udowodniły, że 30% kierowców twierdzi, że rozgrzanie silnika trwa 5 minut. Jaka jest prawda?

Jaki potencjał skrywają najlepsze samochody elektryczne?

Ogromna moc, duży zasięg, szybkie ładowanie i zerowe spalanie - oto elektryczny samochód jutra, jaki przedstawiło Porsche pod postacią modelu Mission E. Technologia jaką to auto oferuje, wykracza poza dotąd prezentowane standardy.

W jakim celu ustalane są normy emisji spalin? Jakie korzyści z nich wynikają?

Normy emisji spalin CO2 dla pojazdów samochodowych, choć budzą sporo kontrowersji, to okazują się mieć racjonalne uzasadnienie swego istnienia. W jakim celu tworzone są normy emisji spalin dla poszczególnych typów pojazdów?

Jak działa samochód o napędzie wodorowym?

Napęd wodorowy to przyszłość samochodowej motoryzacji. Najpierw rozpropagowała go Honda w modelu FCX, a teraz do produkcji seryjnej trafiła Toyota Mirai także wyposażona w napęd wodorowy.

REKLAMA

Jak zbudowany jest silnik auta WRC?

Silnik Volkswagena Polo WRC to niezwykle nowoczesna jednostka napędowa. Lekka, bardzo mocna, o świetnych osiągach. Zobacz jakimi parametrami charakteryzuje się silnik samochodu WRC.

Polski wynalazek SmogKiller, czy to działa?

Trzej wynalazcy zamieszkujący okolice Opola skonstruowali urządzenie o nazwie SkogKiller. Jego montaż znacznie ogranicza zużycie paliwa w samochodzie i zwiększa moment obrotowy silnika!

Jakie mogą być przyczyny spadku mocy silnika?

Gorsze osiągi auta spowodowane spadkiem mocy silnika mogą mieć wielorakie przyczyny. Czasem o słabszej efektywności pracy układu napędowego decyduje drobna usterka, dlatego warto sprawdzić podstawowe elementy pojazdu. Oto najczęstsze powody pogorszonych osiągów auta.

Wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów

Skrzynia manualna wbrew obiegowej opinii, wymaga okresowej wymiany jej oleju. Wielu właścicieli aut nie zdaje sobie z tego sprawy, przez co zarówno jakość wybierania poszczególnych przełożeń, jak i sama trwałość przekładni ulegają pogorszeniu.

Olej w automatycznej skrzyni biegów

Bardzo często producenci samochodów podają, że olej w automatycznej skrzyni biegów jest niewymienny, dlatego wielu kierowców nie zleca jego wymiany. Jest to poważny błąd i może mieć katastrofalne dla skrzyni skutki.

Przepalona uszczelka pod głowicą - jakie są objawy i sposoby naprawy?

Jak sprawdzić czy auto ma uszkodzoną uszczelkę pod głowicą? Jakie są objawy braku kompresji? Zaraz właśnie o tym opowiemy.

Przyczyny falujących obrotów

Nierówna praca silnika na biegu jałowym czyli na tzw. luzie, może mieć wiele przyczyn. Czy koszty naprawy tej usterki są wysokie?

Jak działają manualne i automatyczne skrzynie biegów Skody?

Na rynku dostępne są auta z kilkoma rodzajami skrzyń biegów. Czym się one różnią od siebie? Jak działają? Oto kilka wyjaśnień ze strony przedstawicieli Skody.

Zapieczone kierownice turbosprężarki - przyczyny

Problemy z zapiekającymi się kierownicami turbiny, potocznie nazywanymi łopatkami, mają wiele przyczyn. Większość wynika z zaniechań serwisowych samochodu i nieprawidłowej jego eksploatacji. Naprawa uszkodzonej turbosprężarki jest kosztowna.

Mercedes-Benz zaczyna stosować nowe tłoki w silnikach Diesla

Mercedes-Benz zdecydował się na zmianę tłoków w silnikach Diesla. Zamiast wykonanych z aluminium, producent będzie stosował tłoki wykonane z wysokowytrzymałej stali nierdzewnej. W połączeniu ze specjalną technologią powlekania gładzi cylindrowych, rozwiązanie ma się przyczynić m.in. do obniżenia zużycia paliwa.

Jak działa nowoczesne turbodoładowanie w silnikach TDI?

Nowoczesne turbosprężarki w sposób istotny różnią się od swoich protoplastów. Są znacznie bardziej zaawansowane i skomplikowane, co poprawia ich wydajność a tym samym moc i moment oborotwy silnika. Jak działa turbosprężarka w silniku 3.0 TDI opracowanym przez Audi?

Ciśnienie wtrysku Common Rail: dlaczego musi być coraz wyższe?

Każda kolejna generacja silników posiada coraz wyższe ciśnienie wtrysku paliwa Common Rail. Dlaczego?

Dwumasowe koło zamachowe – jak o nie dbać?

Dwumasowe koło zamachowe to element spotykany w coraz większej liczbie współczesnych samochodów. I jak wiele innych podzespołów podlega eksploatacyjnemu zużyciu. Na co zwrócić uwagę, by wydłużyć okres eksploatacji dwumasowego koła zamachowego?

Wymiana rozrządu w Audi 3.0 TDI (A4, A6, A8, Q7) - ceny części i robocizny

Rozrząd w silniku 3.0 TDI jest bardzo rozbudowany a przez to kosztowny w naprawie. Zobacz jak jest on zbudowany i ile kosztuje jego wymiana.

Jazda na rezerwie i jej wpływ na pompę paliwa

Pompa paliwa nie lubi jazdy na tzw. rezerwie. Czym może zakończyć się notoryczne poruszanie się samochodem z małą ilością paliwa w baku?

Ile kosztuje wymiana pompy paliwa?

Notoryczna jazda na rezerwie, może zakończyć się koniecznością wymiany pompy paliwa. Jakie są koszty takiej operacji? Postanowiliśmy sprawdzić ceny pomp paliwa w BMW, Citroenie i Skodzie.

Objawy zużytych świec żarowych

Aby uniknąć problemów z odpaleniem samochodu w okresie jesienno-zimowym, warto zwrócić uwagę na stan świec żarowych. Ich uszkodzenie ma wpływ na wiele podzespołów auta, co może niepotrzebnie zwiększyć koszty eksploatacji pojazdu.

Koszt wymiany świec żarowych - Citroen C3, Skoda Octavia II i BMW 520d

Cena za wymianę świec żarowych jest mocno uzależniona od kosztów robocizny. Okazuje się bowiem, że niektóre marki bardzo wysoko cenią swoje usługi.

Opel Insignia - działanie napędu 4x4

Napęd wszystkich kół zastosowany w Oplu Insigni w sposób istotny różni się od tego jaki pracuje w Oplu Mokka. Jakie są najistotniejsze różnice pomiędzy obiema konstrukcjami?

Opel Mokka z napędem 4x4 - działanie systemu

Działanie napędu 4x4 różni się nie tylko w zależności od marki samochodu ale i od modelu. Opel Mokka na tle większej Insigni został wyposażony w nieco prostszy układ przeniesienia napędu. Oto jak działa system tego miejskiego SUV-a.

Tłoki z Formuły 1 w silnikach Renault?

Doświadczenie koncernu Renault zdobyte podczas wyścigów F1 zaprocentowało opracowaniem nowej generacji tłoków do silników turbo. Czym charakteryzują się one na tle klasycznych rozwiązań

Downsizing według Renault - nowe silniki z turbo

Moda na silniki o małej pojemności skokowej i turbodoładowaniu rozwija się w szybkim tempie. Renault już przedstawia swoje kolejne plany w zakresie downsizingu.

Jak wydłużyć żywotność auta z silnikiem Dieslem? Część II

Użytkując auto z silnikiem Diesla, warto znać jego problemy i słabości. Można w ten sposób uniknąć bądź odłożyć w czasie poważne i kosztowne awarie.

Przekładnia Powershift - jak działa?

Ford dołączył w 2008 roku do producentów stosujących dwusprzęgłowe skrzynie biegów tworząc przekładnię PowerShift.

Tuleje cylindrów - rodzaje i właściwości

Koszt naprawy silnika oraz jego trwałość w dużej mierze zależy od rodzaju jego bloku, konstrukcji cylindrów i tulei. Oto co warto wiedzieć na ten temat.

Prędkość obrotowa silnika – od czego jest uzależniona?

Silniki stosowane w wielu autach różnią nie tylko mocą, ale i zakresem obrotów, w którym pracują najlepiej. Zobacz skąd wziął się podział na silniki wysoko- i niskoobrotowe.

Prędkość obrotowa silnika – co to jest?

Sformułowanie prędkość obrotowa silnika bardzo często pojawia się w przypadku testów samochodowych. Co kryje się za tymi słowami?

Jak wydłużyć żywotność auta z silnikiem Dieslem? Część I

Nowoczesny silnik Diesla wyposażony jest wiele zaawansowanych technicznie rozwiązań, które niestety często zawodzą. Niska jakość materiałów oraz nieprawidłowa eksploatacja przyspieszają zużycie wielu drogich podzespołów. Oto co robić, aby auto z dieslem pod maską było bardziej bezawaryjne.

Zamienniki oryginalnych części - sprzęgła i koła dwumasowe

Sprzęgła oraz dwumasowe koła zamachowe są jednymi z najdroższych elementów w układzie napędowym samochodów. Przedstawiamy listę wybranych, popularnych zamienników oryginalnych części zamiennych elementów sprzęgła i koła dwumasowego.

Zamienniki części oryginalnych - układ rozrządu

Rozrząd jest ważnym elementem w układzie napędowym. Zaniedbania w jego obsłudze oraz awarie prowadzą najczęściej do nieodwracalnych uszkodzeń silnika. Prezentujemy wybranych producentów części zamiennych do układu rozrządu.

Przyczyny nieszczelności cylindra - próba olejowa

Próba olejowa pozwala całkiem precyzyjnie ocenić stan silnika, wskazując te jego elementy, które uległy zużyciu. Oto jak wykonać taką analizę.

Pomiar ciśnienia sprężania - jak go wykonać i odczytać?

Stopień zużycia jednostki napędowej można ocenić bez jej demontażu. Warto zbadać przede wszystkim ciśnienie sprężania w poszczególnych cylindrach. Oto jak taką próbę wykonać i popranie zinterpretować jej wyniki.

Prawidłowa temperatura silnika – skutki niedogrzania

Spora część usterek jakie trapi wiele nowoczesnych aut, wynika z intensywnej jazdy samochodem na nierozgrzanym silniku. Do czego może to doprowadzić?

Pomiar ciśnienia sprężania – przygotowanie pojazdu

Badanie kompresji silnika, czyli ciśnienia sprężania w poszczególnych jego cylindrach nie jest trudnym zadaniem. Umiejętność ta pozwala zdiagnozować kondycję jednostki napędowej i przewidzieć potencjalne jej usterki.

Uszczelka głowicy – funkcja i potencjalne problemy

Jakie problemy niesie za sobą uszkodzona uszczelka głowicy? Ogromne! Uszczelka głowicy to newralgiczny element silnika. Jej awaria może doprowadzić nawet do zniszczenia silnika.

Koło dwumasowe w silniku benzynowym - koszt wymiany

Zamachowe koło dwumasowe coraz częściej pojawia się w autach z silnikiem benzynowym. Z jakimi wydatkami należy się zatem liczyć w przypadku jego awarii?

Gaszenie silnika z turbosprężarką - potencjalne problemy

Gaszenie silnika z turbiną wymaga pewnych świadomych zachowań. Niewłaściwa eksploatacja silników turbodoładowanych niesie za sobą ryzyko kosztownych napraw.

Używany silnik – wady i zalety

Decyzja o zakupie używanego silnika musi być poprzedzona wywiadem, mającym na celu określenie jego stanu. Istnieje bowiem ryzyko, że jednostka napędowa będzie w bardzo kiepskiej kondycji lub po prostu niesprawna.

Koszt wymiany koła dwumasowego - BMW, Hyundai, Opel, VW

Koszt wymiany koła dwumasowego liczony jest w tysiącach złotych. Zobacz z jakimi wydatkami powinien liczyć się właściciel auta, które nim dysponuje.

Co to jest szpera?

W żargonie kierowców często daje się usłyszeć termin "Szpera". Co to jest szpera i czym różni się od szpery elektronicznej?

Dwumasowe koło zamachowe - najczęstsze usterki

Jakie są najczęstsze usterki dwumasowego koła zamachowego? Co jest najsłabszym elementem tego podzespołu? Czy można ograniczyć jego awaryjność?

Regeneracja dwumasowego koła zamachowego

Koszt wymiany koła dwumasowego jest wysoki. Alternatywą dla zakupu nowej części jest jej regeneracja. Na czym polega regeneracja koła dwumasowego?

REKLAMA