REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekładnia Powershift - jak działa?

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego
skrzynia biegów PowerShift
skrzynia biegów PowerShift
Ford

REKLAMA

REKLAMA

Ford dołączył w 2008 roku do producentów stosujących dwusprzęgłowe skrzynie biegów tworząc przekładnię PowerShift.

Moda na skrzynie dwusprzęgłowe - PowerShift

W świecie postępującego rozwoju technologicznego i pogoni za wydajnością, producenci samochodów proponują coraz nowsze rozwiązania. Od pewnego czasu niezwykle popularne stały się dwusprzęgłowe skrzynie biegów. Pierwszą skrzynią, powszechnie montowaną do aut użytkowych była DSG Volkswagena. Na rynku obecne są już konkurencyjne produkty m.in. marki Ford, która w 2008 roku zaprezentowała w Focusie i C-Maxie z silnikiem 2.0 TDCI 6-biegową przekładnię Powershift.

REKLAMA

Przeniesienie napędu

Przekładnia dostarcza napęd bez jakiejkolwiek przerwy. W porównaniu z tradycyjną przekładnią zautomatyzowaną, widać wyraźnie wyższą sprawność układu dwusprzęgłowego. Jazda bez szarpnięć i z ciągle dostępnym momentem obrotowym sprzyja również spalaniu, które w zależności od stylu jazdy powinno być mniejsze od 4 do 8 procent niż ma to miejsce w przypadku klasycznych rozwiązań.

Zobacz też: Skrzynia biegów – jaką wybrać, automatyczną, czy manualną?

Przełożenia wewnątrz przekładni mają postać par kół zębatych na wałkach wejściowych i wyjściowych. Jednak wałek wejściowy jest dwuczęściowy. Składa się on z zewnętrznego wału rurowego łączącego biegi parzyste z jednym ze sprzęgieł oraz wewnętrznego, obsługującego biegi nieparzyste i połączonego z drugim sprzęgłem. Płytki „mokrych” sprzęgieł sterowane są elektronicznie i uruchamiane hydraulicznie. Zabudowano je tak, aby jedno wchodziło  w drugie, co pozwoliło na kompaktowe wymiary przekładni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Układy sterujące w skrzyni PowerShift

W Powershifcie znajdziemy dwa układy sterujące. Elektroniczny i hydrauliczny.  Ten pierwszy za pomocą modułu TCM (elektroniczny zespół czujników i sterowania), uruchamia zawory elektromagnetyczne w zespole zaworów sterujących z blokiem zaworów. Za pośrednictwem TCM-u właśnie zapisywane są wszelkie dane dotyczące usterek przekładni. Układ hydrauliczny sterowany jest za pomocą pompy płynu hydraulicznego, wytwarzającą ciśnienie do sterowania przekładnią automatyczną. Elektromagnetyczne zawory doprowadzają ciśnienie hydrauliczne do obydwu sprzęgieł i widełek. Zawory w odpowiedni sposób regulują ciśnienie w układzie, dzięki czemu można uzyskać płynność uruchamiania sprzęgła.

Zobacz też: Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów?

Ogólna zasada działania skrzyni PowerShift

Dzięki zastosowaniu podwójnego sprzęgła wielopłytkowego i dwóm układom sterującym, przekładnia wybiera jednocześnie dwa biegi. Jeden z nich jest włączony bezpośrednio podczas jazdy, drugi wybierany jest wstępnie. W zależności od poleceń kierowcy (stopnia wciśnięcia pedału przyspieszenia) następuje wysprzęglenie aktywnego biegu i włączenie drugiego sprzęgła, na którym wstępnie został wrzucony kolejny bieg.

skrzynia biegów PowerShift
Ford
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA