REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekładnia Powershift - jak działa?

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego
skrzynia biegów PowerShift
skrzynia biegów PowerShift
Ford

REKLAMA

REKLAMA

Ford dołączył w 2008 roku do producentów stosujących dwusprzęgłowe skrzynie biegów tworząc przekładnię PowerShift.

Moda na skrzynie dwusprzęgłowe - PowerShift

W świecie postępującego rozwoju technologicznego i pogoni za wydajnością, producenci samochodów proponują coraz nowsze rozwiązania. Od pewnego czasu niezwykle popularne stały się dwusprzęgłowe skrzynie biegów. Pierwszą skrzynią, powszechnie montowaną do aut użytkowych była DSG Volkswagena. Na rynku obecne są już konkurencyjne produkty m.in. marki Ford, która w 2008 roku zaprezentowała w Focusie i C-Maxie z silnikiem 2.0 TDCI 6-biegową przekładnię Powershift.

REKLAMA

Przeniesienie napędu

Przekładnia dostarcza napęd bez jakiejkolwiek przerwy. W porównaniu z tradycyjną przekładnią zautomatyzowaną, widać wyraźnie wyższą sprawność układu dwusprzęgłowego. Jazda bez szarpnięć i z ciągle dostępnym momentem obrotowym sprzyja również spalaniu, które w zależności od stylu jazdy powinno być mniejsze od 4 do 8 procent niż ma to miejsce w przypadku klasycznych rozwiązań.

Zobacz też: Skrzynia biegów – jaką wybrać, automatyczną, czy manualną?

Przełożenia wewnątrz przekładni mają postać par kół zębatych na wałkach wejściowych i wyjściowych. Jednak wałek wejściowy jest dwuczęściowy. Składa się on z zewnętrznego wału rurowego łączącego biegi parzyste z jednym ze sprzęgieł oraz wewnętrznego, obsługującego biegi nieparzyste i połączonego z drugim sprzęgłem. Płytki „mokrych” sprzęgieł sterowane są elektronicznie i uruchamiane hydraulicznie. Zabudowano je tak, aby jedno wchodziło  w drugie, co pozwoliło na kompaktowe wymiary przekładni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Układy sterujące w skrzyni PowerShift

W Powershifcie znajdziemy dwa układy sterujące. Elektroniczny i hydrauliczny.  Ten pierwszy za pomocą modułu TCM (elektroniczny zespół czujników i sterowania), uruchamia zawory elektromagnetyczne w zespole zaworów sterujących z blokiem zaworów. Za pośrednictwem TCM-u właśnie zapisywane są wszelkie dane dotyczące usterek przekładni. Układ hydrauliczny sterowany jest za pomocą pompy płynu hydraulicznego, wytwarzającą ciśnienie do sterowania przekładnią automatyczną. Elektromagnetyczne zawory doprowadzają ciśnienie hydrauliczne do obydwu sprzęgieł i widełek. Zawory w odpowiedni sposób regulują ciśnienie w układzie, dzięki czemu można uzyskać płynność uruchamiania sprzęgła.

Zobacz też: Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów?

Ogólna zasada działania skrzyni PowerShift

Dzięki zastosowaniu podwójnego sprzęgła wielopłytkowego i dwóm układom sterującym, przekładnia wybiera jednocześnie dwa biegi. Jeden z nich jest włączony bezpośrednio podczas jazdy, drugi wybierany jest wstępnie. W zależności od poleceń kierowcy (stopnia wciśnięcia pedału przyspieszenia) następuje wysprzęglenie aktywnego biegu i włączenie drugiego sprzęgła, na którym wstępnie został wrzucony kolejny bieg.

skrzynia biegów PowerShift
Ford
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Miała ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie, wjechała samochodem w dom

Pijana 36-latka wjechała reanult megane w ogrodzenie, a następnie w budynek. Właścicielka posesji, przebywająca w domu doznała obrażeń. Kierującej grozi do trzech lat więzienia.

Jak zaoszczędzić na transporcie? Oto najbardziej ekonomiczne opcje

Wydatki na transport to często całkiem spora część domowego budżetu. Paliwo, ubezpieczenie pojazdu, koszty eksploatacji, parking stanowią duże obciążenie finansowe. Jak zoptymalizować wydatki w zakresie podróżowania? Czy nowoczesne środki transportu są dobrą opcją na oszczędności? 

KGP: 100 139 interwencji, 377 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 139 interwencji.

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni. Od najbliższego piątku zacznie obowiązywać nowa, rozszerzona sieć płatnych dróg. Obejmie ona zarówno drogi ekspresowe jak i autostrady.

REKLAMA

Nie zmieniłeś opon? Możesz dostać 3000 zł grzywny

W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi i wynikającymi z tego – coraz gorszymi warunkami na drogach – listopad to najlepszy czas na wymianę opon i sprawdzenie ich stanu technicznego. Czy w Polsce wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa i w jakich sytuacjach – w związku z brakiem zmiany ogumienia samochodu – kierowca może zostać ukarany grzywną? 

Policja zatrzymała pędzące auto, które prowadził 15-latek

15-latek prowadził samochód bez uprawnień, przekroczył prędkość i wiózł pasażerów bez pasów bezpieczeństwa. Odpowie przed sądem rodzinnym. 

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Czy warto kupić całoroczne?

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Lepiej założyć je o tydzień za wcześnie niż o tydzień za późno. Nie warto czekać na pierwsze przymrozki. 

Pijany przewoził autem troje dzieci

Kierowca zatrzymany do kontroli miał prawie promil alkoholu w organizmie. W samochodzie przewoził trójkę dzieci. 

REKLAMA

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan. Do 2026 r. na polskiej sieci dróg szybkiego ruchu ma funkcjonować ponad 70 urządzeń ułatwiających usuwanie śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych.

KGP: 107 085 interwencji, 434 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 085 interwencji.

REKLAMA