Obieg oleju w preselekcyjnej skrzyni biegów DSG
REKLAMA
REKLAMA
Automatyczna, dwusprzęgłowa skrzynia DSG posiada jeden obieg oleju, który odpowiada za wszystkie jej funkcje. Układ potrzebuje do swej pełnej sprawności 7,2 litra specjalnego oleju przekładniowego DSG, którego zadaniem jest smarowanie i chłodzenie podwójnego sprzęgła, wałków łożysk, kół zębatych oraz synchronizatorów skrzyni biegów. Co więcej, olej ten jest niezbędny do poruszania tłokami podwójnego sprzęgła, a także widełkami uruchamiającymi biegi.
REKLAMA
Najważniejsze elementy skrzyni DSG odpowiedzialne za prawidłowy obieg oleju
Istotną rolę w konstrukcji skrzyni biegów oraz prawidłowym obiegu w niej oleju, odgrywa chłodnica oleju, która włączona jest w obieg chłodzenia silnika. Zabezpiecza ona olej przed jego nagrzaniem do temperatury wyższej niż 135°. Drugim bardzo istotnym elementem skrzyni DSG jest pompa oleju, która zasysa olej z miski olejowej i generuje ciśnienie 20 bar, niezbędne do poruszania hydraulicznymi elementami wykonawczyni. W jej budowie wyróżnia się stronę ssawną i stronę tłoczną. Pompa zasila sprzęgła wielopłytkowe, widełki uruchamiające biegi i rozpylacze, które smarują koła zębate. Pompowany przez nią olej, stanowi także ciecz chłodzącą dla obu sprzęgieł. Do zasilania pompy służy wałek pompy, który obraca się z prędkością obrotową silnika samochodu.
Zobacz też: System zmiennych faz rozrządu Valvelift
Obieg oleju w skrzyni DSG
Pompa pobiera olej z miski olejowej (poprzez filtr strony ssawnej), po czym tłoczy go do suwaka ciśnienia roboczego. Położenie suwaka ciśnienia roboczego jest uzależnione od zaworu regulacji ciśnienia 3, który sterując nim odpowiada za ciśnienie robocze, zasilające wszystkie układy wykonawcze preselekcyjnej skrzyni biegów DSG(m.in. sterowanie sprzęgłami wielopłytkowymi i przełączanie biegów).Nadmiar oleju, czyli tzw. przelew, odprowadzany jest z suwaka ciśnienia roboczego na stronę ssawną pompy. Drugi kanał oleju, który wychodzi z suwaka, rozdziela się na dwa przewody. Pierwszy kieruje ciecz do chłodnicy oleju a dalej, poprzez filtr strony tłocznej, który zlokalizowany jest na obudowie skrzyni biegów, do miski olejowej. Za nim jednak do niej trafi, będąc już schłodzonym dociera on do rozpylaczy, które polewają nim koła zębate, zapewniając im smarowanie i obniżając ich temperaturę. Drugi przewód kieruje olej do suwaka chłodzenia sprzęgieł.
Zobacz też: Mechanizm różnicowy – jak to działa?
Ciśnienie robocze oleju, doprowadzane do konkretnych zaworów, steruje w zależności od warunków jazdy pracą sprzęgieł K1 i K2 oraz widełek odpowiedzialnych za włączanie konkretnych biegów. Istotnym elementem skrzyni jest multiplekser i towarzyszące mu zawory. Multiplekser pozwala sterować ośmiorgiem widełek za pomocą tylko czterech zaworów. W zależności od położenia suwaka multipleksera, włączone mogą zostać biegi I,III, VI oraz R bądź II, IV, V i N.
Uruchamianie biegu w DSG
Podobnie jak ma to miejsce w skrzyni ręcznej także i w preselekcyjnej przekładni DSG, biegi włączane są za pomocą widełek, poruszanych hydraulicznie a nie jak w skrzyni manualnej za pomocą wodzików. Każde z ośmiu widełek są ułożyskowane kulkowo w dwóch cylindrach.Aby konkretny bieg został wybrany, moduł mechatroniczny wprowadza olej pod ciśnieniem do jednego z tych cylindrów.Widełki przesuną się tę stronę, po której znajduje się pusty cylinder (niewypełniony olejem). Wraz z przesunięciem się widełek, w tym samym kierunku co one przemieszczeniu ulega przesuwka. Powoduje to załączenie się konkretnego biegu.
Zobacz też: Turbosprężarka o zmiennej geometrii łopatek
Włączenie się biegu powoduje automatyczne przerwanie zasilania danego cylindra olejem.Utrzymywanie konkretnego przełożenia, umożliwia zaskoczenie specjalnego wielopustu oraz mechanizm, definiujący położenie widełek. O ich położeniu moduł mechatroniczny informowany jest za pomocą stałego magnesu, w który wyposażone są każde z widełek.
Chłodzenie sprzęgieł w skrzyni DSG
REKLAMA
Praca skrzyni DSG wymaga od niej nieustannej kontroli prędkości auta i prawidłowego doboru przełożeń. Aby zapewnić optymalny bieg do warunków panujących na drodze, niezbędna jest częsta zmiana przełożeń. To powoduje nagrzewanie się w pierwszej kolejności sprzęgieł wielopłytkowych, które z kolei zwiększają temperaturę sprzęgła podwójnego.
Aby temu zapobiec przegrzaniu sprzęgieł, czujnik ich temperatury (nr. G509) mierzy temperaturę oleju, który wypływa ze sprzęgieł wielopłytkowych. Na podstawie wyników dokonanego pomiar, sterownik zarządza zaworem chłodzenia sprzęgieł. W obiegu oleju w skrzyni DSG, wyodrębniona została specjalna gałąź, która służy chłodzeniu sprzęgieł. Zawór chłodzenia sprzęgieł w zależności od temperatury, zwiększa lub zmniejsza ciśnienie, działające na suwak chłodzenia sprzęgieł. Ten z kolei dozuje przepływ oleju w układzie sprzęgieł, mogąc podnieść go maksymalnie do poziomu 20l/min i ciśnienia nie większego niż 2 bar.
Skrzynia DSG jest bardzo skomplikowanym zespołem hydrauliczno-mechanicznym. Wysoka precyzja montażu oraz duża liczba ruchomych jej elementów i czujników powoduje z jednej strony bardzo płynne jej działanie, a z drugiej komplikuje ewentualne jej naprawy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.