REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak działa silnik z technologią Wankla?

Jak działa silnik z technologią Wankla?
Jak działa silnik z technologią Wankla?

REKLAMA

REKLAMA

Jak działa silnik z technologią Wankla? Czym różni się silnik rotorowy od silnika z tłokami wykonującymi ruchy posuwisto-zwrotne?

Jak działa silnik z technologią Wankla?

REKLAMA

W konwencjonalnym czterosuwowym silniku spalinowym tłok porusza się ruchem posuwisto-zwrotnym wewnątrz cylindrycznej komory. Mechaniczna siła lub energia rozprężania uwalniana w procesie spalania mieszanki paliwowo-powietrznej przekazywana jest, za pośrednictwem korbowodu, na wał korbowy, który obracając się napędza koła pojazdu przy udziale skrzyni biegów. Cały cykl pracy silnika, na który składają się cztery fazy, tzn. suw dolotu, suw sprężania, suw pracy i suw wydechu, realizowany jest wewnątrz cylindra.

REKLAMA

Tymczasem rotorowe silniki oparte na technologii Wankla, czyli takie, jakie produkuje Mazda, wyposażone są w trójścienny wirnik o wypukłych bokach, który zastępuje klasyczny tłok. Energia rozprężania oddziałuje na bok wirnika, wprawiając go w ruch obrotowy wewnątrz epitrochoidalnego korpusu (o kształcie zbliżonym do cyfry 8). Następnie ruch tłoka przenoszony jest na mimośrodowy odcinek wału centralnego, a każda z faz cyklu pracy silnika realizowana jest w innej części komory.

Zobacz też: Mazda RX-VISION 2016

Zalety silnika rotorowego

W przeciwieństwie do klasycznego silnika, gdzie tłok zmienia kierunek ruchu przy każdym suwie, wirnik silnika rotorowego pozostaje w ciągłym ruchu, co gwarantuje spokojny bieg. A ponieważ wał wprawiany jest w ruch bezpośrednio przez wirnik, taka konstrukcja nie wymaga tylu elementów ruchomych co konwencjonalny silnik spalinowy. Dokładniej rzecz ujmując, silnik rotorowy pozbawiony jest korbowodów oraz mechanizmu zaworowego, w którego skład zwyczajowo wchodzi pasek i wałek rozrządu, dźwigienki zaworowe i same zawory. Dzięki temu silnik rotorowy jest mniejszy i lżejszy od konwencjonalnych konstrukcji generujących podobną moc i osiągi.

Zobacz też: Nowa Toyota GT86 z silnikiem Mazdy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejną zaletą napędu rotorowego jest fakt, iż podczas całego cyklu czterosuwowego wał wprawiany jest w ruch obrotowy trzykrotnie, natomiast w klasycznym silniku tłok obraca wałem jedynie dwukrotnie. Dzięki temu silnik rotorowy jest mniej podatny na wahania momentu obrotowego oraz wykazuje bardziej płynny przybór mocy. Co więcej, nawet przy wysokich prędkościach obrotowych (w odniesieniu do prędkości wału), wirnik nadal obraca się wolniej niż pracuje tłok w silniku o konwencjonalnej konstrukcji. Dzięki temu silnik rotorowy wykazuje się bardzo wysoką sprawnością mechaniczną, co w skrócie oznacza, iż przy niewielkiej pojemności może generować dużą moc.

Źródło: Mazda

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA