REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Olej w automatycznej skrzyni biegów

Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
Automatyczna skrzynia biegów wymaga regularnej wymiany oleju.
Automatyczna skrzynia biegów wymaga regularnej wymiany oleju.
Mercedes-Benz

REKLAMA

REKLAMA

Bardzo często producenci samochodów podają, że olej w automatycznej skrzyni biegów jest niewymienny, dlatego wielu kierowców nie zleca jego wymiany. Jest to poważny błąd i może mieć katastrofalne dla skrzyni skutki.

Wymiana oleju skrzyni automatycznej

O tym jak często należy wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów, decyduje producent auta. BMW i Mercedes podaje, że w ich skrzyniach biegów olej jest typu tzw. Lifetime ( przewidziany na całe życie samochodu). Natomiast producenci innych firm np. ZF podaje, że olej w ich automatycznej skrzyni biegów trzeba zmieniać nie rzadziej niż 50 tysięcy kilometrów. Skąd te różnice? Producentom po prostu bardziej opłaca się sprzedaż nowej skrzyni biegów lub jej regeneracja niż sprzedaż oleju.  

REKLAMA

Zobacz też: Test Audi A7 Sportback 3.0 TFSI facelifting: kropka nad i!

REKLAMA

Jak często zatem zmieniać olej w automatycznej skrzyni biegów? Najlepiej, jeśli pierwsze wymiana odbędzie się w granicach 60-100 tysięcy kilometrów. Kolejne zmiany powinny być częstsze, mniej więcej co 30-40 tysięcy. Wynika to z faktu, że nie da się spuścić całkowicie starego oleju, nie demontując skrzyni. Część niestety pozostaje stara. Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów niej jest prosta – warto zlecić tę czynność warsztatowi, który specjalizuje się w serwisie takich skrzyń.Dzięki temu, mechanik będzie mógł po wyglądzie starego, przepracowanego oleju ocenić stan przekładni. Jest to o tyle ważne, ponieważ zdarzają się sytuacje, że do oleju przedostaje się płyn chłodniczy, a to może drastycznie skrócić żywotność skrzyni. O kondycji naszej skrzyni dużo możemy się dowiedzieć patrząc na filtr oleju – duża ilość zgromadzonych na nim opiłków źle świadczy o kondycji przekładni. Wśród mechaników panuje przekonanie, że do każdej automatycznej skrzyni stosuje się taki sam „czerwony ATF” , co niestety jest błędem, a odpowiedni olej do danej przekładni może dobrać tylko specjalista. Zły dobór oleju może skutkować nawet awarią skrzyni! Odpowiednim źródłem informacji o oleju do naszej skrzyni są instrukcje obsługi oraz  internetowe wyszukiwarki producentów olejów.

Jakie objawy towarzyszą przepracowanemu olejowi w automatycznej skrzyni biegów?  Najczęściej odczuwalna jest różnica w jego sposobie pracy, skrzynia zaczyna szarpać, biegi przełączają się z opóźnieniem a także zwiększa się hałas dochodzący z przekładni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wymianie oleju należy wykonać jazdę próbną, aby dowiedzieć się, czy skrzynia działa prawidłowo. Następnie należy upewnić się czy nie występują wycieki oraz ponownie sprawdzić poziom oleju w skrzyni biegów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

REKLAMA

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

REKLAMA

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

REKLAMA