REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zużyty olej silnikowy - konsekwencje dla silnika

Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
Silnik chroniony przez olej
Silnik chroniony przez olej
Fot. Casrtol

REKLAMA

REKLAMA

Jazda ze zużytym oleju silnikowym negatywnie wpływa na trwałość motoru a nawet jego spalanie. Dlaczego warto dbać o należytą świeżość oleju?

Czy stary bądź zużyty olej ma wpływ na trwałość silnika? Okazuje się, że użytkowanie samochodu z takim olejem może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

REKLAMA

Rola oleju silnikowego

Czemu konkretnie służy olej silnikowy? Głównym zadaniem jest pozostawienie na powierzchni poruszających się względem siebie elementów tzw. filmu ( bardzo cienkiej warstwy oleju ). Ma to powodować zmniejszenie tarcia między nimi do minimum.

Konsekwencje jazdy ze zużytym olejem

Jednak kierowcy często zapominają o terminowej wymianie oleju. Jakie mogą być tego konsekwencje?

Zobacz też: Gaszenie silnika z turbosprężarką - potencjalne problemy

REKLAMA

Obrócenie się panewek korbowodowych – najczęstszą przyczyną uszkodzeń panewek korbowodowych jest nieokresowa wymiana oleju. Jazda na zużytym oleju wpływa na niewłaściwe smarowanie. Czym bardziej zużyty olej silnikowy, tym panewka narażona jest na większe obciążenie, a co za tym idzie wzrost temperatury, co skutkuje przesunięciem się panewki. W rezultacie dochodzi do zatkania kanału olejowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zużycie turbosprężarki – użytkowanie samochodu z wyeksploatowanym olejem może doprowadzić do uszkodzenia wirnika. W wirniku dochodzi do wytarcia bieżni wałka turbosprężarki oraz łożysk. Powoduje to powstawanie na nich głębokich rys. Ponadto, zanieczyszczony olej powoduje powstawanie bruzd i rozkalibrowanie łożysk, co skutkuje uszkodzeniem wałka i obudowy. Dodatkowo wypracowany olej powoduje zatykanie się kanalików smarowania turbiny, co skutkuje jej zatarciem.

Zatkanie się smoku olejowego – zużyty olej posiada niewłaściwe ciśnienie, co powoduje zatkanie się smoku olejowego. Wypracowany olej powoduje zbieranie się na dnie miski olejowej gęstej mazi, co prowadzi do zanieczyszczenia układu tłoczenia ( smoku olejowego oraz filtru oleju ). W rezultacie zatkany smok powoduje obrócenie się panewek korbowodowych, co skutkuje zatarciem się silnika.

Uszkodzenia elementów składowych silnika -  najczęstszą przyczyną uszkodzeń w silniku jest pogorszenie smarowania, gdy olej silnikowy ma za małą lepkość. Dochodzi wtedy do zerwania tzw. filmu olejowego pomiędzy cylindrem a tłokiem, ponieważ zużyty olej nie radzi sobie z rozpraszaniem sadzy i neutralizowaniem kwaśnych związków pochodzących ze spalania. Brak smarowania lub jego pogorszenie prowadzi do drastycznego wzrostu temperatury poszczególnych elementów i trwa aż do momentu stopnienia się współpracujących części. 

Ponadto, długotrwała jazda na zużytym oleju może doprowadzić do wygięcia a nawet połamania zaworu. Skutkiem uszkodzenia zaworów może być nieszczelna komora spalania.

Specjalista, Paweł Mastalerek ostrzega: „Największymi wyzwaniami dla oleju są: jazda miejska, gdyż częste przyśpieszanie mocno obciąża termicznie olej, jazda na krótkich odcinkach, gdyż olej i silnik nie są jeszcze rozgrzane, duża ilość paliwa dostaje się do oleju i wyczerpuje pakiet dodatków oleju, obecność nieodparowanej wody powoduje natomiast zmiany w charakterystyce oleju.”

Zobacz też: Dlaczego nowoczesne silniki potrzebują specjalnych olejów?

Dlatego osoby, które często poruszają się po mieście oraz na krótkich dystansach, powinny przywiązywać szczególną wagę do kwestii  kondycji oleju, gdyż właśnie podczas takiej eksploatacji, olej narażony jest na największe zużycie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA