REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomiar ciśnienia sprężania – przygotowanie pojazdu

Aby zbadać ciśnienie silnika silnik nie musi pracować na paliwie. Wystarczy sprawny rozrusznik i porządny akumulator. Fot. Fotolia
Aby zbadać ciśnienie silnika silnik nie musi pracować na paliwie. Wystarczy sprawny rozrusznik i porządny akumulator. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Badanie kompresji silnika, czyli ciśnienia sprężania w poszczególnych jego cylindrach nie jest trudnym zadaniem. Umiejętność ta pozwala zdiagnozować kondycję jednostki napędowej i przewidzieć potencjalne jej usterki.

Jak określić stan techniczny silnika?

Przy zakupie używanego silnika szansa na prawidłową ocenę stanu technicznego jego silnika jest niewielka. Jeśli jednak posiadamy odpowiedni sprzęt, w przeciągu kilku minut możemy znaczniej precyzyjniej wydać osąd na temat kondycji jednostki napędowej. Jedną z najprostszych metod jest wykonanie pomiaru ciśnienia sprężania.

REKLAMA

Dlaczego bada się ciśnienie sprężenia w cylindrze?

Wartość ciśnienia sprężania, które występuje w cylindrze w końcu suwu sprężania jest uzależniona od szczelności przestrzeni roboczej cylindra. Wpływ na nią ma m.in. stan gładzi cylindra, tłoka w nim pracującego, pierścieni tłokowych oraz zaworów (przylgni) i ich gniazd. Jeśli wynik jest zaniżony oznacza to usterkę, któregoś z tych elementów. Może być to także sygnał, że uszkodzona jest uszczelka pod głowicą.

Zobacz też: Typowe usterki silnika benzynowego

Pomiar ciśnienia sprężania - krok po kroku

Aby wynik pomiaru był jak najbardziej wiarygodny, trzeba zadbać o kilka spraw. Po pierwsze jednostka napędowa musi być rozgrzana do temperatury roboczej. Stan ten określa chwila, w której załącza się wentylator chłodnicy. Jeśli silnik nie osiągnie właściwej temperatury, zmierzone ciśnienie będzie zaniżone ze względu na zwiększone luzy tłoka w cylindrze (rozszerzalność temperaturowa materiału). Opory przepływu świeżego ładunku do cylindra zostaną skutecznie obniżone (dla wiarygodniejszego pomiaru) jeśli przepustnica będzie cały czas otwarta, dlatego należy zablokować pedał gazu (musi być wciśnięty cały czas).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Gaszenie silnika z turbosprężarką - potencjalne problemy

Uwaga na katalizatory!

Jeśli auto posiada rozbudowany katalizator to praca przy dużym obciążeniu silnika może spowodować, że ulegnie on uszkodzeniu  w wyniku przepływu za dużej ilości niespalonej mieszanki paliwowo-powietrznej. W takim przypadku należy odłączyć zasilanie pompy paliwa lub złącza wtryskiwaczy. Żeby pomiar był rzetelny silnik musi osiągnąć prędkość co najmniej 100 obr./min. Z tego powodu niezbędnym jest, aby auto wyposażone było w naładowany akumulator i w pełni sprawny rozrusznik. Na koniec należy wykręcić wszystkie świece zapłonowe(w silniku o zapłonie iskrowym) lub żarowe (silnik Diesla). W nowszych silnikach wysokoprężnych wymagane może być wykręcenie wtryskiwaczy paliwa.

Pomiar ciśnienia sprężania - czy go wykonać?

W zależności od rodzaju silnia (benzynowy bądź wysokoprężny) inne jest ciśnienie jakie panuje wewnątrz cylindra, dlatego używać należy urządzeń o odmiennych skalach.Najbardziej popularne rozwiązania stosowane do pomiaru "kompresji" to:

  • manometrczyny próbnik ciśnienia sprężania;
  • próbnik ciśnienia sprężania z rejestratorem samopiszczącym;
  • elektroniczny uniwersalny próbnik ciśnienia sprężania.

Więcej na temat mierników ciśnienia sprężania oraz sposobu odczytywania ich wyników dowiecie się w kolejnym moim artykule, który niebawem się ukaże na naszym wortalu.

Opel silnik 1.0 Turbo SIDI
Opel
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA