REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wydłużyć żywotność auta z silnikiem Dieslem? Część II

Silnik cylindry blok silnika
Silnik cylindry blok silnika
peugeot

REKLAMA

REKLAMA

Użytkując auto z silnikiem Diesla, warto znać jego problemy i słabości. Można w ten sposób uniknąć bądź odłożyć w czasie poważne i kosztowne awarie.

Filtr cząstek stałych

Silniki wysokoprężne emitują do atmosfery duże ilości rakotwórczych cząstek sadzy. Aby ograniczyć to zjawisko projektanci wyposażają je dodatkowe w filtry DPF czy FAP. Problem polega na tym, że wymagają one specjalnego traktowania. Aby proces wypalania nagromadzonej w nich sadzy przebiegł pomyślne, należy przez ok. 20 km poruszać się z prędkością ok. 70-80 km/h (lub większą). Częsta jazda w korku (lub wręcz codzienna) z małymi prędkościami prędzej czy później spowoduje zapchanie się filtra DFP. Jeśli nie uda się wypalić sadzy w serwisie (w tzw. trybie serwisowym – koszt 300-500 zł), to trzeba będzie wymienić go na nowy. Jego cena to 2500-10 000 zł!

REKLAMA

Zobacz też: Czyszczenie filtra DPF – koszty i metody

Wtryskiwacze

Prawdziwą zmorą użytkowników aut z silnikami Diesla (po ok. 2000 roku) są wtryskiwacze. Jest ich kilka rodzajów – elektromagnetyczne, piezo, czy pompowtryskiwacze. Cechą ich wspólną jest ograniczona trwałość. Po prostu z czasem się zużywają. Przeciętnie potrafią wytrzymać 200-250 tys. km, ale awarie zdarzają się czasem przy przebiegach 80-150 tys. km. Koszt jednego to 1300-4000 zł w zależności od modelu. Łatwo policzyć, że wymiana czterech egzemplarzy może pochłonąć ponad 10 000 zł. Czy jest sposób na uniknięcie ich awarii? Raczej nie. Oczywiście zatankowanie bardzo kiepskiego paliwa może je uszkodzić, ale zazwyczaj przyczyna ich awarii leży po stronie złego wad nabytych na etapie ich produkcji. Jeśli dysza wtryskiwacza ulegnie zapchaniu warto poddać je czyszczeniu myjką ultradźwiękową. Często okazuje się, że taki zabieg pomaga na tyle, że nie trzeba ich wymieniać.

Olej silnikowy

W przypadku silników spalinowych bardzo istotny jest dobór odpowiedniego oleju oraz dbanie o jego prawidłową kondycję i temperaturę. Nie polecamy serwisowania auta w tzw. trybie long life, w którym producent dopuszcza wymianę oleju silnikowego co 30 000 km. Skrócenie tego dystansu o połowę pozwoli na wydłużenie sprawności newralgicznych podzespołów auta, za których stan odpowiada olej. W przypadku silników wyposażonych w filtr DPF ważne jest, aby wybierać tzw. niskopopiołowe oleje, które m.in. ograniczają stopień zapychania się filtra.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

wtryski układ wtryskowy Fot. Fotolia
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA