REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawidłowa temperatura silnika – skutki niedogrzania

Temperatura cieczy chłodzącej nie jest tożsama temperaturze oleju silnikowego.  Fot. Fotolia
Temperatura cieczy chłodzącej nie jest tożsama temperaturze oleju silnikowego. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spora część usterek jakie trapi wiele nowoczesnych aut, wynika z intensywnej jazdy samochodem na nierozgrzanym silniku. Do czego może to doprowadzić?

Zanim mocniej wciśniesz gaz w swoim samochodzie zwróć uwagę, czy silnik osiągnął temperaturę roboczą. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że temperatura płynu chłodniczego osiąga prawidłową wartość zanim olej silnikowy porządnie się rozgrzeje. W rezultacie szybszemu zużyciu ulega szereg jego elementów.

REKLAMA

Temperatura oleju silnikowego

Gdy wskazówka temperatury cieczy chłodzącej osiągnie właściwą temperaturę (ok. 90 ⁰C ), warto poświęcić dodatkowe 5-8 minut na to by rozgrzał się także olej smarujący podzespoły silnika. Najlepsze parametry osiąga on w temperaturze 90-100 ⁰ C. Niestety tylko garstka au posiada wskaźnik temperatury oleju (np. VW, Skoda, BMW)

Zobacz też: Wskaźnik temperatury oleju pomoże wydłużyć żywotność Twojego silnika!

Wkręcanie silnika na wyższe obroty (ponad 4 tys.obr./min) gdy jest on nierozgrzany zwiększa zużycie takich elementów jak krzywki wałka rozrządu, pierścienie tłoków, gładzie cylindrowe, popychacze zaworów. Zużycie pierścieni prędzej czy później odbije się podwyższonym zużyciem oleju, który będąc spalanym w silniku przyspieszy usterkę katalizatora.

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Smarowanie turbosprężarki

Szczególnie wrażliwa na dynamiczną jazdę na zimnym silniku jest turbosprężarka, której słabe smarowanie przyczynia się do ograniczenia łożyskowania jej wirnika i wałka, a w rezultacie do uszkodzenia obu elementów (a także poszczególnych jej łożysk). W takim wypadku koszt naprawy liczony jest w tysiącach złotych.

Zobacz też: Wymiana turbosprężarki w silniku Diesla 1.3 JTD i 1.6 HDI - koszty

Osiągi silnika a jego temperatura

Zbyt niska temperatura silnika to także słabsze osiągi spowodowane niższym ciśnieniem sprężania w poszczególnych cylindrach. Jest to wynik nadmiernego luzu tłoka w cylindrze, a przez to niższej jego sprawności (rozszerzalność temperaturowa materiału). To właśnie dlatego wiele osób odczuwa niewielkie braki mocy w trakcie porannej jazdy autem.

Zobacz też: Pomiar ciśnienia sprężania – przygotowanie pojazdu

Olej silnikowy jest dla jednostki napędowej i skrzyni biegów najważniejszym płynem, dlatego bardzo ważne jest aby dbać zarówno o jego jakość (najlepszy dla silnika jest olej syntetyczny), jak i prawidłową temperaturę. Zaniechanie którejkolwiek z tych spraw będzie skutkować podwyższoną usterkowością jednostki napędowej. Osoby, które jeżdżą dynamicznie powinny pomyśleć o montażu dodatkowego wskaźnika temperatury oleju, który w przeciętnym aucie prawie nigdy nie występują. Pozwoli on precyzyjnie ustalić czy w danej chwili motor jest już prawidłowo smarowany i czy jego wzmożonej pracy nie będzie towarzyszyć szybsze zużycie.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA