REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uszczelka głowicy – funkcja i potencjalne problemy

Jeśli olej zaczyna przybierać jasną barwę czemu lub robi się mętny to może sugerować to uszkodzenie uszczelki pod głowicą. Fot. Fotolia
Jeśli olej zaczyna przybierać jasną barwę czemu lub robi się mętny to może sugerować to uszkodzenie uszczelki pod głowicą. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jakie problemy niesie za sobą uszkodzona uszczelka głowicy? Ogromne! Uszczelka głowicy to newralgiczny element silnika. Jej awaria może doprowadzić nawet do zniszczenia silnika.

Chcąc zachować wysoką sprawność silnika w swoim samochodzie należy przede wszystkim regularnie wymieniać jego płyny eksploatacyjne i filtry, przestrzegać interwałów wymiany newralgicznych jego elementów ulegających zużyciu (pasek rozrządu) oraz kontrolować jego prawidłowe nagrzewanie i temperaturę. Ten ostatni parametr ma kluczowy wpływ na kondycję wielu podzespołów jednostki napędowej w tym m.in. na uszczelkę głowicy.

REKLAMA

Uszczelka głowicy – funkcje

Uszczelka głowicy to element kluczowy w prawidłowym działaniu silnika spalinowego. Stanowi połączenie pomiędzy głowicą a kadłubem silnika, zapewniając właściwe uszczelnienie wielu przestrzeni zlokalizowanych w obu częściach silnika takich jak komór spalania, otworów służących przepływowi cieczy chłodzącej i oleju silnikowego, otworów na śruby czy na elementy wchodzące w skład systemu zmiennych faz rozrządu

 .

Zobacz też: Uszczelka głowicy - rodzaje

Warunki pracy z jakimi musi sobie poradzić uszczelka głowicy należą do wyjątkowo ekstremalnych. Z jednej strony działa bowiem na nią ogromna temperatura spowodowana uwalnianiem energii w procesie spalania mieszanki paliwowo-powietrznej w komorze cylindra a z drugiej, cały czas ma ona kontakt z agresywnymi chemicznie składnikami powstałych spalin oraz olejem i cieczą chłodzącą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uszczelka głowicy – uszkodzenie

Wyjątkowo niekorzystne warunki jej pracy sprawiają, że z czasem może ona zawieść doprowadzając do rozszczelnienia układu. Najczęściej sytuacja ta ma miejsce w trakcie intensywnej pracy silnika bądź w trakcie jazdy w korku w upalny dzień. Wysoka temperatura spalin, zmęczenie materiału, problemy z układem chłodzenia sprawiają, że dochodzi do przeciążenia uszczelki.

Zobacz też: Dlaczego nie warto dopuszczać do przegrzania silnika?

Uszczelka głowicy – objawy zużycia

Objawem awarii uszczelki głowicy jest przedostawanie się oleju do układu chłodzenia (jego śladowe ilości są wtedy widoczne w zbiorniczku płynu chłodzącego), tworzenie się pęcherzyków powietrza w zbiorniczku płynu chodzącego czy np. ciemny nalot na styku głowicy i kadłuba silnika. Oprócz tego zmianom ulega konsystencja i barwa oleju silnikowego. Jazda z nieszczelną uszczelką pod głowicą może w krótkim czasie doprowadzić do zatarcia silnika.

sprawdzenie stanu oleju, przegląd Fot. Fotolia
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokie stężenie substancji rakotwórczych w pyle drogowym w centrum Warszawy. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

REKLAMA

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA