REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Falujące obroty to zjawisko powiązane z wieloma elementami pojazdu. Naprawa możliwa jest tylko po wnikliwym przeglądzie stanu technicznego pojazdu.
Falujące obroty to zjawisko powiązane z wieloma elementami pojazdu. Naprawa możliwa jest tylko po wnikliwym przeglądzie stanu technicznego pojazdu.
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Nierówna praca silnika na biegu jałowym czyli na tzw. luzie, może mieć wiele przyczyn. Czy koszty naprawy tej usterki są wysokie?

Nierówna praca silnika "na luzie"

Falowanie obrotów to częsty problem użytkowników samochodów. Przyczyn może być kilka, a w zależności od tego co się zepsuje, koszty napraw mogą być różne. Poniżej przedstawiamy najczęstsze usterki, które mogą powodować falowanie obrotów.

REKLAMA

Silnik krokowy i przepustnica – kolejną przyczyną falowania obrotów może być zła praca silniczka krokowego, który jest odpowiedzialny za sterowanie położeniem przepustnicy.  W tym przypadku istnieje możliwość samodzielnego usunięcia usterki, ponieważ silniczek krokowy jak i przepustnica często wymagają po prostu porządnego przeczyszczenia. Do tego celu używamy benzyny lub specjalistycznego środka do mycia układów paliwowych. Po dłuższym czasie eksploatacji  na wyżej wymienionych elementach może pojawić się tłusta warstwa lepkiego osadu. Po wyczyszczeniu niezbędna jest jednak wizyta w serwisie w celu skalibrowania przepustnicy za pomocą komputera. 

REKLAMA

Przewody podciśnieniowe - nierówna praca może pojawiać się w przypadku nieszczelności układu dolotowego, kiedy dostaje się tzw. lewe powietrze. Obroty zaczynają falować, ponieważ silnik pracuje na zbyt ubogiej mieszance, a sterownik stara się ustabilizować pracę silnika. Dostaje on jednak błędne dane z sondy lambda, przepływomierza lub czujnika podciśnienia. Konieczne jest wtedy sprawdzenie stanu przewodów. W niektórych przypadkach wystarczy wsłuchać się w pracę silnika, aby znaleźć nieszczelność.

Komputer sterujący pracą silnika – jego zadaniem jest sterowanie pracą czujników, które sprawują nadzór pracy silnika i warunków jakie wokół niego panują. Czujniki te znajdują się między innymi w przepustnicy, wale korbowym, sondzie lambda, kolektorze dolotowym. Może się zdarzyć, że jeden z tych elementów popsuje się. Wtedy komputer przestawi silnik w tryb awaryjny. Czasem jednak czujnik po prostu zacznie szwankować podając błędne informacje o stanie podzespołów do komputera. W konsekwencji zacznie on niepoprawnie sterować pracą silnika. Aby dowiedzieć się, który z czujników uległ awarii, należy udać się do serwisu w celu szczegółowej diagnozy wszystkich czujników za pomocą komputera diagnostycznego. Nie jest to skomplikowana operacja, ponieważ wszystkie współczesne samochody wyposażone są w układy samodiagnozy OBD. Koszt takiej usługi w serwisie to ,w zależności od serwisu, od kilkudziesięciu do 200 złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osprzęt instalacji LPG – silniki zasilane gazem ziemnym są szczególnie podatne na usterki związane z falowaniem obrotów. Montaż takiej instalacji jest poważną ingerencją w konstrukcję silnika oraz jego osprzęt. Czasami awarii ulega silniczek krokowy sterujący gazem, który trzeba oczyścić lub wymienić na nowy.

Reduktor gazu w silniku z LPG – jest on częstą przyczyną falujących obrotów w silnikach zasilanych gazem. Naprawa sprowadza się do jego wyregulowania lub wymiany, kiedy ma on uszkodzone membrany lub jest zapchany zanieczyszczeniami pochodzącymi z gazu. Regulację reduktora powinniśmy zlecić warsztatowi, ponieważ niezbędny jest analizator spalin. Należy podkreślić, że jazda z niewyregulowanym reduktorem jest bardzo groźna dla silnika, może się nawet skończyć jego uszkodzeniem!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA