REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapieczone kierownice turbosprężarki - przyczyny

turbosprężarka Honeywell GT17 VNT zmienna geometria kierownic
turbosprężarka Honeywell GT17 VNT zmienna geometria kierownic
Honeywell

REKLAMA

REKLAMA

Problemy z zapiekającymi się kierownicami turbiny, potocznie nazywanymi łopatkami, mają wiele przyczyn. Większość wynika z zaniechań serwisowych samochodu i nieprawidłowej jego eksploatacji. Naprawa uszkodzonej turbosprężarki jest kosztowna.

Dlaczego zapiekają się kierownice w turbosprężarce

Turbina wyposażona w zmienną geometrię kierownic jest znacznie wydajniejsza przy niskich prędkościach obrotowych silnika od jej klasycznej odpowiedniczki. Możliwość regulacji stopnia wychylenia kierownic pozwala sprawniej przenosić energię gazów spalinowych nawet jeśli ich objętość dostarczona w danej jednostce czasu jest stosunkowo nieduża (co ma miejsce przy niskich obrotach silnika). Gdy wał silnika rozkręci się do wyższych prędkości, kierownice turbiny ponownie się rozchylają aby pochłonąć znacznie potężniejszą porcję gazów wydechowych jednostki napędowej. Problem polega na tym, że czasem kierownice blokują się, a turbina działa tylko w jednym położeniu kierownic.

REKLAMA

Powodem blokowania się kierownic jest osadzający się na ich mechanizmie nagar powstały ze spalonego paliwa oraz oleju, który przedostał się do kolektora wydechowego. Olej silnikowy nie ulega co prawda całkowitemu spaleniu w komorze cylindra bowiem panuje w nim zbyt niska temperatura aby proces ten mógł zajść. Jeśli jednak cząsteczki oleju osiądą na łopatkach turbiny i wychwycą z powietrza cząstki sadzy to mogą skutecznie przyblokować mechanizm regulacji katą pochylenia kierownic. Pytanie zasadnicze brzmi zatem dlaczego olej silnikowy dostaje się do komory spalania?

Skąd jednak olej w układzie wydechowym auta?

REKLAMA

Najczęstszą przyczyną przedostawania się oleju silnikowego do komory cylindra a stamtąd do gorącej części turbosprężarki jest niesprawna odma. Mało kto zdaje sobie sprawę, że odma wymaga okresowej wymiany membran jej separatora. Jeśli użytkownik auta albo serwis obsługujący je nie kontroluje stanu tego podzespołu, może doprowadzić do sytuacji, w której do kolektora dolotowego będzie dostarczana duża ilość oparów oleju silnikowego (ze skrzyni korbowej).

Inną przyczyną dostawania się oleju silnikowego do turbosprężarki są zużyte pierścienie tłokowe. Choć w większości przypadków sytuacja taka ma miejsce w przypadku mocno wyeksploatowanych silników, to zdarza się, że na skutek wady materiałowej zużycie pierścieni następuje już po 100 000 km.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku samochodów, których przebiegi sięgają ok. 200-250 tys. km. źródłem problemów z zapiekającymi się kierownicami turbiny są zużyte uszczelniacze zaworowe. Jest to zjawisko powszechne i wynika z normalnej eksploatacji silnika. Warto jednak kontrolować ich stan, bowiem długotrwała jazda z niesprawnymi uszczelniaczami ma negatywny wpływ na wiele innych podzespołów silnika takich jak turbosprężarka, filtr cząstek stałych, katalizator.

turbosprężarka Honeywell zamienna geometria kierownic VNT
Honeywell
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.

REKLAMA