REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Turbo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opel 2.0 Turbo LPG: mocny benzyniak z gazem? Opinie

Opel 2.0 Turbo LPG, czyli dziś sprawdzimy czy do 200-konnego benzyniaka da się zamontować instalację gazową. Przyjrzymy się Astrze i Insignii.

Elektroniczne sterowanie turbosprężarką - awaryjne czy trwałe?

Elektronika odgrywa decydującą rolę we współczesnych samochodach. Decyduje nie tylko o pracy modułów komfortowych, ale też silnika czy doładowania. Jak działa elektroniczne sterowanie turbosprężarką?

Silnik 1.0 Turbo SIDI Opel - awarie, problemy, opinie

W roku 2014 Opel ogłosił wielki sukces. Inżynierowie niemieckiej marki zbudowali silnik 1.0 Turbo SIDI. Dziś firma wycofuje się z tej jednostki. Winne są awarie?

Elektryczna turbosprężarka - ekowynalazek ze sporymi zaletami

Pomysł wydaje się dość prosty. Producenci postanowili zrezygnować z napędzania łopatek turbiny gazami wydechowymi. Ich miejsce zajął bowiem silnik elektryczny. Jakie zalety daje takie rozwiązanie i kiedy e-turbo może się stać standardem na rynku? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.

REKLAMA

Biturbo, twin turbo, twin scroll turbo – różnice

Producenci samochodów stosują w silnikach różne rodzaje turbosprężarek - Biturbo, twin turbo, twin scroll turbo. Co kryje się pod tymi nazwami?

Wtrysk wody do silnika spalinowego - jak to działa?

Czy możliwe jest zasilanie silnika wodą? Okazuje się, że Bosch wspólnie z BMW, chcą zastosować specjalny wtrysk wody do jednostki napędowej aby zwiększyć jej moc i ograniczyć zużycie paliwa. Brzmi nierealnie!

Test Hyundai i30 Turbo - koreańskie GTI?

Popularność sportowych kompaktów stale rośnie. Czy nowy Hyundai i30 Turbo ma szansę odebrać japońskiej, niemieckiej i francuskiej konkurencji klientów? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Test Citroen C4 Cactus 1.2 PureTech 110 KM

Citroen C4 Cactus gościł już w naszej redakcji. Narzekaliśmy wtedy nieco na jego zbyt słaby silnik 1.2 VTi o mocy 82 KM. Jak spisuje się jego nowy motor z turbodoładowaniem?

REKLAMA

Sportowe Audi SQ7 - trzy turbosprężarki i 435 KM mocy!

Nowy SUV Audi, model Q7, doczekał się sportowej wersji S. Pod maskę trafił 435-konny silnik Diesla wyposażony w 3 turbosprężarki. To jednak nie jedyne nietypowe rozwiązania w tym samochodzie.

Honda przedstawiła prototyp nowego Civica!

W trakcie trwających targów genewskich 2016 Honda przedstawiła prototyp nowego Civica. Model ten ma wyróżniać nowoczesna stylizacja, wysoka trwałość i silniki z turbodoładowaniem, nie stosowane dotąd w Hondzie (poza modelem Type-R).

Nowe oznaczenia i silniki turbo w Porsche

Nowe model Porsche, Cayman i Boxster, otrzymają dodatkową liczbę w swych nazwach - 718. Oprócz tego zostaną wyposażone w 4 cylindrowe silniki z turbodoładowaniem.

Lexus IS200t: turbodoładowana benzyna!

Do gamy Lexusa dołączy model IS200t wyposażony w benzynowy silnik z turbodoładowaniem.

Silnik W12 TSI biturbo: ponad 600 KM mocy

Volkswagen wprowadza na rynek nową wersję silnika W12. Zakres modyfikacji jest ogromny, a ich efektem jest wysoka moc motoru i niska emisja CO2. Co zostało zmienione w nowym W12 TSI?

Zapieczone kierownice turbosprężarki - przyczyny

Problemy z zapiekającymi się kierownicami turbiny, potocznie nazywanymi łopatkami, mają wiele przyczyn. Większość wynika z zaniechań serwisowych samochodu i nieprawidłowej jego eksploatacji. Naprawa uszkodzonej turbosprężarki jest kosztowna.

Test MINI Cooper 1.5 136 KM: mały, drogi, rewelacyjny!

Nowy MINI Cooper wyraźnie różni się od poprzednika. Nowa płyta podłogowa, potężniejsze nadwozie, zupełnie inny układ napędowy. Czy wszystkie te zmiany nie wypaczyły charakteru tego legendarnego auta?

Jak działa nowoczesne turbodoładowanie w silnikach TDI?

Nowoczesne turbosprężarki w sposób istotny różnią się od swoich protoplastów. Są znacznie bardziej zaawansowane i skomplikowane, co poprawia ich wydajność a tym samym moc i moment oborotwy silnika. Jak działa turbosprężarka w silniku 3.0 TDI opracowanym przez Audi?

Opel ADAM z silnikiem 1.0 ECOTEC Turbo

Opel Adam jako pierwszy model w gamie niemieckiego producenta aut otrzyma silnik 1.0 ECOTEC z turbodoładowaniem. Czym charakteryzować się będzie nowa odmiana miejskiego auta z tym motorem?

Silnik Renault 1.6 dCi Twin Turbo 160 KM

Nowy wysokoprężny silnik Renault 1.6 dCi Twin Turbo dzięki rozwiązaniom stosowanym w F1 ma zapewnić wysokie osiągi przy niskim zużyciu paliwa. Jakie usprawnienia przeszedł najnowszy motor z Francji?

Ferrari z turbosprężarką: nowa California T!

Ferrari California T to pierwsze Ferrari od czasów modelu F40 wyposażone w silnik z turbodoładowaniem. Czy to oznacza kres wysokoobrotowych jednostek z Maranello?

Test Volvo S60 T6 AWD Polestar: własny styl poparty technologią!

Volvo S60 przeszło niedawno gruntowaną modernizację, zyskując szereg nowoczesnych rozwiązań. W teście sprawdzamy najmocniejszą wersję T6 Polestar, dysponującą mocą aż 329 KM.

Nowy silnik PSA 1.2 EB PureTech - 3 cylindry i turbo

Koncern PSA wprowadza na rynek turbodoładowany silnik 1.2 EB PureTech. To francuska odpowiedź na silniki z ery tzw. downsizingu, jakimi od kilku lat kuszą klientów niektórzy producenci aut.

Dlaczego psuje się turbosprężarka?

Awaria turbosprężarki oraz jej przyczyny to sprawy coraz częściej poruszane w świetle dzisiejszych silników spalinowych. Co sprawia, że turbosprężarki potrafią ulec zniszczeniu już po ok. 60 tys. km?

Jak można ograniczyć zużycie paliwa w silniku o dużej mocy?

Silnik o dużej mocy nie zawsze pali więcej paliwa niż małolitrażowa jednostka napędowa. Jak to możliwe?

Test Ford Kuga 2.0 TDCI 163KM AWD: krok naprzód!

Nowy Ford Kuga 2.0 TDCI 163 KM to pojazd nafaszerowany nowoczesną elektroniką. Sprawdzamy co oferuje nowy SUV Forda i czy systemy bezpieczeństwa w nim zastosowane mają rację bytu w polskich warunkach.

Test Citroen DS5: samochód zagadka

Citroen DS5 to według mnie jedyny nowy produkt koncernu PSA godny wożenia emblematów DS. Ale tylko pod względem designu, ponieważ w wersji z napędem spalinowym, auto nie wyróżnia niczym szczególnym jeśli chodzi o rozwiązania zamontowane pod karoserią. Czy sprawdzone technologie opakowane w ciekawie zaprojektowane nadwozie to przepis na sukces? Poniżej test Citroena DS5.

Używany Opel Vectra C OPC -rodzinny bolid

Ostatnia generacja Opla Vectry OPC zadebiutowała pod koniec 2005 roku i można ją było kupić w dwóch wersjach nadwozia - liftback i kombi. Występowała z jednym silnikiem - turbodoładowanym, sześciocylindrowym o pojemności 2,8 l, rozwijając przy tym 255 KM i 355 Nm momentu obrotowego. Za sprawą drobnej modernizacji Vectry OPC w połowie 2006 roku, jej moc wzrosła do 280 koni, a co za tym idzie nieznacznie poprawiły się osiągi Opla. Produkcja auta zakończyła się w roku 2008.

Test Renault Laguna Coupe dCi 4Control: awangarda klasy średniej

Laguna Coupe to jeden z ostatnich odważnych projektów Renault, które mają to do siebie, że nie odnoszą sukcesów sprzedażowych. Z punktu widzenia właściciela Renault Laguny Coupe to zaleta, ponieważ posiada on rzadki model auta, ale dla fanów francuskiego producenta wada, bo nie mają wielu okazji do podziwiania tak oryginalnego auta.

Turbodoładowanie, a olej silnikowy

Polepszenie parametrów pracy silnika spalinowego można zrealizować na kilka sposobów. Najistotniejsze jest usprawnienie napełniania cylindrów, poprzez doprowadzenie do nich większej ilości powietrza. Właśnie takie zadanie ma turbosprężarka

Volkswageny T5 i Amarok są dostępne z nowymi silnikami

Volkswagen odświeża ofertę jednostek napędowych dla modeli T5 i Amarok. Nowe rozwiązania zastosowane w autach mają wpłynąć na zoptymalizowanie napędów pod względem mocy i zużycia paliwa. Nowością w gamie T5 będzie pakiet BlueMotion Technology.

Test Audi A3 1,8 TFSI 180 KM S-Tronic: Auto na każdą okazję

Nowe Audi A3 zaprezentowane w 2012 roku jest jednym z tych aut, które nie zachwycają wyglądem, ale jak zaczniesz nimi jeździć, to nie możesz przestać. Każdy, kto zdecyduje się na zakup najnowszego Audi A3 może zapomnieć o skrótach, ponieważ tym wozem zawsze wybierasz dłuższą drogę do domu.

Szybkie i wygodne kombi za rozsądne pieniądze. Poradnik kupującego

Sportowe kombi nie zawsze okazują się wystarczająco komfortowe w codziennej eksploatacji. Z tego powodu przyjrzeliśmy się trzem autom z nadwoziem kombi, które łączą dobre osiągi z wygodą podróżowania. Nadal liczy się także charakter samochodu.

Nowa Skoda Octavia: silniki, dane techniczne i wyposażenie

Nowa Skoda Octavia wjedzie do polskich salonów dilerskich już na początku 2013 roku. To już trzecia generacja auta. Poprzednie modele Octavii odniosły duży sukces sprzedażowy w naszym kraju. Czy nowa Skoda Octavia przypadnie do gustu kierowcom? Przekonamy się już w 2013 roku.

Jak zregenerować turbinę w 1.9 TDI? cz. I

Silniki 1.9TDI są najbardziej popularne na naszych drogach. Wyeksploatowana turbina może odebrać przyjemność z jazdy turbo dieslem. Poniżej część pierwsza poradnika, w którym pokażemy jak samemu przeprowadzić regenerację turbiny w 1.9TDI.

Znamy ceny Skody Rapid. Podstawowy model kosztuje 47 950 zł

Skoda Rapid pojawi się w salonach sprzedaży na początku listopada br. Ceny samochodu zaczynać się będą od 47 950 zł.

Test Skoda Yeti 1,8 TSI 4x4: energiczne połączenie

Skoda Yeti na dobre zadomowiła się na naszym rynku i jesteśmy przyzwyczajeni do jej widoku na polskich drogach. Bogata oferta modelowa sprawia, że trudno spotkać dwa identyczne egzemplarze Yeti. W redakcyjnym teście turbobenzynowe Yeti z napędem 4x4.

Z tymi silnikami mogą być problemy: VW 1.4 TSI Twincharger

Siedmiokrotny laureat prestiżowej nagrody "International Engine of the Year" silnik 1.4TSI Twincharger, przysparza wielu kłopotów w codziennej eksploatacji. Na co najczęściej skarżą się jego użytkownicy?

Test Citroen DS4: ciekawe podejście

Środkowy z braci „DS-ów” pokazuje niebanalne podejście do definicji auta kompaktowego. Ma trafić w gusta klientów, którzy kosztem wyższej ceny będą chcieli stać się posiadaczami auta podkreślającego ich styl i indywidualizm. Co jeszcze różni DS4 od C4?

BMW M135i-najmocniejszy hatchback BMW

Funkcjonująca od 2011 roku grupa BMW M Performance Automobiles potwierdziła oficjalnie wprowadzenie do sprzedaży modelu BMW 135i.

Test Opel Astra GTC 1.6 Turbo: Sportsmenka?

Astra GTC właśnie wjechała do salonów. Na ulicach jest jeszcze rodzynkiem, przez co budzi ciekawość. Jednak uwagę przechodniów Astra GTC będzie skupiać na sobie jeszcze długo po premierze.

Test Kia Sorento: Załoga! Do wozu!

Mieszane uczucia miałem wybierając się piękną białą KIĄ Sorento na poligon saperski. Z zewnątrz auto prezentuje się solidnie, ale faktem jest, że miałem różne doświadczenia, gdy sądziłem tylko po wyglądzie.

Test Skoda Yeti: wersja miejska

Moda na SUVy trwa w najlepsze, jednak wielu klientów ma już świadomość, że auta takie jak Skoda Yeti to nie są terenówki. Duża część sprzedawanych w naszym kraju aut tego typu aut ma napęd wyłącznie na przód i benzynowy silnik. Właśnie taki egzemplarz tym razem trafił do redakcyjnego testu.

Nowe BMW M5 z G-Power

Niemiecka firma tuningowa G-Power zaprezentowało własną wizję najnowszego BMW M5 Bi-Tronik III. Po modyfikacjach silnika i układu wydechowego osiągnięto moc 640 KM.

Konsekwencje jazdy na wysokich i niskich obrotach silnika

Każdy silnik spalinowy pracuje najefektywniej w określonym zakresie obrotów. Zarówno za wysokie jak i za niskie obroty są dla niego szkodliwe. Przedstawiamy jakie mogą być konsekwencje jazdy na niewłaściwych obrotach.

Jakie są sposoby zwiększenia ciśnienia powietrza w układzie dolotowym?

Zwiększenie ciśnienia w kolektorze dolotowym to tzw. doładowanie. Dzięki wykorzystaniu właściwości sprężania powietrza w takiej samej jednostce objętości dostarczamy do cylindra większą masę tlenu. Jakie są sposoby na doładowanie silnika benzynowego i diesla? Czy można zwiększyć ciśnienie powietrza w układzie dolotowym silnika wolnossącego?

Czym jest i do czego służy turbo timer?

Turbo timer jest urządzeniem stosowanym w celu przedłużenia żywotności silnika i jego podzespołów. W poradniku przedstawiamy na czym polega zasada działania turbo timera.

Nowy silnik Opla w wersji LPG

Opel postanowił poszerzyć paletę silników o turbodoładowany silnik 1.4 ecoFLEX zasilany LPG.

Test Suzuki Swift: Ważne, że bez turbo

Czwarta generacja popularnego Swifta, która zadebiutowała w drugiej połowie zeszłego roku, na pierwszy rzut oka niewiele różni się od poprzedniej. Inny kształt świateł i tyle. Ale zmiany są o wiele bardziej poważne.

Czy wiesz jak dbać o samochód z turbosprężarką?

Turbosprężarka to bardzo wrażliwy element silnika. Wymiana tego elementu kosztuje około 4000 zł. Jeśli posiadasz samochód z turbosprężarką powinieneś wiedzieć jak się z nim obchodzić.

Polska prezentacja: Seat Leon Cupra R

Na byłym lotnisku w podpoznańskich Bednarach odbyła się polska prezentacja Leona Cupra R - najmocniejszego seryjnego Seata w historii oraz pozostałych aut z gamy modelowej tej marki.

Test Skoda Octavia Combi 1.6 TDI: Cena popularności

Ludzie lubią sięgać po rozwiązania znane i sprawdzone. Być może właśnie dlatego Octavia zjednała sobie tylu zwolenników i ciągle przekonuje do siebie kolejnych. To jedno z najpopularniejszych aut w Polsce.

REKLAMA