REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wtrysk wody do silnika spalinowego - jak to działa?

wtrysk wody do silnika
wtrysk wody do silnika

REKLAMA

REKLAMA

Czy możliwe jest zasilanie silnika wodą? Okazuje się, że Bosch wspólnie z BMW, chcą zastosować specjalny wtrysk wody do jednostki napędowej aby zwiększyć jej moc i ograniczyć zużycie paliwa. Brzmi nierealnie!

Silnik z pośrednim wtryskiem wody

Nowoczesne silniki benzynowe odznaczają się wysoką mocą jednostkową, jednak nawet i one tracą około 20 % paliwa na własne chłodzenie. Im wyższe są bowiem obroty silnika, tym intensywniej rośnie jego temperatura. Aby temu zaradzić, komputer sterujący układem zasilania silnika uruchamia dodatkowe dawki paliwa, które ma celu obniżyć temperaturę w motorze.

REKLAMA

Bosch wspólnie z BMW zaprezentował jednak rozwiązanie mające usprawnić proces spalania w benzynowym silniku tłokowym. Za pomocą specjalnego wtrysku wody do silnika jednostka napędowa ma zużywać od 4 do nawet 13 procent mniej paliwa niż dotychczas. Im większe będzie obciążenie motoru, tym większe powinny być oszczędności z tytułu dodatkowego wtrysku wody.

Zobacz też: Bezpośredni wtrysk paliwa w silnikach benzynowych

Innowacyjne rozwiązanie Boscha czyni silnik nie tylko bardziej oszczędnym, ale również mocniejszym. Oszczędność ma być widoczna zwłaszcza w przypadku silników 3– i 4-cylindrowych, budowanych w duchu tzw. downsizingu (duża moc z małej pojemności skokowej uzyskiwana dzięki turbodoładowaniu).

wtrysk wody do silnika

Wtrysk wody do silnika to nowy pomysł Boscha i BMW na zwiększenie wydajności silnika benzynowego

Kluczem do sukcesu nowego rozwiązania jest zapewnienie właściwej temperatury pracy silnika. Przegrzanie silnika to jednocześnie wyrok śmierci dla niego. Dlatego w nowoczesnych motorach z turbodoładowaniem wtryskiwacze paliwa dodają specjalne dawki benzyny, która odparowując zmiejsza temperaturę spalania. W przypadku boschowskiego jest podobnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowy zbiornik na wodę

REKLAMA

Rozpylona woda jest wtryskiwana do przewodu dolotowego jeszcze przed zapłonem mieszanki paliwa. Duże ciepło parowania wody zapewnia skuteczne chłodzenie. W związku z tym potrzebna jest tylko niewielka dodatkowa ilość wody. Na każde sto przejechanych kilometrów zużywa się zaledwie kilkaset mililitrów. W efekcie niewielki zbiornik wody, który dostarcza wodę destylowaną do układu wtryskowego, musi być uzupełniany najwyżej co kilka tysięcy kilometrów. A jeśli zbiornik znów będzie pusty, silnik będzie nadal pracować bez problemu – choć bez wyższego momentu obrotowego i niższego zużycia paliwa uzyskiwanych przez wtryśnięcie wody.

Od ponad roku system jest sprawdzany chociażby w BMW M4 GTS, które jest tzw. Safety Carem w wyścigach MotoGP. Zamontowany w aucie zbiornik z wodą starcza na ok. 3000 km. Później należy go uzupełnić destylowaną wodą. Według zapewnień konstruktorów nowoczesnego wtrysku, nie wpływa on negatywnie na stan techniczny silnika. Woda nie pozostaje bowiem w komorze spalania tylko wyparowuje przed spalaniem mieszanki w silniku i zostaje w całości usunięta wraz ze spalinami do otoczenia. Jedyny problem to eksploatacja zimą. Gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej zera, woda w zbiorniku zamarznie. Silnik będzie wtedy pracował wyłącznie zasilany benzyną. Nieznacznie spadnie wtedy wydajność motoru, a zużycie paliwa wzrośnie, ale motor będzie w pełni funkcjonalny. Po rozgrzaniu jednostki napędowej woda w zbiorniku powinna ulec rozmrożeniu i zacząć krążyć w obiegu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA