REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska prezentacja: Seat Leon Cupra R

Michał Karczewski
Seat Leon Cupra R
Seat Leon Cupra R

REKLAMA

REKLAMA

Na byłym lotnisku w podpoznańskich Bednarach odbyła się polska prezentacja Leona Cupra R - najmocniejszego seryjnego Seata w historii oraz pozostałych aut z gamy modelowej tej marki.

Dziennikarze mieli okazję w specjalnie przygotowanych warunkach poddać nowe Seaty różnorakim próbom. Organizatorzy umożliwili sprawdzenie aut w czterech konkurencjach. Pierwszą z nich była próba prędkości. Do porównania został udostępniony Leon Cupra oraz Leon 1.8 TSI. Pierwszy zaopatrzony był w sześciostopniową manualna skrzynię, zaś drugi w siedmiobiegowy automat DSG. Do dyspozycji były zarówno długie proste jak i ciasne zakręty o różnych stopniu trudności.

REKLAMA

Kolejna konkurencja polegała na sprawdzeniu zachowania aut na płytach poślizgowych o różnym stopniu przyczepności. Próby wykonywane były przy włączonym oraz wyłączonym ESP (a właściwie nieco znieczulonym). W tej próbie brały udział Seaty Exeo z silnikami 2.0 TSI oraz 2.0 TDI CR.

Zobacz też: Facelifting Mazdy 2

REKLAMA

Trzecią próba byłą tzn. ósemka oraz sprawdzenie aut na specjalnie przygotowanej trasie. Importer udostępnił w tym przypadku Ibizę Cupra oraz Leona FR. Ostatnią z przygotowanych prób był slalom autami zaopatrzonymi w troleje. Każdy mógł na własnej skórze przekonać się, że jazda tak zmodyfikowanych autem wcale nie jest prosta.

Gwoździem programu okazały się jednak jazdy najnowszym i najmocniejszym wcieleniem kompaktowego przeboju Seata. Leon Cupra R dysponuje tym samym motorem co tradycyjna Cupra jednak jego moc została zwiększona do 265 koni mechanicznych. Maksymalny moment obrotowy wynoszący 350 Nm uzyskiwany jest w zakresie 2500-5000 obrotów na minutę. Ponadto utwardzone zawieszenie, 19-calowe koła oraz potężniejsze brzmienie silnika sprawiają, że auto śmiało może nosić miano sportowego. Wbrew pozorom nie jest to jednak tak bezkompromisowy samochód, że nie da się go używać do codziennej jazdy z rodziną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Suzuki Kizashi: nowy gracz w segmencie D

Wszystkie próby wykonywane były pod okiem doświadczonych instruktorów, którym przewodniczył Zbigniew Szwagierczak - ośmiokrotny Mistrz Polski w Wyścigach Samochodowych i kierowca wyścigowy Seata Leon SuperCopa.

Seat Leon Cupra R
Seat Leon Cupra R
Seat Leon Cupra R
Seat Leon Cupra R
Seat Leon Cupra R
Seat Leon Cupra R
Seat Leon Cupra R
Seat Ibiza Cupra
Seat Ibiza Cupra
Seat Ibiza
Seat Ibiza Cupra
Seat Ibiza
Seat Leon Cupra R
Seat Leon Cupra R
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA