REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe oznaczenia i silniki turbo w Porsche

Porsche Boxster S 981 2014
Porsche Boxster S 981 2014
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Nowe model Porsche, Cayman i Boxster, otrzymają dodatkową liczbę w swych nazwach - 718. Oprócz tego zostaną wyposażone w 4 cylindrowe silniki z turbodoładowaniem.

Porsche 718 Boxster i 718 Cayman

REKLAMA

718 Boxster i 718 Cayman - takie nazwy otrzymają dwudrzwiowe auta sportowe Porsche z silnikiem umieszczonym centralnie po zmianach na rok modelowy 2016. Oznaczenie 718 odwołuje się do przełomowego samochodu sportowego z 1957 roku, który w swoich czasach odnosił sukcesy w uznanych wyścigach długodystansowych. Ale 718 Boxster i 718 Cayman mają z nim więcej wspólnego - zarówno od strony optycznej, jak i technicznej. W przyszłości oba modele zostaną zaopatrzone w mocne, 4-cylindrowe silniki typu bokser z turbodoładowaniem. Roadster będzie pozycjonowany na wyższym poziomie cenowym niż Coupé - tak samo jak w przypadku modeli 911. Nowe „718” trafią na rynek w 2016 roku.

REKLAMA

Seria modelowa 718 wykorzystuje sprawdzoną koncepcję silnika 4-cylindrowego i kontynuuje historię wspaniałych samochodów sportowych Porsche. Ostatnim przykładem jest tu wyścigowy prototyp LMP1 919 Hybrid, również zasilany wydajną, turbodoładowaną jednostką o 4 cylindrach i pojemności 2 litrów. Pozwolił on wywalczyć Porsche nie tylko podwójne zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, ale również tytuły mistrzowskie w klasyfikacji konstruktorów i kierowców w zakończonym niedawno sezonie Długodystansowych Mistrzostw Świata (WEC). Z tymi sukcesami na koncie 919 Hybrid otworzyło nowe perspektywy w dziedzinie wydajności silników, które w przyszłości znajdą zastosowanie w sportowych autach Porsche.

Porsche Boxster S 981 2014

Porsche Boxster S 981 2014

Kamil Fraszkiewicz

Zobacz też: Test Porsche Boxster S: dogonić niedoścignione

Historia modelu Porsche718

Jednostki o czterech cylindrach mają w Porsche długie tradycje - a zasilane nimi samochody zdążyły odnieść wiele niesamowitych sukcesów w wyścigach. W późnych latach 50. model 718, następca legendarnego Porsche 550 Spyder, otrzymał szczytowe wcielenie 4-cylindrowego boksera. Mocny, wydajny silnik dał mu przewagę nad licznymi rywalami i sukcesy m.in. w 12-godzinnym wyścigu na torze Sebring (rok 1960) oraz w Mistrzostwach Europy w Wyścigach Górskich (European Hill Climb Championship; okres 1958-1961). W latach 1959-1960 model trzykrotnie triumfował w legendarnym wyścigu Targa Florio na Sycylii. W 24-godzinnym maratonie Le Mans w 1958 roku Porsche 718 RSK z 4-cylindrową jednostką o mocy 142 KM wywalczyło zwycięstwo w swojej klasie.

Porsche 919 Hybrid: technologiczny pionier

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2014 r., wraz z prototypem LMP1 919 Hybrid, Porsche powróciło do rywalizacji w topowej kategorii Długodystansowych Mistrzostw Świata (WEC) i słynnego maratonu Le Mans. Zaprojektowany pod kątem uzyskania ekstremalnej wydajności, model ten jest najbardziej skomplikowanym samochodem, jaki kiedykolwiek zbudowali inżynierowie Porsche. Od początku służy jako platforma badawcza dla technologii, które znajdą zastosowanie w przyszłych modelach seryjnych. Do jego napędu służy 4-cylindrowy silnik turbo o pojemności 2 litrów, połączony z dwoma różnymi systemami odzyskiwania energii.

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA