Jak zregenerować turbinę w 1.9 TDI? cz. I
REKLAMA
REKLAMA
Silniki 1.9TDI występowały w kilku markach, przez co ich popularność wśród silników wysokoprężnych jest niepodważalna. Jest to udana konstrukcja, jednak turbina jak w każdym silniku wysokoprężnym kiedyś się wyeksploatuje. Zanim przejdziemy do regeneracji turbosprężarki pokażemy jak ją zdemontować. Jako przykład posłuży nam Audi A3 z 2000 roku. W pozostałych modelach z silnikiem 1.9TDI demontaż przebiega w podobny sposób.
REKLAMA
Przed dokonaniem wymiany zalecamy zakupić nowy komplet uszczelek. Koszt zakupu całego kompletu nie jest duży a mamy pewność, że unikniemy nieszczelności na powierzchniach montażowych. Pamiętajmy również o uszczelkach miedzianych, które znajdują się pod śrubami przewodów olejowych. Kosztują kilka złotych i również warto je wymienić.
Jakie narzędzia będą nam potrzebne?
- klucz płaski 8
- klucz płaski 10
- klucz nasadowy 12 mm, najlepiej na przedłużce, dzięki czemu ułatwimy sobie pracę.
- klucz płaski lub oczkowy 13
- klucz płaski nasadowy 17
- klucz koczkowy 24
- WD40 w tej pracy jest niezbędny, zazwyczaj każda ze śrub będzie zapieczona.
Zobacz też: Jak zregenerować turbinę w 1.9 TDI? cz. II
Całą operację zalecamy wykonać z wykorzystaniem kanału. Odkręcenie kilku śrub od dołu samochodu może okazać się bardzo trudne i ryzykowne z pozycji lewarka.
REKLAMA
Pierwszy krok to demontaż kolektora ssącego. Zdejmujemy czarną plastikową osłonę silnika z napisem 1.9 TDI. Następnie zdejmujemy rurę od intercoolera odłączając wcześniej czujnik temperatury, który znajduje się na zgięciu w okolicach przodu samochodu.
Demontujemy obejmę ściskającą rurę przy EGR, następnie przy intercoolerze. Jeśli chodzi o demontaż przy intercoolerze, najlepiej wykonać to, wyciągając lampę przednią. Teraz, poprzez miejsce, w którym była lampa wyjmujemy całą rurę.
Zobacz też: Jak zregenerować turbinę w 1.9 TDI? cz. III
Kolejny krok to wyjęcie kawałka szerokiej plastikowej rury, która biegnie od przepływki w stronę silnika, natomiast resztę odchylamy w stronę deski rozdzielczej. Chcąc całkowicie ją odchylić, musimy ją odkręcić od silnika. Zamocowana jest na dwóch śrubach, w pobliżu odmy i pod EGR przy bloku silnika. Warto wyjąć odmę olejową w celu poprawienia dostępu
Teraz demontujemy od dołu EGR oraz rurę łączącą EGR z kolektorem wydechowym. Mamy teraz do odkręcenia dwie śruby imbusowe. Odkręcamy 3 śruby trzymające EGR w miejscu łączenia z kolektorem dolotowym. Pozostaje odłączenie przewodów ciśnieniowych od EGR.
Następnie odkręcamy drugi koniec rury łączącej EGR z kolektorem wydechowym.
Ułatwi nam to dostęp do sześciu śrub mocujących kolektor przy silniku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.