REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Skoda Yeti 1,8 TSI 4x4: energiczne połączenie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jakub Tujaka
Skoda Yeti Experience 1,8 TSI 160 KM 4x4 -przód
Skoda Yeti Experience 1,8 TSI 160 KM 4x4 -przód
Fot. Skoda

REKLAMA

REKLAMA

Skoda Yeti na dobre zadomowiła się na naszym rynku i jesteśmy przyzwyczajeni do jej widoku na polskich drogach. Bogata oferta modelowa sprawia, że trudno spotkać dwa identyczne egzemplarze Yeti. W redakcyjnym teście turbobenzynowe Yeti z napędem 4x4.

W segmencie małych SUVów toczy się zażarta walka o klienta. Każdy producent, który ma zamiar zamknąć rok fiskalny na plusie musi mieć w swojej ofercie przynajmniej jedno takie auto.

REKLAMA

Wygląd zewnętrzny Skody Yeti

Skoda Yeti została dobrze przygotowana do wkupiania się w łaski grupy klientów o konserwatywnym podejściu do motoryzacji. Design oparty o proste figury geometryczne starzeje się wolniej niż wymyślne formy, a regularne kształty nadwozia sprzyjają przestronności wnętrza.

Kanciaste nadwozie sprawia wrażenie nieco nieokrzesanego i zadziornego auta. Yeti nie jest wymuskane jak przedstawiciele segmentu Premium, na których nowopowstała rysa wywołuje ukłucie w serce i portfel właściciela.

Zobacz też: Test Peugeot 308GTi: na co dzień? Idealny.

Duże nadkola i nielakierowane plastikowe listwy na zderzakach zachęcają do zjeżdżania z utwardzonych dróg. Na luźniejszej nawierzchni przyda się także większy prześwit.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymienione cechy są przydatne nie tylko w czasie plenerowych wycieczek, ale też podczas codziennej eksploatacji w mieście. Regularne kształty ułatwiają parkowanie, a duże koła i prześwit pomogą pokonać wysokie krawężniki.

Czarny lakier i ciemne koła nadają testowanemu egzemplarzowi nieco łobuzerskiego charakteru, co może przypaść do gustu młodszym klientom.

Wnętrze i wyposażenie Skody Yeti

REKLAMA

Wnętrze Yeti zostało zaprojektowane w duchu praktyczności. Ergonomia stoi na wysokim poziomie, jednak nie obeszło się bez drobnych potknięć. Przykładem takiego potknięcia jest pokrętło służące do sterowania poziomem głośności systemu audio. Zostało ono umieszczone na kierownicy i przy obracaniu jej np. przy parkowaniu, często zdarzało mi się przypadkiem znacznie zwiększyć poziom głośności muzyki.

Pozycja za kierownicą jest dość wysoka i dzięki temu mamy doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach. Fotele w pierwszym rzędzie są wygodne, jednak  zapewniają słabe podparcie boczne.

W drugim rzędzie znajdziemy trzy niezależnie regulowane fotele. Bez problemu przewiedziemy na nich trzy dorosłe osoby.

Zobacz też: Test Hyundai Elantra: sedan dla oszczędnych

Bagażnik ma pojemność 405 litrów, które z łatwością spakujemy do auta dzięki dużej klapie i regularnym kształtom bagażnika. Jeśli zajdzie potrzeba, można z Yeti zrobić dwuosobowego dostaw czaka, który przewiezie ponad 1700 litrów bagażu.

Widoczne na zdjęciach Yeti zostało dobrze przystosowane do polskiego klimatu. Zainstalowano tu elementy wyposażenia służące do walki z zimą, m.in. podgrzewaną przednią szybę i podgrzewane dysze spryskiwacza. Latem do walki z upałami dysponujemy dwustrefową automatyczną klimatyzacją.

Zobacz też: Test Ssangyong Korando: Korea kontratakuje

Silnik i zawieszenie Skody Yeti

REKLAMA

Testowana Skoda Yeti była wyposażona w turbodoładowaną jednostkę z rodziny TSI o pojemności 1,8 lira. Motor generuje moc 160 KM przy 4,200 obr./min, i moment obrotowy 250 Nm już od 1500 obr./min. W praktyce oznacza to, że ważące niewiele ponad 1500 kg auto ochoczo przyspiesza w każdej chwili. Pierwsza setka pojawia się na prędkościomierzu już po 8,4 sekundy, a maksymalnie Yeti rozpędza się do 200 km/h.

Osiągi te zapewniają całkiem przyjemne odczucia za kierownicą. Dodatkowo manualna sześciobiegowa skrzynia przekazuje napęd na wszystkie koła, co znacznie poprawia trakcję auta na śliskiej nawierzchni.

Zobacz też: Test Abarth 500C: w dobrym stylu

Średnie zużycie paliwa podczas jazd testowych wykazało, że Yeti ma umiarkowany apetyt na benzynę. Jazda w trybie mieszanym kosztuje średnio około 8,5 litra na 100 kilometrów. Korzystając z zapasu mocy i momentu obrotowego bez problemu można przekroczyć w mieście wartość 11 litrów, natomiast poruszając się poza terenem zabudowanym zgodnie z przepisami, bez problemu sprawimy, że Yeti pokona 100 kilometrów zużywając jedynie 6 litrów benzyny.

Zawieszenie jest dość sztywno zestrojone, jednak dzięki temu mamy całkowite poczucie panowania nad autem. Szybko pokonywane łuki sprawiają, że auto wychyla się na boki trochę bardziej niż przeciętny kompakt, ale to normalne w przypadku aut z podwyższonym nadwoziem.

Zobacz też: Test Skoda Octavia 1,8 TSI 150 KM Family: Pogromczyni mitów

Podsumowanie

Skoda Yeti z silnikiem 1,8 TSI i napędem 4x4 to praktyczny i dość szybki samochód, który spokojnie może służyć jako auto rodzinne. Jednak w czasie konfigurowania swojego egzemplarza polecam gorliwie śledzić ceny wszystkich elementów wyposażenia, ponieważ bez trudu można znacznie przekroczyć kwotę 100 tysięcy złotych. Testowany egzemplarz został wyceniony na około 110 tys. zł.

Skoda Yeti Experience 1,8 TSI 160 KM 4x4 -tył
Fot. Skoda
Skoda Yeti Experience 1,8 TSI 160 KM 4x4 -przód
Fot. Skoda
Skoda Yeti Experience 1,8 TSI 160 KM 4x4 -przód
Fot. Skoda
Skoda Yeti Experience 1,8 TSI 160 KM 4x4 -przód
Fot. Skoda
Skoda Yeti Experience 1,8 TSI 160 KM 4x4 -przód/bok
Fot. Skoda
Skoda Yeti Experience 1,8 TSI 160 KM 4x4 -tył/bok
Fot. Skoda
Skoda Yeti Experience 1,8 TSI 160 KM 4x4 -bagażnik
Fot. Skoda
Skoda Yeti Experience 1,8 TSI 160 KM 4x4 -bagażnik
Fot. Skoda
Skoda Yeti Experience 1,8 TSI 160 KM 4x4 -system nawigacji
Fot. Skoda
Skoda Yeti Experience 1,8 TSI 160 KM 4x4 -panel sterowania klimatyzacją
Fot. Skoda
Skoda Yeti Experience 1,8 TSI 160 KM 4x4 -zegary
Fot. Skoda
Skoda Yeti Experience 1,8 TSI 160 KM 4x4 -pierwszy rząd siedzeń
Fot. Skoda
Skoda Yeti Experience 1,8 TSI 160 KM 4x4 -drugi rząd siedzeń
Fot. Skoda
Skoda Yeti Experience 1,8 TSI 160 KM 4x4 -deska rozdzielcza
Fot. Skoda
Skoda Yeti Experience 1,8 TSI 160 KM 4x4 -przód
Fot. Skoda
Skoda Yeti Experience 1,8 TSI 160 KM 4x4 -tył
Fot. Skoda
Skoda Yeti Experience 1,8 TSI 160 KM 4x4 -reflektor
Fot. Skoda
Skoda Yeti Experience 1,8 TSI 160 KM 4x4 -felga
Fot. Skoda
Skoda Yeti Experience 1,8 TSI 160 KM 4x4 -tylna lampa
Fot. Skoda
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA