REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie mogą być przyczyny spadku mocy silnika?

Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
Osiągi silnika mogą ulec pogorszeniu na skutek niesprawnej pompy paliwa, filtra paliwa czy katalizatora. Czasem niedroga naprawa pozwala przywrócić dawny wigor motoru.
Osiągi silnika mogą ulec pogorszeniu na skutek niesprawnej pompy paliwa, filtra paliwa czy katalizatora. Czasem niedroga naprawa pozwala przywrócić dawny wigor motoru.
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Gorsze osiągi auta spowodowane spadkiem mocy silnika mogą mieć wielorakie przyczyny. Czasem o słabszej efektywności pracy układu napędowego decyduje drobna usterka, dlatego warto sprawdzić podstawowe elementy pojazdu. Oto najczęstsze powody pogorszonych osiągów auta.

Osiąg silnika uległy pogorszeniu - co może być przyczyną?

Najczęściej spadek mocy silnika jest konsekwencją usterki jednego z elementów w układzie wtryskowym lub zapłonowym. Co ważne, awaria o takim podłożu może doprowadzić do dużo poważniejszego i droższego w usunięciu uszkodzenia.

REKLAMA

  1. Za spadek mocy w jednostce napędowej najczęściej odpowiedzialna jest pompa paliwa - znajduje się w układzie zasilania i jest elementem układu wtryskowego. Dzieje się tak wtedy, gdy pompa jest nadmiernie wyeksploatowana i w konsekwencji następuje spadek ciśnienia podawanego przez nią paliwa.
  2. Kolejnymi przyczynami spadku mocy mogą być niedrożny przewód paliwowy a także filtr paliwa . Te elementy, gdy się zapchają, mogą prowadzić do dostarczania do komory spalania zbyt ubogiej mieszanki paliwowo-powietrznej, a w konsekwencji do pogorszenia osiągów jednostki napędowej.
  3. Odpowiedzialnym za spadek mocy może być również czujnik położenia przepustnicy (TPS). Montowany jest on w układzie dolotowym, a jego zadaniem jest odpowiedni dobór ilości paliwa wtryskiwanego do cylindrów. Jego awaria powoduje podobne objawy do uszkodzonego zaworu EGR, czyli szarpanie podczas przyspieszania, a także brak mocy po dodaniu gazu.
  4. Kolejnym elementem, który może powodować braki w mocy jest przepływomierz powietrza. Jego zadaniem jest ciągły pomiar ciśnienia zasysanego powietrza. Najczęściej usterka ta pojawia się w samochodach z instalacją gazową. Do awarii dochodzi wtedy, gdy tzw. płomień zwrotny spowodował nagłe zamknięcie klapy, a w konsekwencji doszło do jej rozsadzenia. Objawami uszkodzonego przepływomierza powietrza są: nagła utrata mocy, zapalenie się kontrolki „check engine”, wzrost zużycia paliwa oraz niewłaściwy skład spalin.
  5. Za spadek osiągów jednostki napędowej odpowiedzialny może być także czujnik temperatury cieczy chłodzącej. Znajduje się on na desce rozdzielczej i pokazuje  informacje odczytane przez czujnik temperatury znajdujący się w układzie chłodzenia. Czujnik ten to tak zwany termistor, swoją oporność zmienia pod wpływem temperatury.
  6. Następnym elementem, których wadliwa praca prowadzi do spadku mocy są wtryskiwacze. Ich zadaniem jest podanie paliwa, które zapala się od powietrza sprężonego przez tłok. Najczęstszą przyczyną awarii wtryskiwaczy jest złej jakości paliwo, a także niedbałość o okresową wymianę filtrów - to prowadzi do ich zapchania się.
  7. Odpowiedzialnym za spadek osiągów może być także urządzenie sterujące tzw. statycznym kątem wyprzedzenia zapłonu. Jego złe ustawienie może być spowodowane otrzymaniem wadliwych sygnałów z czujnika spalania stukowego lub położenia wałku rozrządu. Jego nieprawidłowe ustawienie nie pozwala silnikowi rozwijać całej jego mocy.

Jeżeli spadkowi mocy towarzyszy wzrost temperatury silnika, to bardzo prawdopodobne jest, że mamy do czynienia ze zjawiskiem przegrzewania się jednostki napędowej. Należy jak najszybciej ustalić przyczynę i udać się do serwisu, gdyż dalsza eksploatacja może mieć bardzo groźne w skutkach konsekwencje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA