REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

LPG

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opłacalność eksploatacji instalacji LPG

Eksploatacja samochodów z instalacjami LPG jest zazwyczaj bardziej opłacalna niż pojazdów zasilanych benzyną, czy olejem napędowym.

Zunifikowany sekwencyjny wtrysk gazu Stella BELLA

Sekwencyjny wtrysk gazu Stella BELLA wkracza w świat silników benzynowych, zarówno z wtryskiem bezpośrednim jak i pośrednim. Wyjaśniamy jego działanie.

Jaki zbiornik LPG wybrać do samochodu?

Decydując się na samochód, bierzemy pod uwagę jego markę, gabaryty, funkcjonalność, silnik, wyposażenie, kolor. Do samochodu możemy też zamontować instalację gazową LPG. Jak się okazuje, kryteriów wyboru zbiornika gazowego jest równie dużo co samochodu.

Benzyna tanieje czy jazda na LPG się jeszcze opłaca?

Maleją ceny paliw. Czy w związku z tym montaż instalacji LPG staje się nieopłacalny? Niekoniecznie. Po pierwsze ceny LPG również maleją, po drugie montaż instalacji to inwestycja długoterminowa.

REKLAMA

Rodzaje zbiorników LPG

Montaż instalacji LPG nie może się obejść bez wyboru odpowiedniego zbiornika LPG. Dobór konkretnego rodzaju zależy od kilku czynników. Jakich?

Instalacja gazowa dla silników Diesla!

Instalacja LPG dla silników Diesla? Rzecz jeszcze niedawno nie do pomyślenia. Tymczasem polski producent instalacji gazowych ELPIGAZ wprowadza do sprzedaży instalację gazową przeznaczoną dla samochodów napędzanych silnikami wysokoprężnymi.

Czy instalacje LPG pogarszają osiągi samochodu?

Branża gazowa dotrzymuje kroku rozwojowi technologicznemu branży motoryzacyjnej. Instalacje gazowe można stosować do szerokiej gamy pojazdów i silników – włącznie z najnowszymi opuszczającymi fabryki, bez względu na wielkość, rodzaj nadwozia i wartość.

Eksploatacja zimowa samochodu z instalacją LPG

Na co zwrócić uwagę, gdy zimą użytkujemy samochód z instalacją LPG? Czy taki pojazd należy przygotować do eksploatacji w okresie mrozów?

REKLAMA

O czym warto wiedzieć przed montażem instalacji gazowej

Dzięki postępowi technologicznemu, instalacje LPG montować w samochodach wszystkich klas, bez negatywnego wpływu na ich osiągi. Na co zwrócić uwagę przed montażem instalacji gazowej w samochodzie?

Jaką instalację gazową LPG wybrać?

Zamontowanie instalacji LPG w samochodzie niesie za sobą dużo korzyści. Jednak przed zleceniem montażu powinniśmy wybrać taki rodzaj instalacji, który będzie najlepiej współpracował z naszym silnikiem. Poniżej przedstawiamy wszystkie generacje instalacji gazowych.

LPG - z czego się składa i jakie ma właściwości?

LPG – Liquefied Petroleum Gas (Płynne Paliwo Gazowe) jest mieszaniną węglowodorów, głównie propanu C3H8 i butanu C4H10. Otrzymuje się ją bezpośrednio przy wydobyciu gazu ziemnego lub jako produkt uboczny przeróbki ropy naftowej w rafinerii. Gaz samochodowy wytwarzany jest najczęściej w procesach krakingu katalitycznego oraz pirolizy olefinowej.

Autokalibracja w systemach gazodieslowych?

Znaczna część użytkowników samochodów z silnikiem Diesla zasilanym gazem, zwraca uwagę na kłopot z manualną kalibracją. Pojawiają się już systemy z autokalibracją.

VELA Freestyle - najnowszy wtrysk gazu

Znany producent instalacji gazowych ELPIGAZ wprowadza na rynek najnowszą generację sterowników gazowych. Produkt jest przeznaczony do instalacji LPG i CNG.

Homologacja butli gazu LPG

Każda butla gazu LPG stosowana w autach jest homologowana na 10 lat. Po tym okresie można albo ją wymienić na nową albo przedłużyć jej homologację. Jak to zrobić?

Uruchamianie silnika na gazie

Wśród właścicieli samochodów zasilanych LPG panują sprzeczne opinie odnośnie uruchamiania silnika. Podpowiadamy, czy i kiedy można uruchamiać silnik na tzw. gazie.

Zakup używanego samochodu z LPG

Zakup używanego samochodu z LPG to dobry sposób na ograniczenie kosztów związanych z wydatkami na paliwo. Tym bardziej, że nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów związanych z montażem instalacji. Jednak przed zakupem trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które uchronią ns przed dodatkowymi wydatkami.

Montaż instalacji LPG - czy warto?

Montaż instalacji LPG jest w większości przypadków podyktowany chęcią oszczędzenia na kosztach paliwa. Z czym wiąże się eksploatacja samochodu zasilanego LPG, które instalacje są najlepsze?

Czym różni się świeca zapłonowa przeznaczona do silników z instalacją LPG od zwykłej?

W przypadku silników zasilanych gazem LPG układ wtryskowy jest znacznie bardziej obciążony, niż w silnikach zasilanych benzyną. Jak wybrać właściwe świece zapłonowe do silników zasilanych LPG?

Instalacja wtrysku gazu w fazie ciekłej - zalety, wady i cena

Instalacja wtrysku gazu w fazie ciekłej do silników wyposażonych w bezpośredni wtrysk benzyny uważana jest za najrozsądniejszy sposób ograniczenia wydatków związanych z paliwem. Czym różni się od pozostałych systemów zasilania silników gazem LPG?

Typowe usterki związane z instalacją LPG

Instalacje LPG starszego typu są podatne na typowe usterki, które generują dodatkowe koszty eksploatacji. Ponadto są przyczyną szybszego zużywania się niektórych podzespołów.

Silniki MutiAir a LPG

Silniki z serii MultiAir, mimo swojej zaawansowanej konstrukcji, mogą być przystosowane do zasilania gazem LPG. Najważniejszy jest dobór odpowiedniej instalacji LPG.

Sekwencyjna instalacja LPG w zimie - na co zwrócić uwagę

Do regularnych przeglądów instalacji gazowych są przyzwyczajeni właściciele samochodów, w których zamontowano instalację starszego typu. Czy instalacja z sekwencyjnym wtryskiem gazu wymaga szczególnej dbałości w zimie?

Audi A6 C5 z LPG

Audi A6 C5 to model niezwykle popularny na rynku samochodów używanych. Dominują w nim silniki o dużej pojemności dlatego wiele osób montuje do nich instalację LPG. Które jednostki napędowe są najbardziej godne polecenia w tym aucie?

VW Golf VI z LPG

Golf VI generacji to model, w którym paleta jednostek napędowych zdominowana jest przez silniki wyposażone w bezpośredni wtrysk benzyny. Rozwiązanie to ma wiele zalet, ale też jedną poważną wadę – problem z montażem instalacji LPG. Który z silników Golfa VI najlepiej pracuje na alternatywny paliwie?

Opel Insignia z LPG

Opel Insginia to obecnie flagowy model niemieckiego producenta z Rüsselsheim. Współpraca z Saabem zaowocowała wspólnymi silnikami, w tym jednostkami z turbodoładowaniem. Wysokie spalanie a przede wszystkim wysokie ceny paliw spowodowały, że część kierowców chce dostosować Insignię do zasilania gazem LPG. Czy to dobry pomysł?

Ile samochodów z LPG jeździ po Polskich drogach?

Wiele starszych samochodów dobrze znosi współpracę z instalacjami gazowymi, do tego koszt takiej adaptacji jest niższy niż w przypadku nowszych i bardziej skomplikowanych pojazdów. Są jednak producenci, którzy oferują fabrycznie nowe auta z instalacjami gazowymi, dzięki czemu popularność aut z LPG wciąż rośnie. W naszym kraju jest bardzo dużo aut zasilanych gazem płynnym i wyprzedza nas pod tym względem jedynie Turcja, gdzie litr benzyny kosztuje średnio 8,5 zł. Zapraszamy co zapoznania się z raportem "Samochody z instalacjami LPG w Polsce" przygotowanym przez serwis otoMoto.pl

Subaru Legacy IV z LPG

Instalacja gazu LPG w Subaru to dla wielu miłośników japońskiej marki czysta profanacja. Poza tym, nie brakuje także głosów krytyki dotyczących negatywnego wpływu LPG na trwałość silników Subaru. Jak w praktyce spisują się silniki Subaru Legacy IV zasilane gazem LPG?

Metody zabezpieczania gniazd zaworowych

Eksploatacja niektórych silników na gazie LPG niesie za sobą ryzyko wypalenia się gniazd zaworowych w ich głowicach. Czy można temu zaradzić?

Regeneracja głowicy silnika zasilanego gazem LPG

Nie wszystkie silniki dobrze współpracują z instalacją LPG. W wielu przypadkach dłuższa ich eksploatacja na gazie powoduje, że wypaleniu ulegają m.in. gniazda zaworowe. Dlaczego tak się dzieje i na czym polega regeneracja głowicy?

Kia Cee’d i Hyundai i30 z LPG

Koreańskie kompakty przebojem weszły na europejski rynek motoryzacyjny. Przekonali się do nich także polscy kierowcy, którzy docenili je za rozsądnie skalkulowaną cenę, w stosunku do możliwości jakie oferują. Czy te zdroworozsądkowe auta potrafią równie delikatnie obchodzić się z portfelem swoich właścicieli w trakcie ich codziennej eksploatacji? Czy silniki Kia Cee’d i Hyndai i30 dobrze współpracują z gazem?

VW Golf IV i V z LPG

Wysoka cena paliwa, zmusza coraz więcej osób do zamontowania w swoich autach instalacji gazu. Jak współpracują z nią silniki VW Golfa IV i V generacji?

Instalacja LPG: fakty i mity

Instalacje LPG cieszą się niesłabnącą popularnością w Polsce od początku lat 90. Przez te ponad dwie dekady, na temat instalacji LPG powstało wiele przekonań. Tłumaczymy, które z nich są prawdą, a które to zwykłe przesądy.

Sonda lambda a LPG

Sonda lambda to niewielki czujnik znajdujący się w kolektorze wylotowym. Jest bardzo ważny i nierzadko przysparza wiele problemów właścicielom samochodów wyposażonych w silniki benzynowe.

Jakie silniki dobrze znoszą gaz?

Instalacje LPG są cenione w Polsce od dawna, jednak dopiero drastyczne podwyżki cen sprawiły, że zakłady zajmujące się przeróbką silników na zasilanie LPG, przeżywają istne oblężenie. Oto przegląd silników, które dobrze znoszą traktowanie gazem.

Czy LPG nadaje się do silników TSI?

W czasach drożejącego paliwa i zaostrzających się norm emisji spalin producenci robią wszystko, by z jak najmniejszej pojemności skokowej uzyskać jak największą moc. Jednym z rozwiązań stosowanych w sinikach konstruowanych w myśl down-sizingu, jest bezpośredni wtrysk benzyny. W przypadku grupy Volkswagena, technologia ta stosowana jest w silnikach TSI.

Przeróbka auta na gaz. Czy to się opłaca?

Instalacje gazowe mają zwolenników, którzy doceniają oszczędność na stacjach, jak i zagorzałych przeciwników. Czy opłaca się montaż instalacji LPG?

Auto na gaz LPG – jak przygotować się do zimy?

Paliwo LPG jest w Polsce szalenie popularne, głównie przez jego niską cenę. Warto jednak pamiętać, że oszczędzanie też kosztuje. Instalację gazową trzeba utrzymywać w nienagannym stanie, a to oznacza systematyczne przeglądy – również przed zimą.

Diesel na gaz CNG: czy to możliwe?

Silnik wysokoprężny zasilany gazem CNG to nie fikcja. Możliwe jest nawet zamontowanie instalacji gazowej CNG nawet do popularnych diesli.

Auto na gaz CNG: jak to działa, czy to się opłaca?

Gaz ziemny w samochodzie - czyli instalacja CNG - to tanie choć niepopularne w Polsce paliwo. Jakie są jego największe wady i zalety? Czy montowanie instalacji CNG jest opłacalne?

Jak LPG wpływa na zużycie silnika, jak powinna być wyregulowana instalacja gazowa?

Propan-butan (LPG) jest tańszy od benzyny, dlatego wielu kierowców decyduje się „zagazować” swoje auto. Problem w tym, że paliwo to tylko część wydatków eksploatacyjnych. Instalacja gazowa LPG kosztuje, podobnie jak jej utrzymanie i regulacja. W końcu - czy gaz LPG nie spowoduje szybszego zużycia silnika?

W jaki sposób montuje się zbiornik gazu LPG i jego armaturę?


Zasilanie silnika pojazdu paliwem alternatywnym wymusza użycie zbiornika, w którym paliwo to jest magazynowane i dostarczane później do spalania w silniku. Podpowiadamy, jak jest zamontowany zbiornik na gaz w samochodowej instalacji gazowej.

Jak zdemontować instalację gazową?


Zasilanie gazem LPG niesie ze sobą dużo korzyści, jednak czasami może być utrapieniem, z którego jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zdemontowanie instalacji gazowej z samochodu. Opisujemy jak krok po kroku wymontować instalację gazową.

Jak programuje się sekwencyjne instalacje gazowe?


Podstawą do prawidłowego działania instalacji gazowej czwartej generacji z sekwencyjnym wtryskiem LPG w fazie lotnej jest jej prawidłowe zaprogramowanie.

Jak będą wyglądać instalacje gazowe przyszłości?

W ostatnich latach w silnikach ZI coraz powszechniej stosowany jest system bezpośredniego wtrysku benzyny, dający wymierne korzyści szczególnie w silnikach z turbodoładowaniem.

Jak działa instalacja gazowa z wtryskiem LPG w fazie ciekłej?

Zarówno systemy mieszalnikowe, jak i wtryskowe pierwszych czterech generacji zasilają silnik gazem w fazie lotnej.

W jaki sposób przebiega sterowanie wtryskiem LPG w instalacjach czwartej generacji?

Podstawą do prawidłowego działania instalacji gazowej każdego typu jest prawidłowe ustalanie dawki LPG oraz podanie jej w odpowiednim momencie.

Jak działa instalacja gazowa czwartej generacji?

Rozwój i postęp w konstrukcji samochodów, a w szczególności wprowadzenie systemu diagnostyki pokładowej EOBD spowodowały, że sposób tworzenia mieszanki paliwowo-powietrznej, trzech pierwszych generacji samochodowych instalacji zasilania LPG okazał jednak niewystarczająco dokładny. Poniżej przedstawiamy jak działa instalacja gazowa czwartej generacji.

Jak działa instalacja gazowa trzeciej generacji?

Głównymi wadami starszych typów instalacji gazowych (pierwszej i drugiej generacji) były niewystarczająca dokładność sterowania składem mieszanki oraz możliwość zapalenia się mieszanki paliwowo-powietrznej w kanałach dolotowych silnika, czyli zjawisko tzw. „strzału”.

Jak działa instalacja gazowa drugiej generacji?

Wprowadzenie na rynek silników z układami wtrysku benzyny i elektronicznym sterowaniem składem mieszanki za pomocą sondy lambda wymusiło na konstruktorach układów zasilania gazowego dostosowanie konstrukcji instalacji gazowych do wymogów nowego typu silników.

Jak działa instalacja gazowa pierwszej generacji?

Najmniej zaawansowane technicznie i najprostsze konstrukcyjnie są mieszalnikowe układy zasilania LPG pierwszej generacji. Obecnie są one instalowane bardzo rzadko, ponieważ nadają się one jedynie do zasilania silników gaźnikowych.

REKLAMA