REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Lubryfikacja wymaga wywiercenia w kolektorze dolotowym otworu na rurkę łącząca go z aplikatorem środka konserwującego gniazda zaworowe.
Lubryfikacja wymaga wywiercenia w kolektorze dolotowym otworu na rurkę łącząca go z aplikatorem środka konserwującego gniazda zaworowe.

REKLAMA

REKLAMA

Eksploatacja niektórych silników na gazie LPG niesie za sobą ryzyko wypalenia się gniazd zaworowych w ich głowicach. Czy można temu zaradzić?

Pewne jednostki napędowe obarczone są wysokim prawdopodobieństwem wypalenia się ich gniazd zaworowych w trakcie eksploatacji na gazie LPG. Do grupy wysokie ryzyka zalicza się przede wszystkim silniki z mechaniczną regulacją luzu zaworowego (np. niektóre jednostki Hondy). Poza tym nawet jeśli jednostka napędowa posiada hydrauliczną jego kompensację, nie gwarantuje to bezusterkowej jej eksploatacji (np. silniki Hyundaia i Kii 1.4 16V 109KM czy 1.6 16V 122KM).

REKLAMA

Opinie co do skuteczności a przede wszystkim opłacalności stosowania specjalnych środków zabezpieczających gniazda zaworowe są podzielone, ale w wielu przypadkach wydłużają znacząco żywotność silnika. Oto najbardziej popularne metody zabezpieczania gniazd zaworowych:

Lubryfikacja

Polega ona na aplikowaniu do kolektora ssącego specjalnego środka chemicznego (lubryfikatora), który ma na celu wydłuży żywotność zarówno zaworów jak i gniazd zaworowych. W tym celu wykonywany jest specjalny otwór w kolektorze, który zostaje połączony za pomocą rurki ze zbiorniczkiem z płynem konserwującym gniazda zaworowe. W zależności od możliwości finansowych klienta można zastosować prosty układ podciśnieniowy wraz z zaworem na zbiorniczku, bądź doposażyć silnik w elektronicznie sterowane dodatkowy wtryskiwacz. Płyn kosztuje przeciętnie ok. 100zł a jego zużycie kształtuje się na poziomie ok. 1l na 10 tys.km. Koszt instalacji wynosi od ok. 300zł za prosty układ podciśnieniowy do 650zł za bardziej zaawansowane rozwiązanie.

Zobacz też: LPG w Kia Cee’d i Hyundaiu i30

Dodatki do paliwa i gazu

Na rynku dostępne są także środki chemiczne, które można dodawać bezpośrednio do zbiornika z gazem LPG jak i do benzyny. Jest to niewątpliwie najmniej kłopotliwa forma zabezpieczania gniazd zaworowych, która nie wymaga instalowania w aucie żadnych dodatkowych urządzeń. Co więcej, taką operację możemy wykonać samemu w dowolnym momencie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Utwardzanie gniazd zaworowych

Mocno kontrowersyjną metodą zabezpieczania gniazd zaworowych w głowicy jest utwardzanie. Koszt takiej usługi kształtuje się na poziomie ok. 1400zł, czyli tyle ile często trzeba zapłacić za używaną głowicę z wymianą. Są jednak przypadki, gdy koszt ewentualnej głowicy jest bardzo wysoki i w takim przypadki może się okazać, że dodatkowe utwardzanie jest opłacalne.

Zobacz też: Czy LPG nadaje się do silników TSI?

To czy stosować którąkolwiek z ww. metod jest sprawą dyskusyjną. Istnieje bowiem spora szansa, że zapewnią mu większą żywotność w trakcie eksploatacji na gazie LPG. Z drugiej strony ewentualna regeneracja głowicy może okazać się tańsza niż jej zabezpieczanie. Nie da się jednak ukryć, że jeśli dany silnik znany jest z kiepskiej współpracy z instalacją LPG, a  zależy nam na długotrwałej jego eksploatacji na alternatywnym paliwie, to lepiej pomyśleć nad wyborem innej jednostki napędowej.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA