REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki zbiornik LPG wybrać do samochodu?

Jaki zbiornik LPG wybrać do samochodu?
Jaki zbiornik LPG wybrać do samochodu?

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na samochód, bierzemy pod uwagę jego markę, gabaryty, funkcjonalność, silnik, wyposażenie, kolor. Do samochodu możemy też zamontować instalację gazową LPG. Jak się okazuje, kryteriów wyboru zbiornika gazowego jest równie dużo co samochodu.

Od czegoś trzeba zacząć, a na początek opowieści najlepiej nadaje się informacja porządkująca, że instalacja gazowa do samochodu dzieli się na przód i tył. Ten podział oznacza, że część elementów umiejscowiona jest z przodu samochodu, a część z tyłu. Zbiornik przyporządkowany jest do tyłu.

REKLAMA

Zobacz też: Rodzaje zbiorników LPG

Rola zbiornika w instalacji LPG

Zbiornik magazynuje LPG, czyli mieszaninę propanu i butanu, służącą do zasilania silników. W zależności od wielkości silnika, ewentualnego spalania, zasięgu na jednym zbiorniku gazu, a także preferencji użytkowników, stosuje się zbiorniki LPG różnego typu i wielkości. A jest w czym wybierać. Zbiorniki toroidalne, czyli okrągłe, mieszczą się z reguły pod podłogą bagażnika, w miejscu koła zapasowego lub pod podwoziem. Zbiorniki cylindryczne, czyli w kształcie walca, zajmują część bagażnika. Mogą być w wersji leżącej lub stojącej. Są jeszcze zbiorniki dużej pojemności, czyli LC (ang. large capacity), ale należy je rozpatrywać jako ciekawostkę, gdyż są przeznaczone do samochodów ciężarowych.

Zobacz też: Czy instalacje LPG pogarszają osiągi samochodu?

Technologia w konstrukcji zbiorników LPG

Typ zbiornika to nie wszystko. Samochody projektowane są w taki sposób, by ważyły jak najmniej, a przy tym oferowały jak najwięcej użytecznej przestrzeni w środku dla pasażerów i dla bagaży oraz zapewniały jak najdłuższy zasięg na jednym tankowaniu. Dodajmy do tego, że coraz bardziej wymagające są normy czystości spalin. Zbiorniki gazowe nie mogą zatem pozostawać w tyle za rozwojem motoryzacji. Stają się lżejsze i cieńsze. Za przykład niech posłuży zbiornik toroidalny LPG trzydennicowy Hit opracowany przez Elpigaz. Obniżono  jego masę o 20-30 proc. w porównaniu do innych rynkowych produktów. W efekcie udało się ograniczyć zarówno zużycie paliwa jak i poziom CO2. Ponad pół wieku tradycji Elpigazu w produkcji zbiorników, zaawansowanie technologiczne, inwestycje w prace badawczo-rozwojowe, patenty, dopracowanie detali mają przełożenie na jakość. Jeśli czujemy się pewnie w samochodzie benzynowym lub dieslu, w których zbiornik jest wykonany z tworzywa, to równie pewnie możemy się czuć w samochodzie z instalacją LPG, w którym zbiornik jest wykonany ze stali.  Każdy autoryzowany zakład montażu posiada odpowiedni certyfikat uprawniający do montażu instalacji LPG wydawany przez producentów i dostawców instalacji. Dodatkowo Elpigaz wymaga odbycia odpowiednich szkoleń, aby zapewnić spełnianie rygorystycznych wymagań stawianych samochodom z instalacjami gazowymi, w tym  zgodności montażu z przepisami krajowymi i europejskimi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolor na życzenie

Na życzenie można zamontować zbiornik w wybranym kolorze. Dla poprawy samopoczucia mogą przyjąć taką barwę, jaka odpowiada nam najbardziej. To od nas zależy, czy będą tworzyć spójny zestaw kolorystyczny z kolorem lakieru samochodu, sukienki czy nawet lakieru do paznokci.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA