REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki zbiornik LPG wybrać do samochodu?

Jaki zbiornik LPG wybrać do samochodu?
Jaki zbiornik LPG wybrać do samochodu?

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na samochód, bierzemy pod uwagę jego markę, gabaryty, funkcjonalność, silnik, wyposażenie, kolor. Do samochodu możemy też zamontować instalację gazową LPG. Jak się okazuje, kryteriów wyboru zbiornika gazowego jest równie dużo co samochodu.

Od czegoś trzeba zacząć, a na początek opowieści najlepiej nadaje się informacja porządkująca, że instalacja gazowa do samochodu dzieli się na przód i tył. Ten podział oznacza, że część elementów umiejscowiona jest z przodu samochodu, a część z tyłu. Zbiornik przyporządkowany jest do tyłu.

REKLAMA

Zobacz też: Rodzaje zbiorników LPG

Rola zbiornika w instalacji LPG

Zbiornik magazynuje LPG, czyli mieszaninę propanu i butanu, służącą do zasilania silników. W zależności od wielkości silnika, ewentualnego spalania, zasięgu na jednym zbiorniku gazu, a także preferencji użytkowników, stosuje się zbiorniki LPG różnego typu i wielkości. A jest w czym wybierać. Zbiorniki toroidalne, czyli okrągłe, mieszczą się z reguły pod podłogą bagażnika, w miejscu koła zapasowego lub pod podwoziem. Zbiorniki cylindryczne, czyli w kształcie walca, zajmują część bagażnika. Mogą być w wersji leżącej lub stojącej. Są jeszcze zbiorniki dużej pojemności, czyli LC (ang. large capacity), ale należy je rozpatrywać jako ciekawostkę, gdyż są przeznaczone do samochodów ciężarowych.

Zobacz też: Czy instalacje LPG pogarszają osiągi samochodu?

Technologia w konstrukcji zbiorników LPG

Typ zbiornika to nie wszystko. Samochody projektowane są w taki sposób, by ważyły jak najmniej, a przy tym oferowały jak najwięcej użytecznej przestrzeni w środku dla pasażerów i dla bagaży oraz zapewniały jak najdłuższy zasięg na jednym tankowaniu. Dodajmy do tego, że coraz bardziej wymagające są normy czystości spalin. Zbiorniki gazowe nie mogą zatem pozostawać w tyle za rozwojem motoryzacji. Stają się lżejsze i cieńsze. Za przykład niech posłuży zbiornik toroidalny LPG trzydennicowy Hit opracowany przez Elpigaz. Obniżono  jego masę o 20-30 proc. w porównaniu do innych rynkowych produktów. W efekcie udało się ograniczyć zarówno zużycie paliwa jak i poziom CO2. Ponad pół wieku tradycji Elpigazu w produkcji zbiorników, zaawansowanie technologiczne, inwestycje w prace badawczo-rozwojowe, patenty, dopracowanie detali mają przełożenie na jakość. Jeśli czujemy się pewnie w samochodzie benzynowym lub dieslu, w których zbiornik jest wykonany z tworzywa, to równie pewnie możemy się czuć w samochodzie z instalacją LPG, w którym zbiornik jest wykonany ze stali.  Każdy autoryzowany zakład montażu posiada odpowiedni certyfikat uprawniający do montażu instalacji LPG wydawany przez producentów i dostawców instalacji. Dodatkowo Elpigaz wymaga odbycia odpowiednich szkoleń, aby zapewnić spełnianie rygorystycznych wymagań stawianych samochodom z instalacjami gazowymi, w tym  zgodności montażu z przepisami krajowymi i europejskimi.

Kolor na życzenie

Na życzenie można zamontować zbiornik w wybranym kolorze. Dla poprawy samopoczucia mogą przyjąć taką barwę, jaka odpowiada nam najbardziej. To od nas zależy, czy będą tworzyć spójny zestaw kolorystyczny z kolorem lakieru samochodu, sukienki czy nawet lakieru do paznokci.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przełomowy projekt Polaka ma szansę pojawić się na ścieżkach rowerowych na całym świecie!

    Uczestnicy ruchu drogowego cieszą się z innowacji, która ma potencjał zmienić ich codzienne podróże i uczynić je bardziej bezpiecznymi. Odpowiedzią na ich rosnące potrzeby jest BikeWatch. Urządzenie to jest skierowane głównie do włodarzy gmin, którzy przekształcają przestrzeń publiczną w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu korzystających z niej mieszkańców. Oficjalna premiera BikeWatch odbyła się 21 września 2023 r. 

    Ile kosztuje kurs redukujący 6 punktów karnych?

    Kurs redukujący 6 punktów karnych powrócił. Kierowcy rzucili się do ośrodków ruchu drogowego w całym kraju, ale zszokowała ich jedna rzecz. Cena szkolenia wzrosła 3-krotnie. WORD-y chyba postanowiły odbić sobie chude lata.

    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    REKLAMA

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

    Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

    Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

    Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

    Odbieranie prawa jazdy seniorom. Przepisy pozwalają na to od lat!

    Wiek i ewentualne choroby robią swoje. Senior może nie nadawać się do prowadzenia pojazdu i to pomimo wielu lat spędzonych za kółkiem. Czy jest zatem możliwość, aby stracił prawo jazdy? Trochę nie, a trochę tak. Są przepisy, które stanowią furtkę. I obowiązują od lat.

    REKLAMA

    Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji

    Samochody zarejestrowane w Rosji dostały właśnie zakaz wjazdu na teren UE. 17 września 2023 r. stosowne przepisy zaczęły obowiązywać w Polsce. Co oznaczają? Czy przewidują jakieś wyjątki? O tym w naszym poradniku.

    Darmowe OC dla kupujących auta (nowe i używane) przed wyborami. Warto złapać okazję, bo niedługo będzie drożej!

    Duża obniżka stóp procentowych dokonana na początku września przez Radę Polityki Pieniężnej, wskutrek czego stopa WIBOR „zjechała” poniżej 6%, spowodowało zauważalny spadek raty za samochód nowy i używany – wynika z symulacji Carsmile i Otomoto Klik. Obniżka raty jest już na tyle znacząca, że pozwala pokryć koszt ubezpieczenia OC. Korzyść ta może jednak okazać się krótkotrwała, bo za chwilę auta znów zaczną drożeć – ostrzegają eksperci. 

    REKLAMA